Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący

Pomocna odpowiedź

2 godziny temu, Szern napisał:

I dodatkowo: czy przyda się debugger typu Pico Probe?

BlackMagicProbe jest znacznie lepszy 😉 Ostatnio sobie jednego złożyłem... Działa z większością mikrokontrolerów ARM (STM32, GD32, RP2040, chińskie klony też ogarnia). IMHO PicoProbe nie jest wart swojej ceny. I to jeszcze ze złączem microB... Zawsze możesz użyć drugiego Pico w tym celu, a jak już chcesz pełny debugger to BlackMagicProbe albo Segger JLink... Tylko ten drugi jest znacznie droższy 😄

• Lubię! 1

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Ja bym pisał w "gołym" SDK - no, ale parę rzeczy już w tym napisałem, wydaje mi się bardzo przyjemne.

Do ESP32 mam własny patent (bazowany na arduino-cli), ale to tylko pod linuksem działa...

42 minuty temu, matsobdev napisał:

Zwykłym Pico zrobisz to samo, bo to jest w sumie to samo.

Dziękuję za rady. "Żyję" na Mincie LMDE. ;)

Wypróbowałem https://github.com/earlephilhower/arduino-pico i pewnie na nim to zrobię.

Dzięki!

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

25 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

BlackMagicProbe jest znacznie lepszy 😉 Ostatnio sobie jednego złożyłem... Działa z większością mikrokontrolerów ARM (STM32, GD32, RP2040, chińskie klony też ogarnia). IMHO PicoProbe nie jest wart swojej ceny. I to jeszcze ze złączem microB... Zawsze możesz użyć drugiego Pico w tym celu, a jak już chcesz pełny debugger to BlackMagicProbe albo Segger JLink... Tylko ten drugi jest znacznie droższy 😄

Dziękuję! Właśnie chciałem użyć drugiego Pico, ale to wygląda znacznie lepiej. poza tym chodzi chyba na Black Pill do którego się przymierzam. Nie wspiera jednak płytek Espressif, co dla mnie jest lekkim minusem.

30 minut temu, Szern napisał:

Dziękuję! Właśnie chciałem użyć drugiego Pico, ale to wygląda znacznie lepiej. poza tym chodzi chyba na Black Pill do którego się przymierzam. Nie wspiera jednak płytek Espressif, co dla mnie jest lekkim minusem.

AVR też nie, bo to inne rodziny uC. BMP jest zaprojektowany tylko pod ARMy. Do AVR jest tanie USBASP, a ESP nie używam.

Jak coś mam jeszcze kilka PCB od programatora. Jak chcesz daj znać na DM/PW (płacisz tylko za wysyłkę, chyba ze mam Ci zlutować gotowca, bo części też mam).

Tylko dzisiaj jestem poza domem…

• Lubię! 1

Dnia 17.10.2023 o 13:14, ethanak napisał:

Zerknij tu - jakby co to wrzucę najnowszą wersję (tylko muszę uporządkować): 

Dziękuję bardzo. Wypróbuję, obawiam się jednak, że nie jestem jeszcze tak zaawansowany, aby wykorzystać wszystkie możliwości.

Dnia 17.10.2023 o 13:31, H1M4W4R1 napisał:

Jak coś mam jeszcze kilka PCB od programatora. Jak chcesz daj znać na DM/PW (płacisz tylko za wysyłkę, chyba ze mam Ci zlutować gotowca, bo części też mam).

Bardzo chętnie reflektuję na płytkę, skompletuję części (chyba, że masz zbędne, to chętnie od Ciebie odkupię) i polutuję sam - uczę się, każda praktyka jest dobra. :) Tylko jeśli to dla Ciebie nie kłopot, to w listopadzie (tym razem zmieniam na zimę lokalizację ze wsi na miasto).

9 minut temu, Szern napisał:

Bardzo chętnie reflektuję na płytkę, skompletuję części (chyba, że masz zbędne, to chętnie od Ciebie odkupię) i polutuję sam - uczę się, każda praktyka jest dobra. 🙂 Tylko jeśli to dla Ciebie nie kłopot, to w listopadzie (tym razem zmieniam na zimę lokalizację ze wsi na miasto).

