Skocz do zawartości

Platforma mobilna, robot ternowy kilka pytań


mat1321

Gąsienice czy 4x4  

7 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

O ile nie są to wkręterki na paluszki AA, to są dobrym pomysłem, tylko uważaj na pobór prądu. Koła od wózka są mocniejsze, a koła od kosiarki zależy jakie - niektóre są trochę giętkie i delikatke a jak je zamontujesz na wale od wkrętarki, mogą popękać. Mogą być dobre, ale nie takie od kosiarek za 150zł.

edit: @Robomaniak: 4kg robot nie da takiego obciążenia aby silniki się nagrzały.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Carpe Diem, plastikowe zawsze można okleić gumą, a pompowane jeśli są "łyse" to nie będą mieć dobrej przyczepności. Jeśli jest to robot terenowy to plastikowe koła można łatwiej nabić jakimiś bolcami (np. ze śrub) aby sobie radził lepiej w ciężkim terenie. Z gumowego taki bolec może wylecieć.

Link do komentarza
Share on other sites

W niedzielę jadę na giełdę więc coś wybiorę. Teraz sprawa sterowania i kamery. Z tego co patrzyłem kamery ip zaczynają się od 150zł. Troszkę dużo 😖 Jaki zasięg można uzyskać przesyłając obraz z kamery telefonu przez wifi?

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę mnie nie było. Przez ten czas zakupiłem na giełdzie duży model zdalnie sterowany z napędem 4x4. Zabawka jak zabawka, dość szybka, dobrze radzi sobie w terenie. Idealnie nadaje się na podwozie robota 😅

Teraz pytania:

Silnik pobiera ok 1A normalnie na zatrzymaniu ok 4A czy l298 wytrzyma?

Planuje do sterowania wi fi użyć terminalu HP T5700 zasilanego z 12V. Czy mogę go zasilać bezpośrednio z akumulatora?

W samochodziku było coś ala serwo(silnik z przekładniami + potencjometr) ma ktoś opis jak tym sterować za pomocą arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wytrzyma, L298 może wytrzymać max. 2A na kanał, co zresztą masz opisane dokładnie w dokumentacji...

Sterowanie serwem w Arduino jest banalne, przykład masz tu.

W skrócie, najpierw tworzysz sobie obiekt klasy Servo, później ustalasz pin, do którego jest ono podłączone poleceniem

servo.attach(pin)

a pozycję serwa w zakresie od 0 do 180 stopni podajesz poleceniem

servo.write(pozycja)
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wytrzyma, L298 może wytrzymać max. 2A na kanał, co zresztą masz opisane dokładnie w dokumentacji...

Sterowanie serwem w Arduino jest banalne, przykład masz tu.

W skrócie, najpierw tworzysz sobie obiekt klasy Servo, później ustalasz pin, do którego jest ono podłączone poleceniem

servo.attach(pin)

a pozycję serwa w zakresie od 0 do 180 stopni podajesz poleceniem

servo.write(pozycja)

Tylko że to nie ma układu scalonego tylko silnik przekładnie i potencjometr. Wydaje mi się że trzeba zrobić dzielnik napięcia i mierzyć je na wejściu analogowym. Tylko nie mogę nigdzie dostać podobnego kodu do przeanalizowania. Właściwie to nie wiem tylko jak napisać zależność do stanu na wejściu analogowym.

A czy można podłączyć 2 kanały l298 równolegle? Wiem że dwa układy można.

Prąd zatrzymania mierzyłem kiedy rozebrałem przekładnie. Pojazd ma mechanizm różnicowy i ciężko zablokować koła 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

A czy można podłączyć 2 kanały l298 równolegle?

Można, ale dobieranie mostka tak na styk nie jest najlepszą praktyką.

Dzielnika napięcia nie musisz robić, bo potencjometr sam w sobie jest takim dzielnikiem, wystarczy podłączyć się do nóżki suwaka.

Link do komentarza
Share on other sites

mactro mógłbyś mi wytłumaczyć jak napisać zależność do wartości wejścia analogowego chodzi mi o coś takiego:

niech silnik pracuje do momentu kiedy na wejściu analogowym będzie wartość lewego krańca potencjometru.

Link do komentarza
Share on other sites

silnik.start();
while(1) {
  potencjometr = analogRead(pin_potencjometru);
  if(potencjometr > max_wartosc) {
      break;
  }
}
silnik.stop()

funkcje sterujące silnikiem i tak musisz sobie sam napisać, ale mam nadzieję, że ten pseudokod w miarę czytelnie przedstawia ideę. Max_wartosc musisz dobrać doświadczalnie, albo zrobić sobie program, który będzie ją sczytywał i wysyłał przez port szeregowy, gdzie ją sobie później podejrzysz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki.

Mam jeszcze kilka pytań do kodu:

Czy aby tu nie powinien być znak równości?

if(potencjometr > max_wartosc)

Powtarzam pytanie odnośnie zasilania terminalu hp z aku.

Na aku nigdy nie ma idealnego 12 i nie wiem czy to zaszkodzi komputerowi

Link do komentarza
Share on other sites

Samej równości na pewno być nie powinno, bo może się zdarzyć, że jeden odczyt z ADC będzie mniejszy niż maksymalna wartość, a następny już większy, a wtedy warunek nigdy nie byłby spełniony. Jak już to możesz dać

if (potencjometr >= max_wartosc) 
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.