Skocz do zawartości

[Kurs] SketchUp - czyli modele 3D dla każdego


small-man

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pawcio0928 Jest to 3 część mojego projektu tzn. każda z moich poprzednich obudów miała jakiś mankament. Stwierdziłem że koniec z tym ,wydam więcej pieniędzy i będę miał coś co przez długi czas będzie się dobrze prezentować. Najgorszą moją decyzją była obudowa z Plexi. Dosyć że wszystko wyszło nie równo to jeszcze koszmarny efekt stylistyczny jak i techniczny np. niedopasowane części (krzywo wycięte albo sklejone). Zauważ natomiast że wszystko ma ten sam schemat zmienia się tylko materiał i delikatnie stylistyka. Wszystko wzorowane jest natomiast na robocie Seeker.

piotreks-89 Dziękuję : ) i powiem Ci nie zniechęcaj się. Ja próbuję już około roku sklepać coś co zapewne wie nie jeden z tego forum. Próby, próby i jeszcze raz próby aż dojdziesz do perfekcji. Przy okazji powiem żeby nie inwestować w jakieś tanie materiały które wydają się CHYBA dobre. To aluminium kosztowało mnie może z 20zł więcej i o wiele więcej wysiłku w wycinanie i dopasowywanie ale stracony pot opłacił się. Możesz oczywiście bawić się w "taniochę" ale rób to rozważnie, albo do ewentualnych testów. No cóż życzę Ci powodzenia : )

PS: Miałem nie mówić tego, bo trochę zajęło mi szukanie materiałów, ale większość profili aluminiowych możesz dostać w Leroy Merlin (nie żeby to była jakaś reklama).

Będę wysyłał co jakiś czas zdjęcia może komuś się przydadzą przy tworzeniu własnych konstrukcji. Może wie ktoś jak mogę połączyć "podwozie" z bokami robota? Jakiś klej?

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n wiesz ja w taniochę się nie chcę bawić. Mój robot już z założenia miał budżet ~300zł. Z czego 150 to silniki + felgi (czterokołowiec). Projekty już są na forum od około tygodnia. Mój projekt byłby super gdyby nie fakt, że projektując go nie wziąłem pod uwagę pakietu Li-Pol 😥 Niemniej jednak dzięki za przydatne porady. Mam czas do grudnia. Chciałbym się pokazać na RA2011 😉 Mam nadzieję, że przyjdzie nam się zmierzyć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, lutowanie twarde lub spawanie TIG'iem, Dżony korzystał kiedyś też chyba z takiego spoiwa o nazwie AlumWeld. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem są jednak kątowniki i skręcanie lub nitowanie.

Co do taniochy, nie chodzi o to, że alu jest droższe od pleksy i dlatego jest lepsze, a sformułowałeś wypowiedź tak jakby tak było. To są dwa całkiem różne materiały i nie można ich porównywać, np. alu jest lepsze do minisumo, ale pleksa jest lepsza do małego hexapoda.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, lutowanie twarde lub spawanie TIG'iem, Dżony korzystał kiedyś też chyba z takiego spoiwa o nazwie AlumWeld. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem są jednak kątowniki i skręcanie lub nitowanie.

Jest jeszcze coś w stylu topnika, pewnie to jakiś wynalazek, ale polewa się tym aluminium i lutuje zwykłą lutownicą i zwykłą cyną.

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89 Myślę, że nie będę jeszcze startował w tym roku na zawodach, choć kto wie zaczynam niedługo pracę i będę miał na części co za tym idzie może w końcu uda mi się to sklepać do końca i wystartuję w jakichś zimowych eliminacjach. Ale bardzo chętnie zmierzę się z twoim 4-kołowcem możesz być tego pewien : ))).

KD93

O spawaniu myślałem i rozważam tą opcję, lutowanie twarde nie mam pojęcia na czym to polega, kątowniki odpadają.

Co do drugiej części chodziło mi o zastosowanie elementów w MiniSumo, ich obróbkę oraz trwałość. Po kilku testach tak to nazwijmy stwierdzam że Plexi jest dobrym materiałem tzn. w rozmiarach 10cmx10cm jest dość twarde, rzucałem obudową w różne kąty i nic się nie zrobiło. Ale np trudno to czymkolwiek połączyć klej to porażka sylikon, klej na gorąco po kilku rzuceniach o ścianę (xd) w końcu puścił do tego czarna farba się łatwo żdzierała i rysowała, nie chce wiedzieć co by się działo na zawodach.

