Skocz do zawartości

Zewnętrzne zasilenie niereferencyjnej płytki


DeadGeneratio

Pomocna odpowiedź

Być może proste pytanie a może bardziej złożone - mam płytkę STM32 H723 stworzonej przez WeAct. Drążę temat zewnętrznego zasilania płytki - posiada ona wejście USB-C tylko i wyłącznie w roli zasilania oraz złącze na stlink. Przewodem nie chcę zasilać płytki, lutowanie odciętego kawałka przewodu z wtykiem USB do laminatu będzie wyglądało kiepsko. Szukając w internecie trafiam tylko na informacje mówiące, że mogę zasilić przez WEJŚCIE 3V3, 5V bądź VIN, ale z naciskiem na wejście. Czy nie spalę płytki podając napięcie na te piny? Dokumentacji samej płytki nie mam, jest tylko schemat elektryczny połączeń z którego niewiele wynika oraz dokumentacja procesora gdzie znajdę wyprowadzenia do zasilania ale mowa o wyprowadzeniach mikrokontrolera. 

Zakładając, że można tak zrobić, wówczas wpinając programator nie będę wpinał pinu zasilającego, dołączając do płytki tylko linie zegarową, transmisyjną oraz masę?

Na płytce jest złącze do zasilania bateryjnego i jakieś V+, ale nie ufam temu, jak pamiętam nie służyło do zasilania a bodajże było tam wystawione napięcie referencyjne.

Screenshot_2023-10-16-23-34-07-59_320a9a695de7cdce83ed5281148d6f19.jpg

Od biedy mogę się wlutować przewodami za stabilizatorami ale nie wiem wtedy czy wszystko co było przed nimi będzie poprawnie zasilone, a i tak potrzebować będę dwóch różnych napięć, mając jedno.

Edytowano przez DeadGeneratio
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, DeadGeneratio napisał:

Dokumentacji samej płytki nie mam, jest tylko schemat elektryczny połączeń z którego niewiele wynika

Chce dokumentacje mając najlepszą możliwą - schemat...

Jeżeli podepniesz się pod 5V, to raczej nic nie powinno się stać. Zakładając, że schemat na GitHubie jest prawidłowy to 5V jest połączone zaporowo diodą z VBUS oraz z przetwornicą napięciową, która obniża je do 3.3V. Do tego jeszcze wyprowadzenia na bokach płytki i to tyle. Raczej nic nie powinno się stać.

Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 jutro rano wepnę się w ten pin 5V i dam znać, chociaż zaciekawiła mnie ta dioda. Pierwszy raz widzę na schemacie symbol z oznaczeniem SB6 i zastanawiam się dlaczego on służy. Gdyby nie on to właśnie dawno bym się tam wpiął, ale nie daje mi on spokoju. Najwyżej będę nową płytkę sprowadzał, plus jest taki, że w tydzień dotrze około 

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, DeadGeneratio napisał:

jutro rano wepnę się w ten pin 5V i dam znać, chociaż zaciekawiła mnie ta dioda. Pierwszy raz widzę na schemacie symbol z oznaczeniem SB6 i zastanawiam się dlaczego on służy

SB? = Solder Bridge 😉 Aka. JMP? JP? - inaczej zworka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Co prawda to nie rano, ale dopiero teraz miałem czas sprawdzić. Faktycznie działa wpięcie się w linię 5V, zdjęcie zrobione dla uwiecznienia chwili triumfu. Ciekawi mnie ten obwód - dioda zaporowo w kierunku VBUS, jest ona połączona z portem USB-C. Jeśli zworka nie jest zlutowana, nie sprawdziłem jeszcze to podając napięcie przez złącze usb-c jest spadek na tej diodzie przecież, z dokumentacji wynika, że aż 0.6V, jest to na sztywno połączone z linią 5V. Jeśli schodzi na VBUS z laptopa przykładowo 5V, to na linii 5v powinno być napięcie zaniżone o spadek na diodzie. Jeżeli jednak jest zlutowana to oznacza, że od biedy można odwrócić rolę tego portu - zasilić coś nawet.

 

Mały edit: przyjrzałem się jednak charakterystyce s kierunku przewodzenia diody, przy moim obciążeniu 100mA, mam spadek napięcia równy jakieś 300/350mV, ale jest to i tak całkiem sporo przy tak niskim napięciu jakim jest 5V.

IMG20231017123938.jpg

Edytowano przez DeadGeneratio
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, DeadGeneratio napisał:

Mały edit: przyjrzałem się jednak charakterystyce s kierunku przewodzenia diody, przy moim obciążeniu 100mA, mam spadek napięcia równy jakieś 300/350mV, ale jest to i tak całkiem sporo przy tak niskim napięciu jakim jest 5V.

Wróć do punktu "tylko przetwornica i wyjścia są zasilane z 5V". Spadek 0.3V czy 0.6V nie robi przetwornicy znaczenia, skoro i tak ma to obniżyć do 3.3V. Znaczenie może mieć przy wyjściach 5V, ale i tak raczej wszystko będzie działać poprawnie, bo nikt normalny nie zasila sprzętu wrażliwego na spadki napięcia z USB 😉

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.