Skocz do zawartości

Dobór odpowiedniego kontrolera pod względem jego taktowania.


lugi854

Pomocna odpowiedź

@lugi854 w zdecydowanej większości przypadków hobbystycznych robi się to "na oko" lub wybiera się po prostu "najwięcej". Mało hobbystycznych projektów wykorzystuje w 100% możliwości popularnych układów. Przy bardziej zaawansowanych projektach można analizować to pod różnymi względami - od tego z jaką częstotliwością musza pracować konkretne peryferia (aby np. odpowiednio szybko zbierać dane z czujników i je przetwarzać), aż po to ile prądu może pobierać układ. Przykład tego ostatniego bardzo dobrze widać podczas lektury tego artykułu: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32l4-oszczedzanie-energii-5-lat-na-baterii-id46581

Masz jakiś konkretny projekt, nad którym się teraz zastanawiasz?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zwykle się to robi "na oko", ale z ogólnej zasady:

  • AVR / STM8 - projekty mało wymagające typu sterowanie diodą / tranzystorem jak np. kontroler paska LED RGB
  • STM32 (low/mid-end) / RP2040 i wszystko do 240MHz - średnio skomplikowane projekty, proste urządzenia diagnostyczne np. ciśnieniomierz, ECG itp.
  • STM32 (high-end >240MHz) etc. - zaawansowane projekty i urządzenia wymagające "dużej mocy obliczeniowej" np. drukarki 3D, skomplikowane urządzenia diagnostyczne do części samochodowych etc.
  • ESP32/ESP8266/NRF - gdy potrzeba komunikacji na odległość, albo zalegają w szufladzie (ew. jakiejś konkretnej funkcjonalności, którą tylko one oferują)
  • Stare procesory - gdy chcesz zbudować retro-komputer 😉 

Taktowanie zwykle nie definiuje mikrokontrolera, który wybierasz, tylko jego peryferia, a jeszcze bardziej ułożenie wyprowadzeń tych peryferiów. Często lepiej zmienić mikrokontroler, by łatwiej było zaprojektować PCB niż męczyć się z routingiem, chociaż obecnie MCU mają często możliwość przełączania wyprowadzeń na różne piny, co znacznie ułatwia pracę.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.