Skocz do zawartości

Co wydaje się łatwe, a tak naprawdę jest dość trudne do zrobienia?


Treker

Pomocna odpowiedź

Kojarzycie jakieś tematy i zagadnienia, które dla początkujących elektroników i majsterkowiczów wyglądają na stosunkowo proste, a tak naprawdę są dość trudne? Taki luźny temat do dyskusji 😉

Ja zacznę:

1) Swego czasu takim popularnym tematem było na pewno lokalizowanie urządzeń lub robotów w pomieszczeniach. Skoro prawie każdy autonomiczny odkurzacz potrafi już zbudować mapę pomieszczenia i odnaleźć się na takim planie z dużą precyzją, to wydaje się, że jest to dość proste.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Bardzo odważny temat, ale kto adminowi zabroni 🙂

Moja propozycja do listy:

2) Co jakiś czas pojawia się projekt urządzenia które jest już dostępne w sprzedaży, ale autorowi cena wydaje się za wysoka, więc postanawia zrobić własne, lepsze, a przede wszystkim tańsze i najlepiej na Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To ja ze swojej działki.

Spotkałem się wielokrotnie z próbami typu "zrobię system rozpoznawania mowy dla języka polskiego w oparciu o pocketsphinxa". Niestety - jakoś polski model nigdy nie ujrzał światła dziennego...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jeszcze jeden temat - używanie mikrokontrolerów STM32F7/H7 do prostych projektów. Mam wrażenie, że wiele osób traktuje je jako większe, więc lepsze F4/L4, a ponieważ płytki Nucleo są w podobnej cenie, więc zakładają, że bardziej opłaca się kupić F7, a dodatkową "moc" wykorzysta się później.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do programowania w assemblerze to mam dokładnie przeciwną opinię, wydaje mi się że jak się już zacznie to nie jest tak strasznie. 

Ale na pewno o wiele trudniejsze niż się wydaje jest pisanie poprawnych i eleganckich programów. Jeszcze wyższy poziom trudności przedstawia napisanie dobrej biblioteki. Niestety wielu początkujących chyba nie docenia tego problemu... Co bardzo dobrze widać w wielu bibliotekach, szczególnie dla Arduino.

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Elvis napisał:

Co jakiś czas pojawia się projekt urządzenia które jest już dostępne w sprzedaży, ale autorowi cena wydaje się za wysoka, więc postanawia zrobić własne, lepsze, a przede wszystkim tańsze i najlepiej na Arduino.

To chyba dobrze, że chce coś zrobić, trochę nauczyć, może takie ma hobby. Każdy chyba umie liczyć czas spędzony na budowie tego czegoś, więc wątpię by argumentem przeważającym o samodzielnym wykonaniu był koszt gotowego sklepowca. 

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, SOYER napisał:

 Każdy chyba umie liczyć czas spędzony na budowie tego czegoś 

mi sie wydaje ze jest tak nie koniecznie...wlasnie czesto ludziom sie wydaje ze takie psztykanie na kompie (kod) to proste jak ktos umie i za to sie nie naleza duze pieniadze bo przeciez ktos to zrobi w "pol" godziny...

Link do komentarza
Share on other sites

Postarajmy się nie odchodzić od tematu głównego - chodziło o wskazanie tematów, które wydają się łatwe, a w rzeczywistości są trudne.

Ocenianie, czy to dobrze, czy źle, ani czy coś z tego wychodzi to temat na oddzielną dyskusję.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

języki HDL (Hardware Description Language) takie jak VHDL ,czy Verilog wydają się dość proste na początkowym etapie nauki. Nie wiem tylko dlaczego po np. czterech latach nauki mamy czasem wrażenie, że nie znamy ich zbyt dobrze (gdy np. wyniki symulacji nie są takie jak zaplanowaliśmy).

Drugi temat to projektowanie płytek PCB: zaprojektować płytkę PCB byle jak jest stosunkowo łatwo, jednak dobre i zgodne ze wszystkimi regułami projektowanie PCB to naprawdę trudna sztuka.

Trzeci temat: zajmować się elektroniką i programowaniem zawodowo, oraz czerpać z tego satysfakcję jako hobby jest trudno.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejne ode mnie - teraz jest chyba mniej takiej przykładów, ale mam wrażenie, że kiedyś często pojawiały się osoby, które chciały budować jakieś stosunkowo duże pojazdy/roboty, które poradzą sobie z jazdą terenową. Oczywiście do tego transmisja obrazu na odległość, co jest właściwie dużym, osobnym problemem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, Elvis napisał:

Co do programowania w assemblerze to mam dokładnie przeciwną opinię, wydaje mi się że jak się już zacznie to nie jest tak strasznie. 

Akurat miałem na myśli problemy pokroju dzielenie bez sprzętowego dzielnika, a nawet jak jest to wymaga stałoprzecinkowych 😉 

Inny problem: odwrócona kinematyka w 5+ osiach 😄 (3 + 2+)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.