Skocz do zawartości

Nasze hobby w życiu codziennym/rodzinnym


pmochocki

Pomocna odpowiedź

@pmochocki bardzo dobry pomysł na temat!

Faktycznie nawet podstawowa znajomość elektroniki może dać już wymierne efekty w życiu codziennym. Żeby nie było jednak tak kolorowo to pewnie każdy elektronik trafił na znajomego, który potrzebował jakiegoś urządzenia i głosił poglądy typu: "na pewno dasz radę zrobić to samemu taniej". Bo jednak wiele osób wycenia produkt tylko na podstawie kosztu samych elementów, a czas na próby i koszt prototypów to już się nie liczy 😉 

Mój rekord w tej kategorii (jeszcze z czasów szkoły) to kolega, który namawiał na zbudowanie własnej karty graficznej 🚀 Na szczęście pomysł był tak absurdalny, że nie musiałem nawet o tym myśleć za długo 😉

5 godzin temu, farmaceuta napisał:

Tak że u mnie stosunek wynosi 0/100

@farmaceuta w takim razie świetnie, że znalazłeś motywację i sam działasz teraz w tej tematyce. Oby tak dalej 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Treker napisał:

zbudowanie własnej karty graficznej 🚀

Projektujesz układ. Następnie produkcja w TSMC. Do tego płytka i kilka dodatków. Na koniec piszesz sterownik. Robisz oczywiście dwie sztuki dla kolegi i siebie. 🤣 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do karty graficznej, to zaprojektowanie układu konkurencyjnego dla RTX 4090 pewnie będzie wyzwaniem, ale prostą kartę VGA chyba dałoby się samemu zbudować. Na pewno nie wyszłoby szybciej, ani taniej niż kupić gotowca, ale projekt byłby bardzo ciekawy 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Elvis napisał:

Co do karty graficznej, to zaprojektowanie układu konkurencyjnego dla RTX 4090 pewnie będzie wyzwaniem, ale prostą kartę VGA chyba dałoby się samemu zbudować. Na pewno nie wyszłoby szybciej, ani taniej niż kupić gotowca, ale projekt byłby bardzo ciekawy 🙂

Cześć @Elvis

w sieci jest kilka tutoriali jak zrobić prostą kartę grafiki na układach cyfrowych TTL (zrobienie takiej karty grafiki na układzie FPGA jest jeszcze prostsze).

Co do samego głównego tematu tego wątku, to ja przezywam kryzys traktowania elektroniki i programowania jako hobby. Ostatni rok pracowałem w dwóch firmach i projekty dla tych firm pochłaniały mi sporo czasu. Ostatnio jak mam chwilę czasu to wolę bezmyślnie obejrzeć jakiś film w Netfilx'ie niż zajmować się elektroniką. Mam nadzieję, że kiedyś to mi przejdzie i wróci "do normy" i znów będę maił "fun" robiąc coś w tych tematach hobbystycznie.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Elvis napisał:

ale prostą kartę VGA chyba dałoby się samemu zbudować.

Tak ale VGA ma mało wspólnego ze współczesnym rozumieniem karty graficznej. W standarcie nie było nawet blittera. Dzisiaj byśmy określili to raczej jako "display kontroler". 

16 minut temu, Elvis napisał:

zaprojektowanie układu konkurencyjnego dla RTX 4090

Powiedzenie, że zaprojektowane czegokolwiek co byłoby wstanie obsłużyć współczesne API 3D czy compute jest trudne, to tak jakby powiedzieć, że piłeczka tenisowa jest mniejsza od Jowisza. Niby to prawda, ale nie odzwierciedla skali. Np trzeba napisać kompilator shaderów... 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
23 minuty temu, FlyingDutch napisał:

Ostatni rok pracowałem w dwóch firmach i projekty dla tych firm pochłaniały mi sporo czasu. Ostatnio jak mam chwilę czasu to wolę bezmyślnie obejrzeć jakiś film w Netfilx'ie niż zajmować się elektroniką. Mam nadzieję, że kiedyś to mi przejdzie i wróci "do normy" i znów będę maił "fun" robiąc coś w tych tematach hobbystycznie.

No niestety jak hobby staje się pracą i pojawia się presja czasowa to tak bywa. Życzę aby fun wrócił. 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Swego czasu przez wiele lat miałem taką pracę, że twierdziłem "to hobby za które mi płacą".

Teraz jeśli w robocie mam skrobnąć coś w Pythonie, dla relaksu rzeźbię coś w C++ na ESP; jeśli muszę coś zrobić w C to w ramach odpoczynku jakaś użyteczna (dla mnie) apka w python/GTK. Jeśli natomiast mam do napisania jakiś kod w PHP... cóż, po tak ciężkim i traumatycznym zajęciu jedyne co pozostaje to pójść na piwo 🙂

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

Swego czasu przez wiele lat miałem taką pracę, że twierdziłem "to hobby za które mi płacą".

Tego życzę wszystkim. 

9 minut temu, ethanak napisał:

Jeśli natomiast mam do napisania jakiś kod w PHP... cóż, po tak ciężkim i traumatycznym zajęciu jedyne co pozostaje to pójść na piwo

I to rozumiem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.