Skocz do zawartości

Kariera w embedded


n1k0

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmianą branży i swojej kariery. Aktualnie jestem automatykiem, zabawa z sterownikami PLC itp.

Od paru tygodni zastanawiam się czy nie pójść w programowanie aczkolwiek programowanie urządzeń, elektroniki. Z tego co wyczytałem to właśnie praca z systemami wbudowanymi jest czymś czego szukam. Mógłbym was koledzy prosić o nakierowanie mnie jak zacząć? Coś tam sobie skrobałem w arduino i C/C++ ale jest to wiedza całkowicie początkowa jeśli nie mniej. Uważacie że wpierw powinienem całkowicie wymasterować C/C++ a jeśli tak to czy możecie polecić jakieś wartościowe kursy? Co powinienem umieć jako Junior jeśli chciałbym podjąć pracę programisty? A druga kwestia to po arduino jaki procesor/mikrokontroler polecacie jako następny. Z góry przepraszam jeśli gdzieś popełniłem błędy logiczne/ rozumowania.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@n1k0 jeśli chcesz zajmować się embedded zawodowo to Arduino będzie wprawką i rozgrzewką.

W pracy będziesz raczej korzystał z zupełnie innych rozwiązań. W wielu firmach wykorzystuje się mikrokontrolery STM32. Zerknij na ten nasz poradnik, wiele osób zaczynało właśnie od tego: https://kurs.forbot.pl/stm32l4 Przejrzyj kolejne lekcje z tego kursu i zobacz, czy jest to coś dla Ciebie. Jeśli tak, to zachęcam do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu. To będzie dobry punkt startu 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@n1k0 to co pisze @Treker jak najbardziej, sam zaczynałem od takiego kursu i pracuję jako programista embedded w STMach.

W mikrokontrolerach jest sporo pracy w STMach i Espressifie i szukaj czegoś bardziej w RTOSie, np FreeRTOS, Azure RTOS, Zephyr. Bare metal raczej nie jest do zarabiania pieniędzy, choć ćwiczysz w tym pisanie driverów do układów peryferyjnych, które później są używane w procesach RTOSa. Jak chcesz pracę zdalną to może być trudne, lepiej szukać czegoś w embedded linux. W IoT jest też sporo pracy, wymaga to znajomości technologii sieciowych.

Z aspektów miekkich trzeba mieć dużo chęci, woli walki - jak trafiasz na wadliwy sprzęt i musisz dojść dlaczego nie działa, później męczyć się z do połowy działającym układem aż przyjdzie kolejny prototyp, który może mieć inne problemy.

Kolega automatyk jak patrzy na naszą pracę tylko utwierdza się w przekonaniu że dobrze że nie robi tego co my. Ale praca ta ma też sporo plusów, na pewno jest ciekawa.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O kolega Cesarok 🙂 Ogólnie powiem tak: elektronika i wszystko co związane z nią to fajne zajęcie ale wymagające cierpliwości i samozaparcia, dające satysfakcję ale niekiedy frustrujące, jak np: kiedy wieczorem z powodu swojej głupoty uszkadzasz ostatni IC z zasobów 🤬 a nowy trzeba zamówić ze stanów albo chin. 

18 minut temu, n1k0 napisał:

i nie będę musiał biegać po całym świecie...

To nie takie oczywiste, może się zdarzyć że coś będziesz musiał serwisować u klienta

Jeśli chodzi o kursy programowania, to szczerze mogę polecić ten z Forbota darmowy i od kolegi @msalamon https://msalamon.pl/ płatny ale nie drenuje kieszeni poza tym jest fajna społeczność na Discord. Kieruj się w stronę STM32 i ESP32 to tak po krótce

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

O kolega Cesarok 🙂 

 

Co mnie zdradziło ? XD

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

 

To nie takie oczywiste, może się zdarzyć że coś będziesz musiał serwisować u klienta

Lepszy okazjonalny serwis niż praca strikte związana z uruchomieniami tp..

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, _LM_ napisał:

Ogólnie powiem tak: elektronika i wszystko co związane z nią to fajne zajęcie ale wymagające cierpliwości i samozaparcia, dające satysfakcję ale niekiedy frustrujące, jak np: kiedy wieczorem z powodu swojej głupoty uszkadzasz ostatni IC z zasobów 🤬

Albo jak przez durny błąd podczas code review i cleanup'a zrobisz buga, którego szukasz potem cały dzień (jakieś 10 roboczogodzin)... A tylko dlatego, że chciałeś zrobić to ładniej... (Tak wyglądał dzień dzisiejszy 😄)

6 godzin temu, _LM_ napisał:

To nie takie oczywiste, może się zdarzyć że coś będziesz musiał serwisować u klienta

Nie może, tylko w przypadku większego towaru raczej na 100% tak trzeba, nikt nie będzie wysyłał 3-tonowej maszyny kurierem na serwis... Chyba, że do sprzętu dodajesz DTR i klient sam sobie może serwisować (dość popularne w kontraktach B2B).

6 godzin temu, _LM_ napisał:

kiedy wieczorem z powodu swojej głupoty uszkadzasz ostatni IC z zasobów

To znaczy, że płytka była za słabo zaprojektowana 😄 Ostatnio tak usmażyłem mikrokontroler na jednej z płytek, to nowa wersja już ma tyle zabezpieczeń nadnapięciowych, że nie ma szans (poza czarną magią), by to zdechło...

6 godzin temu, _LM_ napisał:

a nowy trzeba zamówić ze stanów albo chin. 

A najgorzej jak nie ma i trzeba czekać rok-dwa na wyprodukowanie przez fabrykę 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak już tak stopniujemy najgorsze przypadki to embedded obejmuje też często obszary safety critical i wtedy tych kilkaset tysięcy dolarów to najmniejszy problem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.