Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem sterownika frezarki na Arduino


phyra

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zakupiłem poniższy zestaw do sterowanie mini frezarką proxxon

Mam kilka problemów związanych z podłączeniem tego sprzętu:

1. Po podłączeniu shielda i sterowników oraz włączeniu zasilacza, wyłącza się komputer. Na początku myślałem że to złe podłączenie ale doszedłem do tego że zwarcie powoduje jeden ze sterowników. W momencie kiedy uruchamiam bez jednego z nich, wszystko działa poprawnie. Na sterowniku jest pokrętełko które skręciłem i okazuje się że komputera nie wybija ale sterownik i arduino się mocno grzeje. 

2. Uruchomiłem program testowy „arduino shield demo” i po włączeniu programu silniki krokowe powinny się uruchomić, natomiast u mnie na przemian dawały jeden impuls który nie zmieniał położenia silnika. 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Potencjometry służą do ustawienia prądu dla silników...ustaw w połowie dla bezpieczeństwa, choć sam ster też może być ubity, zawsze warto mieć zapasowke...

Podczas pracy programu silniki trzymają się "sztywno" (ciężko przekręcić ręcznie)

Link do komentarza
Share on other sites

- a jak zasilasz Arduino, z tego zasilacza 12V , to Ardu będzie się grzał, jego mały stabilizator będzie generował temperaturę.

- ja zasilam podobny zestaw zasilaczem 7.5V dla Ardu i 24V/ 3A dla shielda.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy jest możliwość żeby sprawdzić czy shield też nie jest uszkodzony??

Generalnie dziś podłączyłem tylko na dwóch sterownikach i dalej silniki wydają jedynie dziwny dźwięk.

Wydaje mi się że płytka shield jest zepsuta ponieważ Universal G-code Sender też nie łączy się z płytą i nie ma możliwości sterowania silnikami. 

Zamówiłem nowy shield i 5 sterowników na zapas więc jutro będę próbował. 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Pojawił się kolejny problem.

Wymieniłem shielda na nowego, sterowniki również dałem nowe.

Teraz sytuacja wygląda tak: 

Podłączyłem wszystko do programu UGS i jest kilka różnych objawów:

1. Silnik podczas zmiany położenia w programie wydaje dźwięk ale nie rusza - pozostałe bez odzewu

2. Jeden z silników zaczął ruszać ale przy kolejnym uruchomieniu programu już się to nie powtórzyło

3. Silniki podczas uruchamiania programu jakby się załączają ale nie ruszają

4. Wgrałem jakiś program testowy (wkleję poniżej) i podczas uruchomienia programu jeden z silników wydaje piszczenie co kilka sekund i to koniec jego pracy.

Czy znowu trafiłem wg. Was jakieś uszkodzone sterowniki i shielda?? 

Generalnie nie pierwszy raz mam styczność ze sterowaniem maszyn bo składałem już plotery na płytce mach3 i steronikach tb6600.

Dodam jeszcze że napięcie na sterowniku silnika jest ustawione na 1,04

Może silniki ze sterowaniem są źle dobrane??

Silniki podłączałem do drukarki 3D i są sprawne więc problem leży gdzieś po stronie operatora bądź shielda wg. mnie.

Dzięki za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam.

 

 

Edytowano przez phyra
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłeś czy przewody są dobrze zarobione? Bo dość często sprzedawca daje zły kabelek do silnika xD (raz 3h nad tym siedziałem i objawy były podobne, jeżeli słyszysz, że silnik "drga" i po popchnięciu rusza to na 90% kabelki są źle ogarnięte, ew. jeden może być gdzieś przetarty pod izolacją).

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzisiaj sprawdziłem przewody silników i wszystko jest ok.

Jeszcze jedna dziwna sytuacja dla mnie. 

Stepstick A4988 ma regulator napięcia i wg opisu sprzedawcy podaje od 3,3V do 5V

Ja zmierzyłem miernikiem jaki jest zakres i maksymalnie można ustawić na 1,1V

Silnik potrzebuje 3,6V czyli nie rusza dlatego że nie ma odpowiedniego napięcia tak?

 

 

Edytowano przez phyra
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@phyra Silniki są na niskie napięcia, ale celowo podnosi się to napięcie żeby silnik miał większą dynamikę...nie czytałem tematu całego....z jakiego zasilenia zasilacz ten sterownik 

Edit...doczytałem że z 12v, a Ardu z USB...no a masy masz połączone??

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.03.2023 o 21:14, phyra napisał:

Stepstick A4988 ma regulator napięcia i wg opisu sprzedawcy podaje od 3,3V do 5V

Ja zmierzyłem miernikiem jaki jest zakres i maksymalnie można ustawić na 1,1V

Silnik potrzebuje 3,6V czyli nie rusza dlatego że nie ma odpowiedniego napięcia tak?

Stepstick zapewne może być zasilany napięciem 3,3-5V (logika) + jakieś drugie napięcie dla silników.

Natomiast ta regulacja (o ile mówisz o potencjometrze) to bardziej regulacja napięcia odniesienia na potrzeby ograniczenia prądowego. Na początek można to ustawić gdzieś w połowie zakresu.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, etet100 napisał:

Na początek można to ustawić gdzieś w połowie zakresu.

A najlepiej zerknąć do dowolnego poradnika w stylu "jak ustawić prąd w A4988". Nie podam wzoru, bo trzeba znać wartość jednego rezystora na stepsticku (bywają różne). Taki pierwszy wynik z gógla: https://ardufocus.com/howto/a4988-motor-current-tuning/

Link do komentarza
Share on other sites

Spotkałem się jeszcze z dziwną sytuacją bo jedni na instrukcjach zasilają osobno arduino z zasilacza a inni nie. 

Kolejna sprawa to słyszałem jeszcze o tym że należy założyć na shielda zworki ale nie wiem w którym miejscu w sumie.

Kiedyś miałem taki sterownik pod macha że jak nie było zworki PWR to całe sterowanie nie działało. 

Czy ktoś się orientuje czy coś takiego nie powinno być w tym miejscu.

I jeszcze dowiedziałem się że shield V3 jest kompatybilny tylko z GRBL 0.9 a ja mam wgrane 1.1 hex i pytanie czy to nie jest rozwiązanie mojego problemu.

Chociaż na instrukcji z v-slota gość miał 1.1 tylko pytanie jaki był shield bo nie było opisane.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, phyra napisał:

pytanie czy to nie jest rozwiązanie mojego problemu.

używam GRBL 1.1 na V3'ce i działa dobrze, tylko któreś piny były zamienione (chyba PWM i Z+ Endstop)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.