Skocz do zawartości

Jednoukładowy Światłolubek


jamtex

Pomocna odpowiedź

dzięki wygląda bardz fajnie:) a mozesz mi napisać jak poprowadzić GND na płytce? tzn jak to zrobić? nagle skończyć ścieżke czy jak? i nie rozumiem czemu VCC wychodzi z 4 nozek scalaka? to gdzie mam podłączyć zasilanie? i gdzie min i gdzie plus?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale w ten sposób poniekąd zapoznajesz się z zasadą działania mostka. Jeśli tylko pomyślisz nad schematem oczywiście. Swoją drogą, madik, ten schemat jest nienajlepszy - była o tym mowa w oryginalnym poście światłoluba.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, gdzie Ty w "światłolubie" widzisz serwa. Twoje pytania na które odpowiedzi są w każdym PDF tej kości i problemy biorą się właśnie z tego, że uparto się stosować kość mostka tam, gdzie ona w ogóle nie jest potrzebna.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystkie GND łączysz ze sobą, wszystkie VCC łączysz ze sobą i podłączasz odpowiednio do "-" (GND) i do "+" (VCC). Nie wiem, czego jeszcze tu nie rozumiesz? Może warto opanować najpierw podstawy elektroniki, skoro masz problemy z takim schematem?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą sprawdziłem zamieszczony układzik ( więcej czasu niż zmontowanie zajęło szukanie elementów ). W swych zbiorach znalazłem jakiegoś Fototranzystora, podpiąłem pod omomierz i oświecałem lampką stołową. Z odległości 0,5m opór spadał do ok. 100k więc "na oko" dobrałem R 680k. Z MOS-em z "low Ut" 2SK1388 działa od Uz 2V.

Poprzedni temat powinien się nazywać "ja przerobić kość mostka tak, by robiła za tranzystor"...

517235110_ProtelDocument.thumb.jpg.b3bf324ac7b0cb6adec0c64606fa8625.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Obrazek

Mam nadzieję że oto Ci chodziło

Madik, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że powielasz niezbyt poprawne podłączenie fototranzystora do mostka, które działa tylko w 1 przypadku. Nie powinno się pokazywać nie do końca prawidłowych rozwiązań ponieważ będą ciągle powielane i ciągle będą występowały problemy. Lepszym rozwiązaniem jest połączenie szeregowo rezystora z fototranzystorem, a z miejsca połączenia dopiero na mostek. Jest to prawidłowe rozwiązanie przy okazji zmniejsza szansę uszkodzenia fototranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale, po co na mostek skoro silniczek wysterowuje od razu MOS ?

Co do zamieszczonego zrobionego na chybcika prostego przykładu dodam, że znacznie lepiej działa, gdy fototr. zbocznikować C np. 100nF. Nie z bramki do masy tylko do +Uz. Bez niego, po zaniku światła silniczek zachowywał się, jakby nadal miał ochotę się kręcić. Natomiast z tym C staje praktycznie natychmiast, przy słabszym świetle kręci się wolno. MOS zachowuje się jak wstawiony w szereg z silnikiem potencjometr, chodzi bardziej liniowo, proporcjonalnie. Ale przy małych obrotach moc nie wydziela się na silniczku tylko MOS-ie. Dlatego nawet do pobierających mało prądu radzę dawać MOS-y większej mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale, po co na mostek skoro silniczek wysterowuje od razu MOS ?

Przecież nie podważam poprawności twojego schematu, choć można by zamienić miejscami fototranzystor z rezystorem, oraz silnik z mosem (oczywiście po zamianie na z kanałem P).

Pozatym biorąc pod uwagę koszt 2 zaproponowanych przez ciebie tranzystorów i ich dostępność, łatwiej i prościej każdemu nowemu pasjonatowi, zrobić światłoluba na L293D.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie neguję, że można na 293. Projekty z tym IC więcej edukują, mogą być etapem do bardziej rozbudowanych.

Ale nie rozumiem, po co zamieniać miejscem fototr. by zastosować MOS-P. Chanel N jest multum, zdecydowanie mniej produkuje się chanel P, ich jest mniejszy wybór. N mogące wprost wysterować silnikami kosztują od 3 do 6zł i wątpię, by trudniej byłoby zdobyć je niż 293 ( koszty ew. wysyłki w obu wypadkach będą takie same ). Oraz łatwiej zaprojektować i wykonać druk i wlutować element 3pin niż 16pin.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.