Skocz do zawartości

sterowanie serwa modelarskiego napięciem 0-5V


bartchez

Pomocna odpowiedź

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-przerobic-serwomechanizmy-vt3902.htm

Tam masz schemat sterowania serwem, poczytaj też o sterowani ("analogowym", cokolwiek masz na myśli...) Poza tym polecam w google wklepać "Atmega serwo" i masz opisy jak skonfigurować w C timer, żeby dawał odpowiednie impulsy. Jak nie C, to BASCOM i opisane w artykule komendy (config servos, pulseout). Jeśli nie z mikrokontrolera, to niżej jest post ze schematem opartym o NE555 (albo w innych tematach, w google images wpisz sobie "serwo ne555").

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to żeby w zależności od podanego napięcia z wyjścia analogowego 0-5v uzyskać odpowiedni kąt obrotu serwa tzn np 0v-0' 5v-180' .Aha chciałbym aby to było zrealizowane przez jakiś układ do zlutowania nie programowania

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bo do wysterowania serwa potrzebny jest odpowiedni sygnał, a nie zmiana napięcia. Do tego najprościej jest to wykonać na jakiś procku gdzie wartość napięcia odczytana przez ADC z zakresu 0-5V, steruje odpowiednio PWM, co się przekłada na odpowiednie wychylenie serwa. Inaczej się tego nie da opisać, zrobić itd ... już nie wspomnę że jestem kolejną osobą która Ci o tym pisze.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem jak wygląda sygnał do sterowania serwomechanizmem i zbudowałem ten najprosztrzy na ne 555 ale jest sterowany potenciometrem a potrzebuje taki właśnie układ który zamiast potenciometrem będzie sterowany przez zmianę napięcia 0-5 v Przydał by się schemat takiego układu

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Na układzie NE555 da się zrobić generator PWM sterowany napięciem

Ewentualnie można zbudować generator sygnału PWM

na generatorze przebiegu piłokształtnego i komparatorze.

Ale zdecydowanie łatwiej będzie z NE555.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.