Skocz do zawartości

Jak rozpoznać mikrokontroler bez oznaczeń


Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, pytanie brzmi: jak rozpoznać, jaki mikrokontroler siedzi na płytce PCB, jeśli chińczyk starł oznaczenia z obudowy, a w internecie nie można znaleźć schematów albo ktoś ich nie umie szukać. Jak wrócę do domu mogę podrzucić zdjęcie płytki. Temat odnosi się do chińskiego czujnika "5 w 1" mierzącym temperaturę, wilgoć, CO2 i inne takie z ekranem LCD prawdopodobnie. Co ciekawe chińczyk w zmyślny sposób oprogramował czujnik mierzący jakość powietrza, pomimo, że sam czujnik posiada dwa wyjścia cyfrowe które dają binarną kombinację - powietrze okej, mniej okej, złe i bardzo złe to w magiczny sposób na ekranie pojawia się analogowa wartość i to zmieniająca się ładnie w czasie 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To jest karkołomne zadanie.

  1. Rodzaj obudowy - to znacząco skraca listę kandydatów
  2. Wyprowadzenia - sprawdzasz gdzie są napięcia, jakie to są napięcia, gdzie jest masa, gdzie są sygnały analogowe itp. To pozwala Ci stworzyć mapę wyprowadzeń.
  3. Strzelasz aż trafisz 😉 

Bez oznaczeń jest to niesamowicie trudne do realizacji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w chińskim urządzeniu może być chiński procesor, którego karta katalogowa jest niedostępna w internecie, a jeśli już, to po chińsku.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Trochę się namęczyłem, odtworzyłem podstawowy schemat z chyba najważniejszymi rzeczami, i z tego co rozumiem, mam do przeszukania, patrząc po TME 574 sztuki patrząc po obudowie LQFP48. Da się to jeszcze trochę uprościć?

image.thumb.png.0e14f3d81f1b7964370b78cce4ddb713.png

 

Dodatkowo dorzucam fotki płytki:

IMG20240327134833.jpg

IMG20240327134843.jpg

IMG20240327134856.jpg

Dodatkowo dziwią mnie niektóre rzeczy, o ile dobrze narysowałem schemat to tak patrząc na tranzystor Q1 nie jestem w stanie sobie pojąć jak to działa. R20 i R19 być może są szeregowo bo nie było danego typoszeregu, razem z R21 tworzą dzielnik napięciowy. Wówczas z wyjścia piątego, gdzie jest rezystor R18 można przez DACa o ile takowy jest, wpływać na napięcie bazy, tylko, że tranzystor ten zwiera zasilanie baterii po rezystorze R17 do masy. Więc bezsensowne jest wpływanie na napięcie bazy aby zwierać do masy zasilanie.

 

TME jednak trochę dziwnie działa, zaznaczyłem obudowę to pokazało 574 możliwości, ale patrząc na to, że musi być tam pamięć na ikony oraz czcionkę to mogę odrzucić najmniejsze warianty pamięci EEPROM przynajmniej do 1kB, a także od góry zawęzić zakres, nikt o zdrowych zmysłach nie wstawi tam mikrokontrolera z ponad 512kB pamięci. Z 574 zrobiło się 464, jest swego rodzaju postęp.

 

Liczba wejść/wyjść będzie wynosiła maksymalnie 48-3, zatem opada mi kolejna jednostka, zostało już 463 możliwości.

 

Napięcie zasilania to przynajmniej 3.3V, a na pewno nie będzie 25V, zatem zostało 460 możliwości.

 

Przyglądałem się na oscyloskopie sygnałom wchodzącym na LCD, zastanawia mnie jedna rzecz. Nie był to ciąg zer i jedynek a były tam trzy progi - 0V, około połowa napięcia zasilnia i całe napięcie zasilania. Przy takiej ilości wyprowadzeń do LCD, wydaje mi się, że mikrokontroler musi mieć wbudowany kontroler LCD z wewnętrznymi przetwornicami. Jeśli tak, to oznacza, że drastycznie spadnie mi ilość możliwych mikrokontrolerów, zgadza się?

Edytowano przez DeadGeneratio
Dodanie zdjęć
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.