Zależy czy chcesz wygodę, bo wszystko mam w szufladzie. Jestem tym typem człowieka co robi "a kupię na zapas 1000 rezystorów, bo i tak połowę zgubię, a i tak będzie to mniej niż dolar... (0402/0201)). Zaraz wyślę PW z listą części.

• Lubię! 1

1 godzinę temu, Szern napisał:

obawiam się jednak, że nie jestem jeszcze tak zaawansowany, aby wykorzystać wszystkie możliwości.

Najważniejsze to trzymanie konfiguracji w folderze szkicu i możliwość kilku zestawów (np. ten sam program kompilowany na ESP32, ESP8266 i jakieś Arduino). Automatyczne rozpoznanie podłączonych płytek i wybór portu serial też się przydaje.

• Lubię! 1

Przepisuję (a właściwie piszę od nowa) program dla stacji bazowej na Pico w C.

Muszę stwierdzić, że mieliście absolutną rację. Python, poza tym, że jest dość prosty i dobrze udokumentowany nie nadaje się do programowania mikrokontrolerów (oczywiście poza "zamrugaj diodą").

Mam ogromne problemy - nikomu nie życzę nauki C pod presją czasu. Wprawdzie dawno, dawno temu pisałem w assemblerze 8080, jednak to było dawno i jednak C od assemblera się mocno różni. Bardzo powoli posuwam się do przodu. Raczej bliżej mi do C niż do C++. Napisałem kod tak w około sześćdziesięciu procentach. Tam, gdzie Python zwalniał, wysyłając SMS-a za pośrednictwem modemu, tam w C muszę pisać warunki, które sprawdzają czy modem już uporał się z zadaniem i jest gotowy do współpracy.

Trochę miałem problemów z nauką obsługi protokołów internetowych (z modemem i serwerem gadam po http z xml-em), ale to już za mną. Idę na skróty. Zamiast porządnie zaimplementować w programie pobieranie czasu przez ntp, wystawiłem sobie czas na swoim serwerze i Pico pobiera go stamtąd. 

Ponieważ się spieszę, piszę w ArduinoIDE, ale w przyszłości na spokojnie będę chciał się przenieść do VSC ze wsparciem sprzętowego debuggera od H1M4W4R1, dopiero wtedy zacznę czerpać prawdziwą przyjemność z tej pracy.

Ponieważ bardzo się spieszę i jednocześnie robię wiele innych rzeczy, kod będzie... wstydliwy. No, ale ma działać, a zoptymalizowaną wersję przygotuję w następnym sezonie (chciałbym lepiej wykorzystać dwurdzeniowość Pico).

Za kilka dni mam nadzieję pokazać jak działa alarm oprogramowany w C. Trzymajcie kciuki! :)

Podłączenie wszystkich przewodów do Pico, które wymyśliłem, okazało się niewypałem. Przylutowałem przewody do takich gniazd:

https://botland.com.pl/gniazda-szpilkowe-goldpin/8505-gniazdo-proste-1x20pin-raster-254mm-pionowe-5904422311780.html

i zabezpieczyłem termokurczem i silikonem. Trochę uszkodziłem listwę, ponieważ słabo lutuję, z niektórych gniazd wychodzą "widełki" do których przylutowałem przewody... Odwaliłem prowizorkę i tyle. Dziś zamówiłem w Botlandzie dwa typy złącz: listwy barierowe i coś w tym rodzaju:

https://botland.com.pl/zlacza-raster-254mm/6789-zlacze-raster-254mm-wtyk-katowy-4-pinowy-5szt-5904422375270.html

Jeden z tych dwóch wariantów, wlutowany w płytkę uniwersalną powinien wystarczyć aby stworzyć stabilne połączenia. Taką mam nadzieję.

Wydaje się, że dwie czujki wymagają regulacji - są zbyt czułe. Bardzo żałuję, że nie od razu nie zrobiłem gniazd w czujkach - rozbieranie ich, regulowanie i sklejanie na drabinie, na wysokości pięciu metrów nie będzie należało do przyjemności.

Nie jest tak zupełnie źle. Pięć czujek działa dobrze i szybko (C), kamery przesyłają całkiem sensowne zdjęcia, a syreny reagują właściwie na sekwencje zdarzeń. Powiadomienia wysyłane są SMS-em i całkiem dobrze steruje się systemem za pomocą SMS-ów. Zrobienie tego w C było dla mnie masakrycznie trudne. Wydaje się, że bardzo powoli zbliżam się do finalnego spięcia tego w całość.

