Skocz do zawartości

Zasilanie robota - przetwornica a stabilizator


MajkPascal

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam zamiar zabrać się za budowanie swojego pierwszego robota.

Ma się on opierać na uniwersalnej platformie jezdnej z założonymi silnikami do której podłączane będą płytki z elektroniką (zacznę chyba od jakiegoś światłoluba, potem się zobaczy). Jako napęd chciałbym wykorzystać przekładnię TAMIYA 70168. Tu pojawia się moje pierwsze pytanie.

Na wspomnianej stronie podane jest napięcie standardowe, co to oznacza? Jak zmiana napięcia wpłynie na silniki w niej zamontowane.

Rozwijając temat, jeżeli chciałbym do zasilania wykorzystać pakiet 4 baterii/akumulatorków AA to co jest lepsze do obniżenia napięcia - stabilizatory takie jak ten lub ten, czy taka przetwornica? Jak w obu przypadkach zasilać ewentualny mikrokontroler?

Link do komentarza
Share on other sites

Zasadniczo nie ma potrzeby zasilać tych silników z przetwornicy, chyba, że potrzebujesz naprawdę stałej charakterystyki momentu/prędkości obrotowej. W amatorskich zastosowaniach wystarczy, że napięcie będzie zbliżone do znamionowego - nic się nie powinno stać przy zmianach w granicach 20÷25% (ja zasilałem je nawet z 7V, w tego typu napędach najsłabszym ogniwem są zwykle przekładnie, które szybciej się zużywają, ew. szczotki silnika), dodatkowo możesz zmieniać dowolnie wypełnienie PWM na mostku, żeby dopasować napięcie. Stabilizator liniowy bym sobie odpuścił, ze względu na spory prąd maksymalny (na jego radiatorze będziesz mógł smażyć jajka po kilku szybkich zmianach kierunku/zwrotu poruszania się robota 😉 ). Podsumowując - przetwornica lub PWM.

Wiesz już jakiego mostka chcesz użyć?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz już jakiego mostka chcesz użyć?

Zastanawiałem się nad L298, lecz podczas przeglądania różnych stron/artykułów znalazłem jeszcze L293B przy czym do końca nie wiem jakie ten ostatni ma parametry. Z tego co mi wiadomo jego wersja z "D" na końcu może być obciążona średnio 600mA, próbowałem wyszukać informacje o nim w datasheetach ale po otwarciu pdf'a odnośnie 298 wysypał mi się AdobeReader i teraz nic już nie otworzę 😤 .

Wiem tylko tyle że "B" potrzebuje tak samo jak "298" diod zabezpieczających. Nie znam realnego poboru prądu przez te silniki i dlatego mam takie dylematy. Biorę pod uwagę wykorzystanie gąsienic co chyba zwiększy pobór prądu szczególnie przy obrotach, więc prąd może dosyć często zbliżać się do wartości wyższych niż to 0,6A.

PS. Budowa odłożona zostanie chyba na trochę później gdyż muszę rozważyć moje priorytety. Robot czy zakup HTC Desire Z w zastępstwie uszkodzonego dzisiaj telefonu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

L293 to kiepski pomysł, zagrzeje się na amen. L298 (potencjalnie z radiatorem) albo to co kolega wyżej podał (TB6612), jeśli jesteś wstanie drugą opcję polutować. Chociaż gdzieś widziałem powszechnie dostępne w Polsce gotowe moduły DIP, tylko nie chce mi się już szukać 😉 Botland, Robodudes, Robotechnics - któreś z nich pewnie..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.