Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący

Pomocna odpowiedź

38 minut temu, _LM_ napisał:

Wago ma fajne złączki na linki 

Screenshot_2023-10-27-15-54-43-802_com_miui.gallery.thumb.jpg.9ff62367d9c13138686d55e02b76a2d2.jpg

To prawda. Tydzień temu, kiedy spróbowałem tego po raz pierwszy, myślałem, że to działa jak kostka (każdy tor osobno). Na piątce powtykałem po kilka przewodów w każdy tor i niektóre tory połączyłem między sobą dodatkowym przewodem... rofl Zdziwiłem się, że nagle w układzie mam wszystko spięte razem, masę, prąd itp. Później wziąłem próbnik i tak nauczyłem się czym jest WAGO.

Prośba:

https://botland.com.pl/zlacza-raster-254mm/6889-pin-zenski-do-obudowy-gniazda-raster-254mm-10szt-5904422303198.html

Nigdy tego nie robiłem.

Zaciskam przewód na tym końcu połączonym z listwą i wsuwam do obudowy, aby "ząbek" trafił w otwór w obudowie i "zaskoczył". To wydaje mi się jasne.

Nie wiem tylko o co chodzi z listwą łączącą piny (tą, która ma okrągłe otwory). Odcinam ją po prostu? Ona jest tylko elementem łączącym do pinów czy też do czegoś służy? A jeśli służy, to do czego? Nie wiem nawet jak się właściwie takie gniazdo nazywa. Czy ktoś mógłby mnie wspomóc linkiem/ilustracją/czymkolwiek będącym instrukcją właściwego użycia tego ustrojstwa?

PS. Postawiłem sobie serwerek na filmy i wrzuciłem kilka migawek z budowy alarmu: https://movies.metricsmaster.eu/

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, ethanak napisał:

To się nazywa podobno Molex 2.54. A blaszka służy do tego żeby ją odciąć/odłamać przed/po zaciśnięciu.

To chyba Molex KK 396 (albo coś innego z tej serii).

3 godziny temu, Szern napisał:

Nie wiem tylko o co chodzi z listwą łączącą piny (tą, która ma okrągłe otwory).

Listwa służy do zablokowania kontaktu w zagniatarce. Niestety klony i chińskie wynalazki zwykle nie są dopasowane głębokościowo i trzeba trochę improwizacji / praktyki by nimi zaciskać, ale za to są znacznie tańsze 😉 Na start w sam raz - nauczysz się używać byle czego, to w momencie zakupu oryginalnej pod konkretną złączkę będzie to czysta przyjemność.

Tutaj możesz znaleźć ciekawy artykuł z porównaniem oryginalne/chińskie: https://www.mattmillman.com/info/crimpconnectors/

Ja oczywiście rzeźba i też lutuję takie zaciskane konektorki 😛 Choć to nie zawsze może być źle. Nagrzewnica elektryczna 12 V, 1000 W z samochodu, duży oczkowy konektor na przewodzie od masy - zaciśnięty i pobielony.

Edytowano przez matsobdev

21 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

To chyba Molex KK 396 (albo coś innego z tej serii).

Tak, to jest to. Niestety zgniatarka bardzo źle sobie z tym radzi. Źle zamyka blaszki i tnie izolację. Dodatkowo mam przewody różnej grubości doprowadzone do centralki, między innymi wielożyłowy miedziany 3,5 mm i ten tragicznie sobie radzi w żeńskich Molexach.

Wprawdzie płytka do tego jest bardziej sensowna niż poprzedni pomysł:

002.thumb.jpg.21fae758915b25fbaf8e7084ecb2d8e1.jpg003.thumb.jpg.b2f0442b9be36db922c9e69d960249d4.jpg

Ale jednak spróbuję jutro podejścia z listwą barierową i zaciskanymi końcówkami.

W końcu się uda...

Trzecie podejście do płytki centralki.

Złącza barierowe trzymają solidnie, końcówki przewodów zacisnąłem w tulejkach. Wtyczki Molex wykorzystałem do założenia przewodów na płytce przekaźnika. Bardzo mnie rozczarowały. Nie dość, że bardzo trudno je zacisnąć bez dedykowanego narzędzia, to jeszcze źle stykają i przy najmniejszym poruszeniu płytki słyszę radosne trzaskanie przekaźników. Na razie zamocuję płytki na sztywno, ale jeśli ktoś może mi doradzić dobrą wtyczkę na piny (coś jak jumperek) to chętnie skorzystam.