Program dla centralki właściwie napisałem - testy na modelu mam za sobą, testuję w systemie. Oczywiście jest to koszmarny kod, trochę go jeszcze wygładzam. Cóż, Pico z softem w C to rakieta, w porównaniu z Pico z Pythonem.

Podstawowe problemy na dziś do pokonania:

• zapewnienie stabilnego połączenia centralki z peryferiami,
  • regulacja dwóch czujek,
  • sprawdzenie dlaczego jedna z kamer od czasu do czasu odmawia posłuszeństwa (ale daje się podnieść poprzez SMS-a, który wyłącza na sekundę zasilanie do kamer), może jest to kwestia napięcia - w tej chwili uruchamiam to na nie najlepszym zasilaczu, w poniedziałek wypróbuję lepszy,
  • dokładne przetestowanie sekwencji, które aktywują syreny,
  • podłączenie drugiego przekaźnika do sterowania oświetleniem domu (nie jestem pewien, czy ten drugi przekaźnik zadziała na 3,3V,
  • dopisanie skryptu, który na serwerze będzie zapisywał i udostępniał w przystępnej formie.

Ponieważ Aktywny System Monitorujący przybrał już ostateczny kształt, to postaram się w miarę dokładnie opisać i pokazać tutaj jego wszystkie elementy. Już teraz wiem, że w przyszłym roku zrobię nową, znacznie lepszą wersję systemu.

30 minut temu, Szern napisał:

Podłączenie wszystkich przewodów do Pico, które wymyśliłem, okazało się niewypałem. Przylutowałem przewody do takich gniazd:

https://botland.com.pl/gniazda-szpilkowe-goldpin/8505-gniazdo-proste-1x20pin-raster-254mm-pionowe-5904422311780.html

i zabezpieczyłem termokurczem i silikonem. Trochę uszkodziłem listwę, ponieważ słabo lutuję, z niektórych gniazd wychodzą "widełki" do których przylutowałem przewody... Odwaliłem prowizorkę i tyle. Dziś zamówiłem w Botlandzie dwa typy złącz: listwy barierowe i coś w tym rodzaju:

https://botland.com.pl/zlacza-raster-254mm/6789-zlacze-raster-254mm-wtyk-katowy-4-pinowy-5szt-5904422375270.html

XH 2.54 😉 Polecam. A jak i tak wychodzą to trochę kleju na gorąco/pianki montażowej i problem rozwiązany.

31 minut temu, Szern napisał:

Cóż, Pico z softem w C to rakieta, w porównaniu z Pico z Pythonem.

Dlatego nie lubię Python'a - jest po prostu strasznie wolny. No chyba, że ze wstawkami w C (Windows) 😄

33 minuty temu, Szern napisał:

Oczywiście jest to koszmarny kod, trochę go jeszcze wygładzam.

Jak pracowałem przy grach mobilnych to Twój kod prawdopodobnie jest piękny i czysty w porównaniu z tym co mieliśmy na produkcji...

34 minuty temu, Szern napisał:

w tej chwili uruchamiam to na nie najlepszym zasilaczu, w poniedziałek wypróbuję lepszy

Spróbuj wetknąć tam kondensatory filtrujące/odsprzęgające zasilanie. Jeden 100nF i jeden 10uF. Prawdopodobnie może się latche'ować przez skoki napięcia. Mały kondensator jak najbliżej zasilania kamery.

36 minut temu, Szern napisał:

podłączenie drugiego przekaźnika do sterowania oświetleniem domu (nie jestem pewien, czy ten drugi przekaźnik zadziała na 3,3V,

Powinno być na obudowie. Ja od dłuższego czasu stosuję w większości przekaźniki SSR, ale to drogi biznes 😄 (Za to nie trzeba się martwić ilością pyknięć).

36 minut temu, Szern napisał:

Ponieważ Aktywny System Monitorujący przybrał już ostateczny kształt, to postaram się w miarę dokładnie opisać i pokazać tutaj jego wszystkie elementy. Już teraz wiem, że w przyszłym roku zrobię nową, znacznie lepszą wersję systemu.

Pożyjemy, zobaczymy 😉 Znając życie wyrzucisz wszystko do pudła i zaczniesz od zera (znam to z autopsji).

• Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.