Skocz do zawartości

Jak zapamiętać zmienną BASCOM


S-View

Pomocna odpowiedź

Witam. Stworzyłem sobie program , który liczy czas pomiędzy impulsami i zmienia to na obr/min. mam tam zrobiony próg załaczania sie diody ustawiony sztywno na 3500obr który moge zmienic w programie tak że po wyzej tych obrotów swieci sie dioda a poniżej gasnie. A chcial bym żeby np wał silnika wkrecić na jakies obroty powiedzmy 3734 i po przycisnieciu przycisku zeby się one zapamiętały i zmienił sie na takie próg tak by po wyłaczeniu zasilania były zapamiętane i kontroler mógł dalej wiedzieć ze próg jest taki jak przycisłem przycisk

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisze kolega wyżej, tylko dobrze jest pamiętać o:

1: Nie rób (deklaruj) zmiennej operacyjnej czyli takiej której wartość zmienia się często w EEPROM, nie jest to wskazane, raczej należy zastosować mechanizm zapisu z zmiennej w RAM do E²PROM, z potwierdzeniem tej operacji przez naciśniecie np. przycisku SET, lub odczekanie po zmianie wartości np. 3-5 sek, jeżeli zapis ma być automatyczny. Chodzi o to aby przypadkowe lub chwilowe zmiany wartości nie powodowały niepotrzebnych zapisów do E²PROM.

2. Nie jest zalecane zapisywanie komórki E²PROM o adresie 0, gdyż ATMEl nie gwarantuje że podczas nietypowego restartu, lub warunków pracy MCU nie nastąpi samoistna przypadkowa jej modyfikacja. Ja np. zawsze sobie dzielę pamięć EEPROM na strony po 256 lub 128 Bajtów i zapisuję od końca danej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.