Skocz do zawartości

[Minisumo] Heavy - worklog


Pomocna odpowiedź

Z drugiej strony takie sytuacje pojawiały się już szybciej, przypominam o robotach typu Inferno czy GreenNight - pojawiały się ich kopie. Po po prostu budując swoje konstrukcje niektórzy dość mocno wzorują się na tych najlepszych - co powinno w sumie cieszyć konstruktorów 🙂 Pamiętajcie też, że osoba tworząca oryginał jest zawsze do przodu, bo wie dokładnie z jakich powodów, co i jak zrobiła. Takich doświadczeń nic nie zastąpi, każdy nawet najdrobniejszy test w przyszłości daje przewagę nad konkurencją.

Mam nadzieje, że takie sytuacje nie zniechęcą Was do pisania worklog'ów, w sumie to dzięki nim można już teraz wyjaśniać takie sytuacje, inaczej dwie identyczne konstrukcje dostrzeglibyśmy dopiero w dniu zawodów...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Często takie kopie robią początkujący aby ustrzec się od błędów którzy na pewno ich nie mają. Ja sam wzorowałem się na różnych robotach, ale zawsze i tak wychodzą mi inne niż pierwowzory. Moim zdaniem takie kopie nie są złe jeśli ktoś nie ma zamiaru nim zdobyć jakieś miejsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chodzi o tą tokarkę to miałem na myśli obudowę robioną z "bloku" aluminium. Coś a'la roboty Grom-u.

Na tokarce się toczy, a tobie chodzi o frezowanie 😉 Frezuje się na frezarce.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 wiem, że na tokarce się toczy (raz sam mnie poprawiałeś 😉 ), a na frezarce frezuje. Chodziło mi między innymi o otwory pod diody i czujniki, które w tym wypadku byłby toczone (chyba 😃 ). Poprawiłem już projekt i mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj go wrzucę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, a nie prosciej byłoby te otwory po prostu wywiercić?

Co do całej sytuacji z tą kopią - przyznam, że trochę się podirytowałem jak wrzuciłeś ostatnie renderingi, bo rozumiem wzorowanie się, sam przy Hornecie wzorowałem się m. in. na Gumiaku, Jeżyku, Slayerze, dodając do tego trochę sugestii innych i poprawiając na podstawie kapki doświadczenia, które nabyłem na zawodach. Chciałbym też zaznaczyć, że no nie da się zrobić pierwszego robota nie wzorując się na nikim, ale trzeba to wzorowanie przemyśleć.

A co do zasłaniania się gimnazjum, to to trochę średnie wytłumaczenie - sam pierwszego minisumo robiłem w gimnazjum i nie był kopią 😋 . Cieszę się, że zmieniasz trochę projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

Pozmieniałem projekty 😉 Dziękuję za waszą falę krytyki, bo czegoś mnie nauczyła 😉 Robot ma 34,5mm wysokości, 88,5 mm szerokości i 100mm długości.

Oto nowe zdjęcia:

Co do projektu to mam do was pytanie. Osłonic koła?

Jeszcze raz przepraszam za ten plagiat 😉 Poprzednie zdjęcia już usunąłem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przy takiej obudowie będzie go można bardzo łatwo podważyć klinem, a gdy straci przyczepność kół jeszcze łatwiej będzie go zrzucić z ringu... Ktoś o tym problemie wspominał apropo robota o nazwie IVAN.

Edit: tym ktosiem był Bobby:

Wygląda świetnie, ale następnym razem nie ograniczaj konstrukcji z przodu i tyłu płytami czołowymi zamontowanymi na stałe, bo gdy podniesiesz robota za przód (pochylisz) to zawiesi się na tej płycie i cała przyczepność na nic (będzie się ślizgał na zderzaku). I z tego też wysuwa się moje pytanie - dlaczego zrobiłeś takie fikuśne kolce tylko, bez klapek?
Link do komentarza
Share on other sites

otwory pod diody i czujniki, które w tym wypadku byłby toczone (chyba 😃 )

No właśnie nie 😉 Poszukaj sobie na googlach jak wygladą tokarka i jak działa i zastanów się jakbyś to musiał zamontować, żeby wytoczyć te otwory.

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj przyszła do mnie paczka z silnikami, akumulatorami, mocowaniami itd 😃

Dziękuję chłopakom z ElectroPark za udaną transakcję 😉

Mam do was pytanie. Lepiej zastosować dwa mikrokontrolery Atmega8 czy jednego Atmega16? Chodzi mi o to żeby program był wykonywany jak najszybciej i abym mógł kodować sygnał w RC5. Łatwiej byłoby mi zastosować Atmegę16, ponieważ wystarczy pinów, ale byłby problem z prędkością wykonywania programu (tak mi się wydaje). W końcu co dwie głowy to nie jedna 😉

Link do komentarza
Share on other sites

spokojnie dasz radę na jednej atmedze robić kodowanie rc5 i wszystkie inne funkcje bez problemów z prędkością wykonywania. Ale to kodowanie rc5 naprawdę nie jest zbyt trafionym pomysłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.