IMG_20231102_090740.thumb.jpg.ac0e177866283f479fad7ff13797fca4.jpgIMG_20231102_090752.thumb.jpg.0695b633976b22c6b28354706fe801cb.jpgIMG_20231102_113651.thumb.jpg.7c80ad8894b22c80aa27fbc8e3a71cc9.jpgIMG_20231104_100145.thumb.jpg.badff1fc366ff6656cacf49f45ed08d6.jpg 

Dzięki @H1M4W4R1 założyłem kondesatory i kamerki już się nie wieszają.

Przy okazji okazało się, że padła jedna z czujek, a dwie są zbyt czułe i wymagają regulacji. Będę dziś naprawiał.

Napisałem program w C, który tym steruje. Działa dobrze, ale zawiesza się po kilku godzinach. Można go znaleźć tutaj. Wszelkie krytyczne uwagi mile widziane, to mój pierwszy program w C i z cała pewnością jest beznadziejnie napisany.

Biorę się za lutowanie BlackMagicProbe, w którego posiadanie wszedłem dzięki uprzejmości @H1M4W4R1.

• Lubię! 1

57 minut temu, Szern napisał:

Nie dość, że bardzo trudno je zacisnąć bez dedykowanego narzędzia, to jeszcze źle stykają i przy najmniejszym poruszeniu płytki słyszę radosne trzaskanie przekaźników.

Hm... moim dedykowanym narzędziem jest zestaw imadełko, lutownica i wąskie szczypce... zapewniam, że bardzo dobrze się zaciska i dobrze styka. Jak się robi dwie wtyczki na miesiąc to wystarczy.

29 minut temu, ethanak napisał:

Hm... moim dedykowanym narzędziem jest zestaw imadełko, lutownica i wąskie szczypce... zapewniam, że bardzo dobrze się zaciska i dobrze styka. Jak się robi dwie wtyczki na miesiąc to wystarczy.

Lutujesz przewód do pinu?

31 minut temu, Szern napisał:

Lutujesz przewód do pinu?

Z reguły tak, chociaż próbowałem tylko zacisnąć na pobielonej końcówce przewodu (działało, ale dla cienkich przewodów wolę zlutować). Niewielka ilość cyny i ostry grot.

• Lubię! 1

Inspekcja czujek wykazała, jak poniżej.

Dwie czujki (akurat te, mające po dwa czujniki) są rozszczelnione, ponieważ źle je skleiłem. Jedna nabrała wody jak akwarium, i elektronika zamieniła się w pordzewiały złom, a druga tylko łapała wilgoć, która zabiła elektronikę jednego z czujników. Ponieważ widać rdzę na potencjometrach drugiego czujnika, jego również raczej wymienię.

Jedną czujkę chyba potraktował dziobem dzięcioł, innej opcji nie widzę. Kręci się tu kilka i opukuje krokwie w dachu. Stuknął centralnie plastykową osłonę czujki - wgniotła się i pękła. Wilgoć zabiła czujnik (do elektroniki, na drugą stronę, wilgoć się nie dostała).

Akurat dwie czujki zawierające po czujniku i kamerce wydają się być nienaruszone i działają dobrze. Muszę dokładniej sklejać obudowy. Kupuję nowe czujniki.

Mam pytanie. Jakie złącza mógłbym zastosować do podłączenia przewodów na zewnątrz czujek?. Od trzech do pięciu przewodów, od 0,3 do 3,5 mm średnicy każdy z przewodów. Złącze musi być hermetyczne (w ostateczności mogę je w całości zalać silikonem), więc zwykła kostka odpada. Lutowanie odpada, bo pod łączając czujkę stoję na czterometrowej drabinie. czy coś takiego spełni swoje zadanie?

Czasem lepiej celowo zrobić delikatny przewiew w obudowie aby wilgoć nie mogła się kumulować w obudowie. Dobrze jest płytkę opryskać lakierem izolujacym w kilku warstwach. Co do złącza, te są stosowane w samochodach więc pancerne

• Lubię! 1

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Czasem lepiej celowo zrobić delikatny przewiew w obudowie aby wilgoć nie mogła się kumulować w obudowie. Dobrze jest płytkę opryskać lakierem izolujacym w kilku warstwach. Co do złącza, te są stosowane w samochodach więc pancerne

Coś więcej o tym lakierze? Spryskać i zabezpiecza jak szczelna skrzynka?

Mój domofon wymaga generalnego remontu z powodu wilgoci, myślałem, że wentylacja wystarczy, nie wystarczyła…

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.