Skocz do zawartości

Zła płytka stykowa (830)


dzepettp

Pomocna odpowiedź

Witam ,

Gdy zacząłem robić zestaw ,, Kurs techniki cyfrowej" zobaczyłem że coś jest nie tak z płytką stykową (przynajmniej mi się tak wydaje) . Chodzi o to że boki (+) i (-) są na odwrót wsadzone niż jest pokazane na schemacie projektu. Czy gdyby obrócił płytkę o 180 stopni stało by się coś w projekcie (np. spalenie diody) Poniżej wrzucam zdjęcia.

Tu jest link do schematu: https://forbot.pl/blog/technika-cyfrowa-sterowanie-wyswietlaczem-7-segmetnowym-id16152

(Tam z przodu na płytce jest (+) a później (-). )

IMG_20230108_164016_345 (1).jpg

IMG_20230108_164016_345.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

55 minut temu, dzepettp napisał:

Czy gdyby obrócił płytkę o 180 stopni stało by się coś w projekcie

Możesz śmiało obrócić płytkę, to nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Jednak tak jak zostało już napisane wyżej - najlepiej koncentrować się po prostu na tym, aby sygnały były odpowiednio połączone. Zachęcam również do lektury artykułu o płytkach stykowych: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 minut temu, dzepettp napisał:

Czy ten sposób podlaczen będzie poprawny?

Szczerze mówiąc to nie wiem o co pytasz, bo to tylko kolory, one nic nie znaczą - to tylko ułatwienie dla człowieka. W środku blaszki są dokładnie tak same, niezależnie od kolorów. Widzę, że masz zestawy do kursu podstaw elektroniki - ta płytka działa dokładnie tak samo, jak te, które używałeś w kursie elektroniki. To po prostu większa wersja 🙂

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker a nie jest tak że te płytki mają podzielone pady zasilania na pół? (Czyli jakby 4 sekcje) bo chyba mi się dla tych rozmiarów płytki taki uklad zapamiętał...

Edit...a no tak, są takie i takie..😜

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, dzepettp napisał:

Chodzi mi o to , gdy bym zrobił jakiś schemat (np. z diodami) czy mógłbym je spalić? 

 

Troszkę nie rozumiem, dlatego odpowiedzi są dwie...jeśli zrobisz dobrze to będzie dobrze, a jeśli źle to będzie źle 😉 jeżeli pomyślisz biegunowość diod to nic się nie stanie (przy normalnych napięciach)

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, farmaceuta napisał:

@Treker a nie jest tak że te płytki mają podzielone pady zasilania na pół? (Czyli jakby 4 sekcje) bo chyba mi się dla tych rozmiarów płytki taki uklad zapamiętał...

Edit...a no tak, są takie i takie..😜

A teraz fun fact, kiedyś miałem taką płytkę z jakiegoś innego kursu(chyba z EdW), ale się nie zorientowałem że płytka jest podzielona na sekcje, uznałem że są poprzerywane połączenia i płytka poszła do kosza... 😬

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.