Skocz do zawartości

Nietypowy silniczek


Merki

Pomocna odpowiedź

Witam 😉 mam takie pytanko. Czy słyszał ktoś o takim silniczku, w którym (jeśli jego budowe przyrównamy do klasycznego silnika) część wirnikowa była nieruchowa, a poruszał się stojan? Takie coś znacznie uprościłoby mi konstrukcje manipulatora-ludzkiej dłoni i miało zastosowanie np na przegubach palców. Pytam czysto z ciekawości bo sam o czymś takim nie słyszałem, ale może ktoś z Was?

Z góry dzięki za odpowiedź i życze szczęścia w Nowym Roku wszystkim na diodzie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Merki,

a poruszał się stojan?

Jako żecze wikipedia :

Stojan, (stator) - zespół nieruchomych elementów maszyny lub mechanizmu

Więc odpowiedź na twoje pytanie brzmi nie.

Ale co ci szkodzi zrobić nawet przekładnie pasowe do tych przegubów ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wirnik to wirnik a stojan to stojan, nazwy te zostały nadane nie bez przyczyny. W klasycznym silniku DC magnesy trwałe są nieruchome a obracają się uzwojenia, w silnikach bezszczotkowych częścią nieruchomą są uzwojenia a obracają się magnesy trwałe

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jamtex:Ooo o coś takiego mi chodzi 😉

Na szybko oblukałem googla i rzeczony artykuł w wikipedii i mam pare pytań dodatkowych.

1. Pisze, że wirnik i stojan poruszają się w przeciwnych kierunkach. Da się tak, aby wirnik był w miejscu a poruszał tylko stojan?

2. W zasadzie chodzi mi tylko o potwierdzenie-piszesz, że ma zastosowanie w modelarstwie więc rozumiem, że są dostępne wersje małogabarytowe i nie na 230V (na googlu znalazłem tylko ich zastosowanie w wentylatorach jak pisałeś ale możliwe że za słabo googlowałem 😋)

3.Interesuje mnie również cena i dostępność tego typu silników w Polsce. Na allegro znalazłem jedynie zwykły BLDC ;/ (rozumiem, że mi taki niepotrzebny gdyż w zwykłym BLDC nie ma klasycznego komutatora a mi dodatkowo chodzi o wirujący stojan)

Ma ktoś może o tym jakieś info?

olimek: no właśnie chciałbym aby całość była jak najprostsza w budowie, aczkolwiek sądze że cena silniczków BLDC z wirującym stojanem zwali mnie z nóg i będę musiał kontynuować stary pomysł 😉

grabo: oczywiście, nie kłocę się, że wirnik może być stojanem, a stojan wirnikiem. Chodziło mi raczej o analogie do klasycznych silników i odwrócenie ról tych części z zachowaniem nazw

Dzieki za odzew Panowie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki bez szczotkowe są zwykle wysokoobrotowe. Wykorzystuje je się do modeli latających. Do manipulatora musiał byś użyć przekładni. Silniki te nie są strasznie drogie. Zasilać można je z regulatora modelarskiego (sterowanie tak jak serwem).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołączę się do tematu. Otóż kupiłem serwomechanizmy które chcę przerobić na silniki, ale zaskoczył mnie silnik w nich. Mianowicie zamiast 2 ma 3 przewody Dwa podłączone klasycznie, tak jak w zwykłym silniczku, a trzeci tak jak by w miejscu wału silnika (po środku). jest to możliwe że silnik ma dodatkowo jakiś czujnik w sobie ?

Zdjęcie nie najlepsze bo robione telefonem pod lampą ale chyba widać o co biega.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadza się ten 3 przewód jest połączony z obudową silnika. Zrobiłem już też przekładnie, ale trzeba to teraz na 1-2 godz puścić aby się dotarła (pierwsze podejście nie obyło się zgrzytów technicznych, aluminiowe trybo i stalowy bolec blokujący 🙄 ), rozebrać, wyczyścić, nasmarować i poskładać już na gotowo.

Teraz mam pytanie, jaki tam jest smar, jaki wazelinowy czy co ?

A tak właściwie to się zastanawiam czy nie zrobić do środka własnej płytki, no i został mi potencjometr, ciekawe czy da się kupić podobnej budowy enkoder obrotowy i wstawić w jego miejsce ?

Link do komentarza
Share on other sites

Drivery do MOS-ów nie nadają się do PWM. Silnik w jednym odcinku czasu będzie się kręcił a w drugim będzie hamowany.

Owszem, można je używać jako mostki H ale wtedy, gdy silnik ma się kręcić przez pewien czas a następnie zahamować.

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. wydaje mi się że uda mi się w środku upchnąć BA6418, to rozwiązuje wszystkie problemy. Co prawda wchodzi pod katem do środka, ale potrzebuje tak niewiele elementów dodatkowych że powinno poradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam tej kości, nic na niej nie robiłem. W tabeli stanów stoi, że gdy na obu In jest L to oba Out są Open. Mam nadzieję że to jest równoznaczne pełnym odłączeniem jak w tristate.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.