Skocz do zawartości

Wyniki konkursu na najlepszy projekt przydatny w robotyce


Treker

Pomocna odpowiedź

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu użytkowników czas na ogłoszenie ostatecznych wyników konkursu na najlepszy projekt przydatny w robotyce. Przypominam, że konkurs ten miał zachęcić Was do opisywania zrealizowanych jak i nowo powstających projektów, którymi mogły być części do robotów (czujniki, moduły itd), narzędzia i urządzenia przydatne warsztacie (różnego typu testery, miernik RPM itd.), można było również opisać projekt całego robota. Do konkursu zgłosiliście łącznie 8 projektów, nie jest to liczba oszałamiająca jednak na początek całkiem przyzwoita, w tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i za chęć współzawodniczenia.

Projekty biorące udział w konkursie (kolejność według zgłoszeń):1) Piloty do robotów - zdalny start - Autor: nes86

2) Manipulator z chwytakiem - Autor: wsowa

3) Czujnik optyczny - Autor: KD93

4) Miernik obrotów silnika - Autor: swierkdeck

5) Bramki czasowe dla robotów i nie tylko... - Autor: Naelektryzowany

6) Projekt czterech przekładni - Autor: klonyyy

7) Edubot - Autor: Bogus1

8) Moduł akcelerometru analogowego - Autor: OldSkullNa wszystkie prace oddano łącznie 36 zgodnych z regulaminem głosów, co po odpowiednim przeliczeniu dało następujące wyniki.

Miejsce 3 - Miernik obrotów silnika - Autor: swierkdeck

html_mig_img
Często zdarza się, że posiadamy dwa takie same silniki, które jednak nie pracują identycznie. Wtedy przychodzi potrzeba zmierzenia dokładnej prędkości obrotowej naszych silników. Aby to uczynić, potrzebujemy niezbyt skomplikowanego urządzenia, które zwie się miernik obrotów silnika. Wychodząc naprzeciw waszym wymaganiom postanowiłem wykonać oto taki mały projekcik. Prototyp miernika został zbudowany używając popularnego miktokontrolera ATtiny2313. Pracuje on z częstotliwością 8MHz. Sensor mierzący obroty to najprostszy czujnik odbiciowy złożony z diody LED emitującej podczerwień oraz fototranzystora reagującego w tym samym paśmie. Reaguje on na zmiany stanów z enkodera znajdującego się na wale silnika. Natomiast prezentacja danych oraz konfiguracja urządzenia jest zrealizowana dzięki wyświetlaczowi LCD 2x16 oraz trzema przyciskami monostabilnym. Zobacz pełny opis projektu...

Nagrody, które otrzymuje swierkdeck to:

• Anduino Duemilanove

• Czujnik odległości Sharp GP2Y0A02YK0F + odpowiednia wtyczka

• Gadżety diody

• Dyplom


Miejsce 2 - Czujnik optyczny - Autor: KD93

html_mig_img
Powszechnie już wiadomo, że robot aby nazywał się robotem, musi być autonomiczny. Do tego potrzebuje czujników. Najczęściej stosowane przez nas czujniki to czujniki ultradźwiekowe (sonary) oraz na falę podczerwoną (w tym temacie pomijamy transoptory). Ze względu na łatwość wykonania, obsługi oraz koszty częściej stosowane są te drugie. Powszechnie używa się ich w dużych ilościach w robotach sumo, minisumo, FTL w celu wykrywania przeszkód, micromouse czy też prostych robotach edukacyjnych. Najchętniej stosowanymi czujnikami optycznymi są bez wątpienia czujniki Sharp - małe, dokładne, istnieją wersje analogowe i cyfrowe, jednak gdy chcemy uzyskać zasięg większy niż 10cm musimy liczyć się z kosztami, zwłaszcza gdy trzeba zastosować więcej czujników. Tańsza alternatywa, własnoręcznie montowane czujniki, często przegrywa, ponieważ utarło się, że mają mniejszy zasięg, trudno się je montuje, łatwo je uszkodzić, są za duże itd. Zobacz pełny opis projektu...

Nagrody, które otrzymuje KD93 to:

• Zestaw And-Tech EvB

• Programator USB AVR ISP

• Gadżety diody

• Dyplom


Miejsce 1 - Piloty do robotów - zdalny start - Autor: nes86

html_mig_img
Przedstawiam projekt pilotów służących do startowania wszelkiego rodzaju robotów. Mam tu na myśli roboty sumo (kategorie od nano do standard) a także do line followerów. Pilot oprócz przycisku do startowania robota ma również drugi przycisk, który może służyć do wybrania np. strategii walki np.: frontalna szarża czy próba zajechania przeciwnika od boku. Może zastanawiacie się w ogóle po co pilot do robota? Powodem dla którego zbudowałem pilota jest taki, że podczas z zawodów z nerwów bardzo trzęsą mi się ręce, a prawie wszystkie moje roboty wyposażone są w rozkładane klapki lub kolce a o zahaczenie takiej klapki w trakcie naciskania przycisku naprawdę nie trudno. Przez tak błahy powód jak trącenie klapki palcem niestety zdarzało mi się przegrywać walki. W przypadku nanosumo wciśnięcie mikroswitcha bez poruszenia robota (a tego wymaga regulamin) jest prawie niemożliwe. Zobacz pełny opis projektu...

Nagrody, które otrzymuje Nes86 to:

• Zestaw uruchomieniowy edu ATmega16

• Programator USB AVR ISP

• Zasilacz uniwersalny

• Kable do tworzenia połączeń na płytce

• Gadżety diody

• Dyplom


Mam nadzieję, że nagrody pozwolą na dalsze testowanie i budowanie kolejnych ciekawych projektów. Zwycięzcą składam gratulacje, poniżej przedstawiam pełne wyniki:

Wszystkim przypominam, że konkurs ten był zorganizowany, aby zachęcić Was do zapełnienia nowego działu projekty waszymi pracami. Nie planowane są jego kontynuacje i kolejne edycje, dlatego zachęcam do publikacji przez cały rok (kto wie, może w pewnym momencie przyznamy nagrody "bez ostrzeżenia", tym którzy sami z siebie publikują opisy swoich prac?).

Jeszcze raz dziękuję sponsorom za ufundowanie nagród!

Sponsorami konkursu na najlepszy projekt byli:

html_mig_img

html_mig_img

27_02_2011__21_20_49.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluje zwycięzcom, szczególnie nes86, zainspirowałeś mnie do stworzenia takiego pilota.

No cóż przyznam się, że porwałem się z motyką na księżyc ze sterownikiem bramek, co nie znaczy, że nie dokończę mojego projektu.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

nes86 pewnie skacze z radości na kolejny zestaw uruchomieniowy, to ja może podam swój adres... 😋

A teraz serio: gratulacje dla wszystkich, fajnie, że taki dział powstał, miejmy nadzieję, że się rozwinie znacząco, bo dużo ciekawych rzeczy można podpatrzeć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pawcio0928 ja cię chyba znam, czy zdobyłeś 1 miejsce na sumo challenge 2010 w sumo maorów?

Tak zająłem 1 miejsce w kategorii sumo maorów. Nic wielkiego,programowało się jak mindstroms.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz wszystkim gratuluję, zwycięzców proszę o przesłanie danych na jakie wysłane mają być nagrody na adres treker[małpa]forbot.pl, tytuł mejla "Konkurs projekty - NICK".

Pozdrawiam,
Damian

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.