Skocz do zawartości

Konieczko


sebekA4

Pomocna odpowiedź

No i li-pole do sumo to raczej nieoptymalne źródło zasilania, w miejscu gdzie potrzebny jest przede wszystkim duży prąd i waga całego zestawu.

Dlaczego li-pole są nieoptymalnym źródłem zasilania do sumo? Przecież są stosunkowo lekkie (a chyba nie w tym rzecz żeby robota bateriami dociążać) i mają bardzo dużą wydajność prądową. Większość najlepszych robotów korzysta właśnie z li-poli, w tym mistrz z Wiednia - master of disaster, Cedron etc.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kaytec: właśnie LiPole ze względu na duży prąd i wagę są dobrym pomysłem O_o mają dobry stosunek pojemność/masa i dają duży prąd (20-30C to standard). No chyba, że wolisz a'la wkrętarkowe NiCd/NiMH, któe starczą na parę walk i potem szybkie ładowanie (które im nie sprzyja).

Link do komentarza
Share on other sites

Kaytec, po prostu widziałem co się dzieje z li-pol'em przy zwarciu 😃 Niestety podobne objawy mogą wystąpić przy nadmiernym rozładowaniu. Sam stosowałem tego typu zasilanie w swoim LF (którego mogę już opublikować, co na dniach postaram się zrobić) i uważam to za najlepsze póki co źródło energii dla robota mobilnego!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, przekonaliście mnie. Co do dociążania to chodziło mi o to że przy większej masie mamy większy docisk kół do podłoża.

Tylko w sumo to jest zawsze taki problem że jest nadmiar tej masy i trzeba ją usuwać 😋

Link do komentarza
Share on other sites

uC AT89C2051 - proszę się nie śmiać

Dla czego się śmiać Śmieszne jest wpychanie do prostych konstrukcji procków klasy ATMega 32 czy 128, aby potem wykorzystać 5% ich możliwości, albo 120% po przetakcie i w BASCOM, bo zamiast wykorzystać możliwości sprzętowe, programowo tworzy się cuda nie zwidy.

Link do komentarza
Share on other sites

wpychanie do prostych konstrukcji procków klasy ATMega 32 czy 128, aby potem wykorzystać 5% ich możliwości.

Właśnie kilka dni temu pożałowałem nie wepchnięcia megi32 do mojego ostatniego robota, bo po prostu brakło mi wyjść. Lepiej mieć megę32 i wykorzystać 5% niż megę48 i wykorzystać 100% żeby się przekonać że to za mało, bo potrzeba 101%. Co nie zmienia faktu że z AT89C2051 nikt się nie śmieje.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 - to teraz zależy w jakim kontekście to piszesz, czy żałuje bo popełniłem błędy w fazie projektowania i założeń, czy żałuję bo teraz nagle mam zamiar rozbudować starą konstrukcje, a tu KUKU. Bo dla mnie jest różnica wpuścić się w maliny, w fazie projektowania, a żałować czegoś, czego się pierwotnie nie planowało, rok, pół roku temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba mi sie. Powiedz mi bo jestem kompletnie zielony:) Ile kasy bym musiał miec i jezeli dopiero zaczynam zabawe z tego typu sprawami to czy poradze sobie z programowaniem tego

jakies tam programu typu zapal zgas diode robiłem.... ale czy z programem takim jak jest tu sobie poradze?

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwolę sobie odpowiedzieć za kolegę. Taki robot nie nadaje się do budowy przez kompletnie zielonych, trzeba już mieć dość dużą wiedzę i doświadczenie. Polecałbym linefollowera z artykułu Nawyka albo konarowe minisumo, później mógłbyś się trochę pobawić z programami do nich.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.