Skocz do zawartości

Podłączenie/sprawdzenie stabilizatora napięcia LM1117T 3.3V


marcin_1987

Pomocna odpowiedź

Hej,

najpierw wprowadzenie 😉 :

miałem problem z uruchomieniem czytnika RIFD na Arduino - jedne karty widział, a inne nie. Wyczytałem, że problem może wynikać ze zbyt niskiego napięcia zasilania (podłączałem pod złącze 3.3 bezpośrednio z płytki) i że można "iść na całość" i podłączyć pod 5V. Ponieważ jednak było to niezgodnie ze specyfikacją i bałem się zniszczyć płytkę - postanowiłem kupić stabilizator napięcia. Nie mam dużego doświadczenia, na kursie elektroniki był jednak taki "na 5V" - więc poszukałem takiego samego - na 3.3V. Google podpowiedziało LM1117 3.3 V.

Kupiłem i teraz problem:

stabilizator obniżał mi napięcie do 1 V, pomyślałem, że to kwestia zbyt małego napięcia na wejściu i z 4.5V podkręciłem zasilaczem na 9V - stabilizator strasznie się rozgrzał i wręcz miałem wrażenie że poleciał z niego mały dym, ale - nadal na mierniku nie pokazało się 3.3 V.

Jak podłączyłem:

stabilizator jest w obudowie TO220, patrzymy tak, że część przykręcana dotyka blatu. Lewą nóżkę podłączyłem pod masę, środkowa nóżka to był wolny przewód do sprawdzenia napięcia (czyli wyjście), prawa nóżka - to doprowadzenie napięcia z zasilacza. Rozumiem, że między wyjściem a masą powinienem mieć ok. 3.3V, zasilałem na początku z 4.5V

Czy coś zrobiłem nie tak, czy może część jest wadliwa? Na stabilizatorze jest oznaczenie JM22RP,  LM1117T , -3.3V, P+ Kupiłem dwie sztuki więc teoretycznie mam jeszcze drugą szansę, bo pewnie pierwsze podejście rozwaliło układ. Podpowiedzielibyście coś :)? Ewentualnie inne fajne i proste sposoby na przejście z 4.5, 6V na 3.3 :)?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, marcin_1987 napisał:

Czy coś zrobiłem nie tak, czy może część jest wadliwa?

Przykręcanie czegokolwiek do blatu, który stanowi uziemienie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeżeli jest to wyjście ze stabilizatora (LM1117 nie są kompatybilne z 78XX) i na ich plecach nie ma GND, tylko V_OUT.

Obstawiam, że rezystancja między wyjściem stabilizatora, a masą była zbyt niska przez co następował spadek napięcia, a w konsekwencji po podniesieniu napięcia wejściowego skończyło się na smażonym plastiku.

7 minut temu, marcin_1987 napisał:

Ewentualnie inne fajne i proste sposoby na przejście z 4.5, 6V na 3.3 :)?

LM2596

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.08.2023 o 22:23, H1M4W4R1 napisał:

Przykręcanie czegokolwiek do blatu, który stanowi uziemienie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeżeli jest to wyjście ze stabilizatora (LM1117 nie są kompatybilne z 78XX) i na ich plecach nie ma GND, tylko V_OUT.

Nie nie - nic nie było do blatu oczywiście przykręcone. Wszystko na płytce stykowej. Załączam zdjęcie - coś czuję, że jednak ten stabilizator jest "walnięty" - kupiłem po taniości z Chin - właśnie do nauki, żeby nie było szkoda jak coś zniszczę, ale to chyba była pomyłka 🙂 

IMG_20230824_141830.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, marcin_1987 napisał:

Załączam zdjęcie - coś czuję, że jednak ten stabilizator jest "walnięty" - kupiłem po taniości z Chin

Ewentualnie jakieś inne oszustwo, bo w podłączeniu raczej wszystko jest dobrze, ale ostatnio jestem mocno ślepy do tego (testowałem układ i zastanawiałem się czemu nie działa, a okazało się, że przewód sygnałowy sobie "wisiał" bez wpięcia), więc niech jeszcze ktoś się wypowie...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 24.08.2023 o 16:51, _LM_ napisał:

weź mały kondensator 100nF i połącz jak najbliżej nóżek stabilizatora od wyjścia do masy

Niestety nie pomogło. Napięcie spada do 0.8 V. Zamówiłem już nowy element - tym razem w PL - przyjdzie za kilka dni to dam znać czy jest ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym spróbował zrobić to na pająku (z nowym stabilizatorem), bo może płytka stykowa się uszkodziła (nie są one górnolotnych jakości).

Alternatywnie jak ten też się przegrzeje możesz przetestować z czymś takim: https://allegro.pl/oferta/stabilizator-napiecia-ams1117-4v-12v-na-3-3v-1a-12807446402. Dzisiaj miałem podobny błąd z 7805CV i przyczyną było zwarcie w obwodzie wyjściowym (z tym, że mój stabilizator został uratowany przez radiator na obudowie).

Link do komentarza
Share on other sites

Przetestowałem dziś nowy stabilizator - wszystko poszło dobrze. 3.29 V na wyjściu. Zatem winne były wadliwe elementy. Przy okazji kondensatory przeniosłem bliżej nóżek, bo w sumie - po co tyle kabli.

Dzięki za pomoc. Wklejam fotę dla potomnych 😉

IMG_20230903_200032r.thumb.jpg.723d4725428ea932a45608c0b02b89d7.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.