Skocz do zawartości

Robot balansujący - odwrócone wahadło


juras5

Pomocna odpowiedź

chyba,

zamówię jednak tą płytkę cyfrową ADXL345 + ITG3200 http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=10121

bo z tego co patrzyłem komunikacja I2C wydaje się prostsza, mniej połączeń na płytce oraz jeden element mniej jakim jest przetwornik ADC i być może błędy w przetwarzaniu.

co sądzicie czy zestaw ADXL345 + ITG3200 (cyfrowe x2) będzie lepszy i łatwiejszy w obłudze od ADXL335 + LISY300AL (analogowe x2)

przy tej płytce ADXL335+LISY300AL http://robotechnics.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=77&category_id=35&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl&vmcchk=1&Itemid=2

jest jeszcze taki problem ze ona musi być prostopadle do podłoża, ze względu na jednoosiowy żyroskop...

no i dostałem też odpowiedź od sparkfun, że wycofują już tą płytkę z produkcji.

Link do komentarza
Share on other sites

planuje zrobić to na atmega8 / 88 z kwarcem 16MHz. - wystarczy ?

chciałem wziąć atmega8L ale tam można tylko podpiąć kwarc 8MHz

takie pytanie jak najlepiej poradzić sobie z konwersją napięć 5 / 3,3V ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

no można rozważyć ATmega 48/88/168, bo z tego co wiem ATmega8 już jest wycofana...

a co z konwersją napięć ? żyroskop i akcelerometr potrzebują zasilanie 3,3V i linie danych po I2C też 3,3V. natomiast mostek H już 3,3V to zamało.

jak uporać się najlepiej z tym problem?

Link do komentarza
Share on other sites

a ma ktoś pomysł na silniki

zamierzam zrobić robota podobnego konstrukcją i wymiarami do tych:

w tym filmiku są silniki GM9236S021 za 275$ poza zasięgiem i zdrowym rozsądkiem

http://www.automationexpress.com/Products/DC_Motors/GM9000_Series.aspx

nota: http://www.electromate.com/db_support/downloads/GM9236S021.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

A nad pomiarem prądu już się zastanawiałeś? Będzie on równie ważny, a może nawet ważniejszy niż enkodery. Poza tym jeśli potrzebujesz pomiar prędkości, to na upartego możesz dać malutki silniczek bez przekładni, aby był napędzany kołem robota i pracował jako prądnica tachometryczna.

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, z ciekawości - ten pomiar prądu to na wypadek przewrócenia się konstrukcji? Zakładając nawet, że koła będą superprzyczepne i zablokują silnik... Masz na pokładzie żyro i akcelerometr 🙂 No, chyba że ten pomiar ma związek z wysterowaniem, choć nie wiem w jaki sposób miałby być ważniejszy od enkoderów. Proszę, rozwiń myśl, bo niebawem złożę coś takiego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Można próbować robić sterowanie poprzez siłę, a nie napięcie na silnikach, siła jest proporcjonalna do momentu, moment (w przybliżeniu) do prądu. A w równaniach dynamiki chyba raczej uwzględnia się siłę jako wymuszenie a nie prędkość, która jest prawie całką siły (proporcjonalna do całki siły pomniejszonej o opory itp.).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.