Skocz do zawartości

Mostek H z PWM na ok 6-10A


thomas-cs

Pomocna odpowiedź

Apropo tego układu http://letsmakerobots.com/node/18633 zdecydowałem się na jego zbudowanie.zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Teraz tylko pytanie na temat rezystorów ile W muszą one posiadać jeżeli na wejście A i B będę podawać 3.3V a zasilanie 12V.

jeszcze jedno pytanie. W miejscu które zaznaczyłem na schemacie po wyrzuceniu diody rezystora i bezpiecznika czy tam powinienem coś wstawić czy prosto podłączyć do masy?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co pamiętam w tym układzie nie wystepują żadne rezystory mocy typu bocznik (bo za niego robi bezpiecznik) albo coś, więc zwykłe 1/4 styknie.

ED. A co do wywalenia diody i bezpiecznika - jeśli chcesz mieć możliwość pomiaru prądu to musisz tam wstawić bocznik, a jeśli nie chcesz pomiaru prądu, to możesz wywalić jeden WO, ten z którego wychodzi 'current sensing'.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Potwierdzam. Prosto do masy. Bezpiecznik pełni tam rolę bocznika dla układu pomiaru prądu. Jeżeli wywalasz układ pomiaru prądu możesz wyrzucić też bocznik (bezpiecznik).

[ Dodano: 28 Wrz 10 10:22 ]

Moc rozproszona przez tranzystor wyniesie Rds(on) * I^2

Rds(on) odczytasz z noty katalogowej tranzystora,
I to prąd jaki płynie przez tranzystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Zbudowałem ten mostek ale mam kilka problemów. Czy na pewno można sterować go pwm 3.3V. Bo podczas pomiarów nic się nie działo. dopiero gdy podałem 5 V na pwm coś uzyskałem na wyjściu lecz niestety nie było to 12V które potrzebowałem a przy dalszych pomiarach niestety układ się trochę spalił i muszę zbudować nowy

Link do komentarza
Share on other sites

a przy dalszych pomiarach niestety układ się trochę spalił i muszę zbudować nowy

Skoro się spalił to pewnie zrobiłeś jakiś błąd. Skoro zrobiłeś jakiś błąd to się nie dziw że nie działał prawidłowo.

Link do komentarza
Share on other sites

zbudowałem mostek i wszystko działa gdy na PWM podam 5V. Gdy podaje na niego 3.3V niestety układ nie chce działać. zmieniłem rezystor 3.3k na 0.8k żeby zamienić dzielnik napięcia. teraz mam zamiast 4V i 1V 3.15V i 1.8V. wydawało mi się że to była wina gdyż 3.3 V było mniejsze od 4V ale niestety dalej nie działa tak jak trzeba. Gdy na jedno wejście podaje 3.3V a na drugie 0V to na wyjściu na jednym pinie mam 12V a n a drugim jak mierze względem masy akumulatora spada od 12 do 0. Po tym jak spadnie do 0 i mierze pomiędzy pinami wyjścia to również spada od 12 do 0 i tak w kółko mogę. w czym może być problem?

Link do komentarza
Share on other sites

Bez schematu trudno coś powiedzieć.

Najprostsze rozwiązanie to z pomocą jednego n-mosfeta podnieść napięcie sygnału PWM z 3,3V do 5V i reszty mostka nie ruszać.

Na przyszłość polecam gotowe mostki niskonapięciowe TB6552 - http://robodudes.com/drivery/65-tb6552-ssop16.html . W przyszłym miesiącu będę miał także gotowe płytki z zamontowanymi mostkami i wyprowadzeniami na listwę kołkową.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.