Za to aluminium się nie gnie, łatwo go obrobić do wymaganych kształtów (choć ciężko ze względu na twardość), jest solidne i pewne.

Link do komentarza
Share on other sites

O spawaniu myślałem i rozważam tą opcję

No to wybierasz najtrudniejszą i najdroższą opcję. Nie dość że musisz znaleźć kogoś z TIG'iem czyli metodą dużo droższa w użyciu niż elektroda czy MIG/MAG (bo używasz jako gazu ochronnego argonu, stałej elektrody wolframowej, a spoiwa też są droższe), to w dodatku na 90% powygina Ci tą blachę we wszystkie strony, nie mówiąc już o tym że bardzo łatwo wypalić sobie w niej dziurę.

Lutowanie twarde to lutowanie w wyższej temperaturze, robi się to palnikiem i jako topnika używa zazwyczaj Boraxu. To w dużym skrócie, po resztę odsyłam do googli.

Sabre ma rację, też ostatnio widziałem jakiś filmik z tym topnikiem.

Ale np trudno to czymkolwiek połączyć klej to porażka sylikon, klej na gorąco po kilku rzuceniach o ścianę (xd) w końcu puścił

Ja kleiłem pleksę klejem cyjanoakrylowym z Castoramy i nigdy nie pękła mi w miejscu klejenia. Pleksy się nie klei silikonem i hot glue! Wystarczy poszukać w googlach. Używa się również kawałka pleksy rozpuszczonej w jakimś rozcieńczalniku.

czarna farba się łatwo żdzierała i rysowała, nie chce wiedzieć co by się działo na zawodach.

Co do zdzierania się zgodzę, ale nie wiem czy to aż taki problem (prócz utraty walorów estetycznych). Nugget jest już nieźle pozdzierany i nie słyszałem od Bobbiego żeby to wpływało na działanie. Aluminium farba też się zbyt dobrze nie trzyma.

Za to aluminium się nie gnie, łatwo go obrobić do wymaganych kształtów (choć ciężko ze względu na twardość)

Alu jest twarde? To ciekawe 😋 Jedyna uciążliwość przy obróbce alu to gwintowanie, bo szybko się nagrzewa, puchnie i łatwo urwać gwintownik.

Link do komentarza
Share on other sites

Alu jest twarde? To ciekawe 😋 Jedyna uciążliwość przy obróbce alu to gwintowanie, bo szybko się nagrzewa, puchnie i łatwo urwać gwintownik.

Mam Aluminium o grubości 3mm i wierz mi że moja mała szlifierka stołowa nie dawała rady, nawet 2x stanęła (nie obracały się tarcze) ;o co zdarzyło mi się pierwszy raz w życiu.

Szlifierka wygląda mniej więcej tak:

http://allegro.pl/szlifierka-stolowa-1500-w-super-jakosc-polecam-i1800181809.html

Link wyżej do : SZLIFIERKA STOŁOWA 1500 W !! SUPER JAKOŚĆ! POLECAM - Allegro.pl

Tylko ma już swoje lata.

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

No, panowie, koniec offtopowania, jak coś, to Sob4n, załóż workloga.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo Aluminium trzeba umieć obrabiać. Gwintowniki trzeba smarować olejem, a najlepiej wlać go trochę do otworu.

Inna sprawa że Al nie równe Al, szukając płyty Al do stołu roboczego maszyny, zostałem w szoku ile jest jego odmian, które różnią się od siebie właściwościami mechanicznymi, twardością itd.

Do ciecia chyba jest lepsza wyżynarka, przynajmniej w przypadku cienkich arkuszy.

Co do programu to próbowałem mojego MinuSumo w nim narysować, ale się poddałem, do bardziej wymagających kształtów jest on niewygodny, w obsłudze. Gdyby było to coś w stylu Corela gdzie mam prowadnice, wygodne wymiarowanie, to co innego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.