Skocz do zawartości

Schemat do pierwszego Linefollowera


bartek1333

Pomocna odpowiedź

Witam,
Proszę o sprawdzenie schematu do mojego pierwszego robota.

przy mostku VCC1 to 5V, a VCC2 to 7,2V z akumulatora 360mAh.

Jak nie widać to rezystory przy anodzie 220R, a przy kolektorze 20k podciągnięte do 5V

Już nie rysowałem stabilizatora i ISP, ale to wiem jak zrobić, tylko pytanie czy 7805 nada się do 7,2V, czy kupić coś o mniejszym spadku napięcia?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co to za ręcznie rysowane strzałki i masy? Przecież one wcale nie są połączone. Takie znaczniki jakie widziałeś na schematach bierze się z biblioteki supply, bo to co zrobiłeś nie ma raczej sensu - no chyba że stworzyłeś logiczne połączenia między tymi obwodami przez nadanie im odpowiednich nazw.

Link do komentarza
Share on other sites

Poza kilkoma węzłami brakuje jeszcze elektrolitów na zasilaniu i dławika na AVCC. Zamiast 7805 kup jakiś ldo, albo zmień baterię na li-pol(bardziej płaska charakterystyka rozładowania od NiMH)

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast 7805 kup jakiś ldo, albo zmień baterię na li-pol(bardziej płaska charakterystyka rozładowania od NiMH)

Ja bym zrobił i to i to, bo li-pol 7,4V i L7805 nie idą w parze, trzeba by kupić li-pola 3 celowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym zrobił i to i to, bo li-pol 7,4V i L7805 nie idą w parze, trzeba by kupić li-pola 3 celowego.

Zawsze przy li-polu 7,4V stosowaliśmy stabilizator 7805 i nigdy nie było żadnych problemów. Trzeba tylko pilnować żeby nie rozładował się poniżej 7V. Własnie przy 3 celowym spadek na układzie jest dość spory, co przy zastosowaniu czujników linii, wyświetlacza LCD, paru diod itp. (dokładnego poboru prądu nie sprawdzałem) robiło z 7805 niezłą grzałkę - spora strata mocy.(zdecydowaliśmy się zresztą zmienić układ na stabilizator impulsowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba tylko pilnować żeby nie rozładował się poniżej 7V.

No właśnie o to mi chodzi. U mnie od 7V rozładowywał się dość szybko. Dlatego wolałem dołożyć 2zł do stabilizatora LDO.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym zrobił i to i to, bo li-pol 7,4V i L7805 nie idą w parze, trzeba by kupić li-pola 3 celowego.

Wystarczy dodać jakiś wskaźnik rozładowania, buzer czy coś takiego, który załączy się przy ok 7,2V. Przy tym napięciu i tak baterię można uznać za rozładowaną(zostało max 10%), w dodatku poniżej tego napięcia zaczyna się stroma część charakterystyki.

Link do komentarza
Share on other sites

I tu jest problem, ponieważ nie widziałem sklepu internetowego, w którym zarazem by był stabilizator ldo min. 1,5A, CNY70, lm339n, l293d.

Chyba że będę to zasilał z lipol 3 cele. Silniki podłączam prosto do baterii, tylko że one są na 6V: http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-6v-21-1-160prm-i1632435523.html sprzedający goldtech.

Tylko to chyba trochę za dużo 11,1V na 6V.

A co do monitora napięcia to jakbym go mógł zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

W lispolu jest każdy z tych elementów

poza stabilizatorem ldo 🙁 .

Powtórzę pytanie: czy te silniki, które podałem można zasilać z 11,1V (3 cele Li-Pol)?

lub jak zrobić ten monitor napięcia?

I taki mi wpadł pomysł: jak te silniki będę zasilał z 11V, to może dam w szereg 5 diód prostowniczych (każda ma 0,6V spadu napięcia) + spadek na mostku i okurat będzie około 6V.

Co wy na to? 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dałbym sobie głowę uciąć że jest, ale sprawdziłem i nie ma O.o. Ja na twoim miejscu dałbym lipol 2celowy i albo zainwestował w ldo albo dał zwykły. Przy zwykłym jeżeli za dolną granicę rozładowania akumulatora przyjąć 6.4V to przy spadku napięcia 2V na procesor pójdzie 4.4V co można wykorzystać przez wbudowany w mikroprocesor układ BOD który automatycznie resetował by procka przy napięciu zasilania poniżej 4.5V. W ten sposób jeżeli robot nie chce ruszyć to na pewnie masz rozładowany aku 😃

Ja jednak stosuję rozwiązanie z potencjometrem który służy jako dzielnik napięcia akumulatora (środkowa nóżka do procesora z skrajne odpowiednio do GND i plusa aku). W ten sposób jeżeli na nóżkę procesora zostanie podane napięcie które traktowane jest jako 0, procesor np: zaświeci diodę led i wiesz że akumulator jest rozładowany. Wymaga to jednak drobnej regulacji i stabilnego napięcia zasilnia procesora oraz dodatkowej małej pracy przy programie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O wiele prościej jeżeli musisz użyć lipola 3s to podepnij silnik pod wtyk balansera do niebieskiego przewodu. Tylko wtedy musisz przy ładowaniu albo w ładowarce wybierać balans albo najpierw naładować wszystkie cele razem a potem doładować te 2 znowu na niebieskim przewodzie. Masa 3cel i 2 cel jest taka sama.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Harnas, 1 sposób nawet podoba mi się, tylko jakie rejestry trzeba ustawiać? (piszę w C, wiem, że przy nicku jest napisane że bascom, zaraz zmienię 😉 )

2 sposób to chodzi o ADC? 😉 . Niestety nie wiem czy zdążę zrobić drugą płytkę do atmegi (już typowa do robota, bo w tej co mam to potencjometru nie mam)

Armir, również dobry pomysł, jednakże posiadam tylko zwykłą ładowarkę do lipol: e-sky, więc póki co odpada.

Link do komentarza
Share on other sites

Drugi sposób to pod dowolny pin w procku i tylko sprawdzanie czy na tej nóżce jest jedynka czy zero.

Od jakiego napięcia odczytywany jest stan niski w atmedze8 (żebym wiedział jaki dać dzielnik z rezystorów) ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.