Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino Nano z Baterii


Nadol

Pomocna odpowiedź

Cześć, na wstępie zaznaczę, że dopiero zaczynam i jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o elektronikę.


Szukając pomysłu na prezent dla drugiej połówki znalazłem coś takiego [LINK] i postanowiłem, że zrobię swoją własną wersje tylko przy wykorzystaniu Arduino Nano i programowalnych ledów. Chciałbym żeby całość była zasilana bateriami - i tutaj jest główny powód pisania tego postu, bo nie do końca wiem jak to wszystko połączyć. Zaznaczę, że do zasilenia będzie ok. 7-8 ledów.

Lepiej użyć baterii 1.5V i przetwornicy step-up, czy baterii 9V i podpiąć się po prostu do pinu VIN? Jeśli istnieją inne opcje to proszę dajcie znać.

Zależy mi żeby układ był jak najbardziej oszczędny i optymalny żeby nie trzeba było często wymieniać baterii 😄

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ledy programowalne wymagają 5V i to negatywnie wpływa na energooszczędność. Przetwarzanie energii to straty. Pojemność AA to 1.2x2000mAh - straty, drugie rozwiązanie to 9Vx150mAh -straty, lepsze rozwiązanie to 18650 i 3.7V x 2500mAh. Jeśli użyjesz zwykłych led i samej Atmegi328p, może być zresztą Attiny do takiego zadania, to możesz ustawić uC na 8MHz, nawet na 1MHz i zasilać go bez żadnego przetwarzania napięcia w zakresie od 2.8-4.3V, akurat w zakresie pracy akumulatorka. Kilka led i PWM może zapewnić przyjemny dla oka efekt przy optymalnym zużyciu energii.

Nawet jak zostaniesz przy programowalnych ledach to i tak lepiej użyć akumulatorka 18650, tylko tu też odjąć od pojemności straty. Jest sporo gotowych modułów zapewniających zarówno ładowanie aku jak i od razu wyjście 5V za całe 9.99PLN.

image.thumb.png.371b2600f9fed9bd7453dfd4baf0fc04.png

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za garść wiedzy. Co do zwykłych ledów i Atmegi - na pewno zagłębię sie w temat w przyszłości, jednak na ten moment zostanę przy Arduino i ledach programowalnych.

Poszperałem trochę i znalazłem taki akumulator LINK. Nada się?

Nie jestem pewien jak zastosować ten moduł ładowania, który podesłałeś. Mógłbyś nieco objaśnić temat? 
 

 

Link do komentarza
Share on other sites

56 minut temu, Nadol napisał:

Nada się?

Nada.

56 minut temu, Nadol napisał:

jak zastosować ten moduł ładowania

  1. Do punktów + i - podłączamy akumulatorek.
  2. Do złącza USB typ A (te większe) podłączamy Arduino - tym samym kablem, co łączymy je z komputerem
  3. Do złącza USB typ C podłączamy ładowarkę od telefonu (wtedy, gdy chcemy naładować akumulatorek).
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, że wbudowana przetwornica w tym module podbije mi napięcie z akumulatorka z 3.7V do 5V tak?

14 minut temu, jand napisał:

2. Do złącza USB typ A (te większe) podłączamy Arduino - tym samym kablem, co łączymy je z komputerem

Zamiast przez USB, mogę przylutować piny do wyjścia 5V na module i połączyć się z arduino przez pin VIN prawda? 

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, Nadol napisał:

podbije mi napięcie z akumulatorka z 3.7V do 5V tak?

Tak.

24 minuty temu, Nadol napisał:

połączyć się z arduino przez pin VIN

Nie - Vin w Arduino Uno jest dostosowane do napięcia 7 - 12 V. 

Napięcie 5V można podłączyć bezpośrednio do nóżki 5V na Arduino

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

50 minut temu, jand napisał:

Napięcie 5V można podłączyć bezpośrednio do nóżki 5V na Arduino

 To pinu 5V muszę podpiąć taśme led. Może ten pin służyć zarówno jako zasilanie z modułu i wyjście do zasilania ledów?

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.