Skocz do zawartości

Silnik krokowy - problem z jego zasilaniem


hirrek

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam mały problem. Mianowicie posiadam dwa silniki krokowe zasilane 5V oraz ok 2.5A poboru prądu każdy. Moim źródłem zasilania jest akumulator żelowy 6V. Potrzebuje osiągnąć 5V z tego akumulatora i nie bardzo wiem jak to zrobić. Zastosowanie stabilizatora napięcia odpada, ponieważ jest zbyt mała różnica pomiędzy źródłem zasilania, a zasilaniem wymaganym na wyjściu stablizatora (żeby osiągnąć ze stabilizatora napięcie 5 V potrzeba by go zasilić napięciem o wartość min 8V). Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Nie chciał bym tego problemu rozwiązać łopatologicznie czyli kupić dwa akumulatory po 6V i podłączyć szeregowo pod stabilizator, ponieważ jest to część pracy magisterskiej i chciałbym to wykonać w miarę możliwości jak najbardziej profesjonalnie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro silnik działa na 5V to i na 6V też będzie działał i nie powinno mu to zaszkodzić. Problem w twoim wypadku jest następujący masz 2 silniki po 2,5A jak byś chciał stabilizator to przynajmniej 5A, a najlepiej na 6A, trochę masakra 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

między 5 a 6 V dla większości układów jest niezauważalna różnica moim zdaniem... A co do stabilizatora to jaki chcesz zastosować ?? Zauważ ze on musi mieć wydajność ponad te 5A które potrzebujesz na dwa silniki.. a dla scalonych stabilizatorów to dużo i ciężko Ci będzie tyle wyciągnąć.

(aaa nie zdążyłem wysłać przed poprzednikiem;] a widzę ze napisał mniej więcej to samo)

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę źle napisałem z tym stabilizatorem. Dwa silniki - dwa stabilizatory (jeden do 3 A) to by było wykonalne. Do tej pory steruje silnikiem przy zasilaniu 6V ale maksymalny prąd jaki pobiera to 1.30A to prawie 2x mniejszy niż powinien. Dlatego myślę ze 6V może mieć w tym spory udział.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silniki krokowe bardzo często zasila się prądowo, nie napięciowo. Czyli musisz zadbać aby była stabilizacja prądu nie napięcia, aby przez silnik, czyli przez jedną z cewek w danym momencie nie płynęło więcej jak właśnie 2,5A. Robi się tak aby uzyskać większą dynamikę w silnikach krokowych, pilnuje się aby nie popłynął większy prąd, ale zasila się z wyższego niż nominalne napiecia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak jak napisał Sabre - ze swojej strony, mogę powiedzieć, że układ, który się zajmuje odpowiednim dostosowaniem napięcia do prądu nazywa się czoperem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Choper to taki motor 😋

Jak bardzo ci zależy na stabilizacji napięcia dla tego aku, to użyj diody zenera w połączeniu ze wzmacniaczem operacyjnym i jakimś tranzystorem mocy (trzeba będzie go chłodzić) i powinno się bez problemu uzyskać na wyjściu równe 5V (no może trochę rozbieżności by było).

Byłoby to na pewno rozwiązanie trochę skomplikowane, ale przy odpowiednim rozwiązaniu układu może nawet by odciął zasilanie jakby akumulator za bardzo się rozładował.

Link do komentarza
Share on other sites

Choper to taki motor : 😋

adam30010 jeśli się na czymś nie znasz, to lepiej się nie odzywaj. Sterowanie silnika krokowego przez stabilizator napięcia to nie jest dobry pomysł, jak napisał Sabre silniki krokowe steruje się prądowo.

Tzw. chopper jest dobrą metodą aby ograniczyć prąd. Można kupić gotowe układy sterujące np. mostek L298 + sterownik z chopperem L297. Duży wybór oferuje również allegromicro http://www.allegromicro.com/en/

Link do komentarza
Share on other sites

adam30010 jeśli się na czymś nie znasz, to lepiej się nie odzywaj. Sterowanie silnika krokowego przez stabilizator napięcia to nie jest dobry pomysł, jak napisał Sabre silniki krokowe steruje się prądowo.

A jak się fachowo nazywa taki choper (bo chyba nie jest to nazwa fachowa tylko przyjęta)? Czy aby czasem nie przetwornica (przerywacz)?

Tak poza tym, trochę dystansu, nawet nutki ironii w dzisiejszych czasach nie można użyć.

Poza tym znajdź zdanie w którym piszę że silniki krokowe steruje się przez stabilizator.

Bo ja widzę tylko że napisałem:

Jak bardzo ci zależy na stabilizacji napięcia dla tego aku

Podkreślę jeszcze raz:

Jak bardzo ci zależy na stabilizacji napięcia dla tego aku

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.