Skocz do zawartości

Platforma mobilna, robot ternowy kilka pytań


mat1321

Gąsienice czy 4x4  

7 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Skończyłem właśni swojego pierwszego robota, i przechodzę na wyższy poziom. W planach na wakacje platforma mobilna.

Założenia:

-poruszanie się po terenie nierównym

-zdalne sterowane z około 300m

-kamera na pokładzie

-sonar ultradźwiękowy

-możliwość zdalnego wyboru trybu pracy

Pytania:

-czy SILNIK Z PRZEKŁADNIĄ HL149 / 6V 21:1 160prm(goldtech) silniki udźwigną taką konstrukcje

-lepiej 4 koła czy gąsienice

Jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia związane z takimi platformami to proszę pisać.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystałem z tych silników i są fajne, ale mocy wcale nie mają sporej. Jak duża ma być Twoja konstrukcja, bo tego nie podałeś, ile to wszystko ma ważyć? I jak nie równy ma być teren, bo dla robotów z takimi silnikami, to już sobie na trawie nie da rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że nie przekroczę 3kg. Dodatkową funkcją robota ma być wożenie aparatu i jak zobaczę coś fajnego w kamerce to cyknę to zdalnie odpalę aparat. Widziałem na diodzie jedną platformę na tych silnikach ale nie było filmu. Co do terenu to chciałbym aby sobie mógł jeździć po trawniku i po ściółce dobrze by było gdyby pokonywał średnie nierówności. A który typ miałeś wolniejsze czy te szybsze? Jeśli te silniki rzeczywiście są za słabe(nawet 4?) to co innego polećcie mi na napęd(tylko nie serwa i silniki od wycieraczek)?

Link do komentarza
Share on other sites

Do takich konstrukcji właśnie są najlepsze silniki od wycieraczek. Obawiam się, że mogą nie dać rady nawet cztery takie. Posiadam te szybsze, ale myślę, że te drugie wcale nie będą miały dużo większej mocy.

Kiedyś robiłem taką platformę, właśnie, żeby jeździła po trawie i utknąłem na tym, że robot zakopuje się w trawie, chyba, że jest bardzo niska. Konstrukcja musi być całkiem duża, u mnie puki co projekt padł już prawie dwa lata temu. Wszystko zrobiłem za małe i trawa blokowała robota.

KD93, zawsze ktoś zauważy jakiś błąd 🙂, słownik nie podkreślił i już są problemy. Trochę błędów robię.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak coś robić to na max'a 😅 To będzie platforma gąsienicowa napędzana silnikami od wycieraczek. Przynajmniej wagą nie będę się przejmował. Mam tylko takie pytanie polecacie jakiś konkretny typ tych silników?

[ Dodano: 10-06-2011, 07:16 ]

Sprawa silników już się rozwiązała(idę na szrot i biorę te które najłatwiej zamocować i mają ich 2 sztuki). Teraz elementy na gąsienice takie rozwiązanie sprawdzi się w terenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Lepsze byłoby jakieś napinanie tych gąsienic w górę, ponieważ wtedy robot będzie mógł pokonać wyższe przeszkody. Przy takiej gąsienicy nie pokona przeszkody wyższej niż wysokość koła napędzającego gąsienicę, a może się okazać że nie pokona przeszkody o wysokości połowy tego koła (mówię o przeszkodach, których ściana jest prostopadła do powierzchni po której porusza się robot). Idealnym rozwiązaniem byłby napęd "czołgowy", z kołem napinającym i wózkami, natomiast w warunkach domowych jest on niemalże niemożliwy do wykonania, warto natomiast zastanowić się nad takim rozwiązaniem:

Chodzi mi o te dodatkowe gąsienice z przodu pod kątem do tych na których jeździ robot. Mogą być one ze sobą sprzężone i "kręcić się" razem, robot powinien mieć wtedy łatwiej wjechać na wyższą przeszkodę.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

__________

Pardon, spieszyło mi się, chciałem to później poprawić ale zapomniałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałeś w rękach plexe 10mm? Bo po twojej wypowiedzi sądzę że nie. Mam 20 arkuszy 80x80 kupionych okazyjnie i kilka rzeczy już z nich zrobiłem i mogę powiedzieć że wytrzymała jest jak sklejka tej grubości.

Link do komentarza
Share on other sites

Wytrzymała jak sklejka (nawet mocniejsza), ale 3x cięższa. Do tego naprężenia i uderzenia będą powodować pojawianie się minipęknięć. Plexi jest niestety dość sztywne, a na konstrukcję robota najlepsze są materiały o pewnej elastyczności. Płyty z PCW byłyby lepsze, ale są bardzo giętkie, przez co musiałyby być gruba = robot byłby dość ciężki.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój pierwszy linefollower miał zrobione podwozie z plexi ~8mm i niestety po pół roku pojawiły się pęknięcia w pobliżu otworów na śruby i innych otworów w których były umieszczone elementy 'na wcisk'. Twój robot będzie przenosił dużo większe obciążenia wiec lepiej pomyśl o innym materiale na ramę.

Link do komentarza
Share on other sites

mat1321, widziałem w tym roku jak na warsztatach u nas w technikum testowali wytrzymałość różnych materiałów, w tym pleksę 12mm. Nie chodzi o jej sztywność, chodzi właśnie o te "mikropęknięcia" jak to niektórzy opisują, a chcesz robić robota terenowego który będzie na to szczególnie wrażliwy. Y tego co pamiętam to Rico też był początkowo z pleksy i to 15mm chyba i twórcy zmienili ten materiał na blachę, właśnie z powodu pęknięć. Trzeba trochę umieć korzystać z doświadczeń innych, szczególnie jak się nimi dzielą. Wtedy własna nauka jest szybsza i tańsza. Dlatego odradzam pleksę.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że tak duża konstrukcja mnie przerasta. Co myślicie o silnikach od wkrętarek(4) i kołach od wózka lub kosiarki? W takiej konfiguracji powinno się wszystko w 4kg zamknąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.