Skocz do zawartości

Jednoukładowy Światłolubek


jamtex

Pomocna odpowiedź

Niemożna użyc innego układu.

Nie ten robot nie potrzebuje żadnego programu.

Pozdrawiam

Jasne, że można. Gdy mamy pod ręką diody to możemy urzyć l293N, a jak mamy ochote przerabiać schemat to również l298.

Misiek tak masz rację można, ale idąc tym tokiem myślenia to można zrobic układ z mikroprocesorem itd.. albo na bramkach logicznych... Zauważ że zamienniki do L298 są słabo dostępne w polsce.

Wpisałem sie do posta bo niechce niepotrzebnego pisac.

Decado

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Misiek tak masz rację można, ale idąc tym tokiem myślenia to można zrobic układ z mikroprocesorem itd.. albo na bramkach logicznych... Zauważ że zamienniki do L298 są słabo dostępne w polsce.Wpisałem sie do posta bo niechce niepotrzebnego pisac.

Decado

Dokładnie tak, ale ten projekt miał pokazać w jak prosty sposób używając tylko mostka H, zbudować działającego "robota".

Gdyby projekt ten był oparty na płytce uniwersalnej, wystarczyłoby "tylko " dodać mikroprocesor, zmienić czujniki i byłby linefollower lub "minisumo".

Za kilka dni opublikuję kolejną konstrukcję (wczoraj wytrawiłem płytki), również wykorzystany został L293 oraz "dodatkowo" Attiny2313 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

JP - to "jumper" lub inaczej "goldpin" (pingold 🙂 ), złącze do podpięcia kabelków lub założenia zworki.

T - w tym przypadku fototranzystor, do wykonania tego robocika potrzebujesz 2 fototranzystory, pracujące w paśmie światła widzialnego (są zwykle droższe od pracujących w podczerwieni).

Spis elementów jest załączony....

Link do komentarza
Share on other sites

... 2 fototranzystory, pracujące w paśmie światła widzialnego (są zwykle droższe od pracujących w podczerwieni) ...

Nie wiem czy takie w ogóle są, nigdy nie widziałem fototranzystorów pracujących w świetle widzialnym, znalazłem jedynie na 780nm czyli zbliżone do czerwonego ale to i tak jeszcze podczerwień.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

każdy fototranzystor reaguje na światło widzialne. Przeźroczyste fototranzystory są bardzie czułe na światło widzialne , a w poczernianych na podczerwień.

Dokładnie, a ja miałem na myśli właśnie 760-780nm (jako "świtało widzialne"), czyli fototranzystory w przeźroczystej obudowie. Fioletowa lub czarna obudowa to zwykle 850nm-940nm.

[ Dodano: 17 Gru 08 11:03 ]

Ponieważ mój robocik został "odgrzany" a jednocześnie zbliżają się Święta, postanowiłem, że w niedzielę wystawię 3 płytki z powyższym robocikiem, na aukcje WOŚP - link do aukcji podam w tym poście.

Płytki są:

- wytrawione (metoda żelazkowa),
- otwory przewiercone

- ścieżki pocynowane,
- podstawka pod układ L293dn wlutowana

Ktoś kto je kupi będzie musiał tylko kupić i wlutować elementy.

Uwaga, jeżeli będzie to ktoś zarejestrowany na www.forbot.pl i poda mi swój nick - do zestawu dołącze diody oraz fototranzystory.

Aukcja wystartuje od 1 zł ! Pomóżmy dzieciakom...

Tylko 3 sztuki i więcej płytek już nie będzie.

Mam nadzieję, że nie naruszyłem regulaminu Diody ?

Płytka zaraz po wytrawieniu (więcej na moje stronie):

Wymiary płytki: 56 x 69 mm

Poniżej załącznik z płytką - jako dokument pdf.

plytka_robocika_ADI2.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.