Skocz do zawartości

Jednoukładowy Światłolubek


jamtex

Pomocna odpowiedź

Witam chciałbym przedstawić moją płytkę tego robota wykonaną na bazie płytki kolegi jamtex. Jest mniejsza oraz ma miejsce na wyłącznik. Mam jeszcze takie banalne pytanie chce zrobic tego robota takiego żeby był jak najmniejszy dlatego zrobiłem mniejsza płytke ale teraz chce go zmniejszyć stosując zamiast 4 baterii paluszków jedną np. baterię R9 9V. Chcąc uzyskać np. 4,5V 0,5A trzeba zastosować np. dwa jednakowe rezystory tj. R=9V/0,5A= 18ohm ale na dwóch rezystorach więc po 9 ohm na jeden, ale moc jaka sie tam wydziela to P=U*I=9V*0,5=4,5W wiec moje pytanie jest takie: Czy dla takich założeń rezystory jakie muszę zastosować to R=9 ohm i o mocy P=4,5W? A może znaćie lepszy sposób żeby z 9V zrobić 4,5V

Oto moja płytka:

Pozdrawiam 🙂

untitled1.rar

Link do komentarza
Share on other sites

➡️ raszej

Zacznij może od tego, że bateria 9V popularna 6F22 ma bardzo małą pojemność i nie sądzę, że bardzo długo popracuje przy zakładanym przez ciebie prądzie 0,5A. Podejrzewam, że nawet na zwarciu nie da takiego prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem więc najlepszym źródłem zasilania będą jednak 4 baterie paluszki czy jest jeszcze jakieś inne żródło zasilania które by nie było za duże?? Prąd jaki chcę uzyskać podałem teoretycznie poniewaz nie wiem dokładnie ile ten robot pobiera max prądu za źródła gdy kręca się obydwa koła.

Link do komentarza
Share on other sites

Pobór prądu zależy w glównej mierze od silników jakie zastosujesz. Dobrym rozwiązaniem odnośnie zasilania są akumulatorki li-ion, li-pol, ale wymagają już większej wiedzy odnośnie użytkowania i odpowiedniej ładowarki do ich ładowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silniczki jakie zastosowałem to dwa mikroserwa modelarskie 9 gramowe TowerPro SG91R. Takie chyba też zastosował autor pierwszego postu w tym temacie albo podobne. Przerobiłem je tak aby sie obracały o 360 stopni. Zasilając je napięciem do 5V sewra nie pobierały z zasilacza więcej jak 0,2A.

Link do komentarza
Share on other sites

siema ;] robie wlasnie twoją konstrukcje aktualnie wytrawiam plytke do niej i tak mnie nagle zaciekawilo po co umiesciles gold piny z przodu te z tymi zoltymi nakladkami jesli glupie pytanie to sry ale dopiero zaczynam zabawe z robotami i jestem jak to sie mowi zielony troche ;]

Link do komentarza
Share on other sites

jeśli dobrze zrozumiałem to tych części obwodu po bokach ze zwrotkami 4 i 3 nie musi być tak ;>??

[ Dodano: 07 Mar 09 08:21 ]

a i tam gdzie gnd daje - a tam gdzie vcc to + ??

Link do komentarza
Share on other sites

standardowa procedura - sprawdzić połączenia: czy nie ma zwarć/przerw i zimnych lutów, czy elementy są podłączone prawidłowo (a nie np. odwrotnie w przypadku l293d i tranzystorów) no i czy wszystko zgadza się ze schematem. Upewnij się też, czy kupiłeś dobre elementy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.