Skocz do zawartości

[Minisumo] Heavy - worklog


Pomocna odpowiedź

Powinieneś przymierzyć się do elektroniki najpierw, zobacz co ci wyjdzie i jak duże to będzie. Później dopiero dopasuj obudowę do elektroniki i elektronikę do obudowy. Musisz obie te rzeczy robić równolegle. Wiem, że Bobby dość długo kombinował co i jak będzie poukładane w obudowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, nie sądzę żeby mocowania pololu nie wytrzymywały walk minisumo, bo nie widzę innego dobrego sposobu ich mocowania, mocowanie "za przód" przekładni jest jeszcze gorsze bo tam są tylko winty pod 2 małe śrubki. Z tego co mam przed oczami to wyglądają one na tyle solidnie, że powinny dać radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, jakoś yatt.dwa ma te mocowania i działa 🙂 Zawsze można potem pokombinować z mocowaniem wykonanym z profili aluminiowych. A co do samej fazy projektowania robota, to w pierwszym poście mojego workloga (tego hornetowego) widać, ile było wcześniejszych wersji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wziąłem się nareszcie w garść 😉 Siadłem przed komputerem i zacząłem wszystko od nowa 🤣

Oto co udało mi się sklecić w pół godziny:

Robot ma wymiary około 95mm na 95mm. Dojdą do tego kliny itd... Akumulatory jakie chcę zastosowac to 2x 3E MODEL MAX FORCE 7,4V 400MAH 10C

Jest to dopiero przedsmak tego co przygotowuję 😉 Powiem, że wzoruję się na Hornecie i jak na razie przygotowuję płytkę (według rad kolegów, aby wszystko szło razem). Wiem, że znowu Sketch Up, ale staram się dorabiać do niego jak najdokładniejsze "biblioteki" elementów...

Link do komentarza
Share on other sites

Sugerowałbym skrócenie całej konstrukcji - bo cośtam kliny będą wystawać, jakieś termokurczki itp, a 5mm może być mało. Widzę, że miejsce między silnikami a akumulatorami jeszcze masz, więc te 5mm by nie były raczej problemem. Najważniejsze, to nie projektować "na styk", ale jak widzę, to Ci się to udaje 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mati 6 dzięki za uwagę 😃 Ale fail 🤣

[ Dodano: 26-10-2011, 16:30 ]

Po waszych poradach zmniejszyłem rozmiary robota - teraz ma: 88,5mm x 90mm x 30mm (z diodami).

Te fioletowe elementy to diody LD271, a te różowe to SFH5110 (mam zamiar dorobić lepsze "biblioteki")

Akumulator zmieniłem ze względów na wymiary robota. Teraz mam dylemat czy użyć akumulatora 3E MODEL 7,4V 800MAH 15C czy TURNIGY 7,4V LI-POL 800MAH 20-30C? Który z nich polecacie? Ja myślałem nad dwoma Turnigy, które wymieniałbym w trakcie zawodów, tzn jeden działa, jeden się ładuje 😉

W projekcie brakuje jeszcze klinów, ale to jutro jak wrócę ze szkoły 😉 Teraz czas na płytkę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Po dniach projektowania udało mi się zrobić górną płytkę. Kilka złącz goldpin zamieniłem na jedno, które będzie połączone z płytką dolną jak nakładka na Arduino 😉

Wszystkie silniki i akumulatory (2 sztuki TURNIGY 7,4V LI-POL 800MAH 20-30C, które będę wymieniał podczas zawodów), dystanse itd.

Schemat górnej płytki (poprawiony):

Mam co do niego pytanie. Czy nie należałoby sterować każdego z tranzystorów przez rezystor? Diodami będę sterował w taki sposób jak multipleksowanie wyświetlaczy siedmio-segmentowych, a tam nie stosuje się rezystorów w szereg.

Projekt płytki górnej

Kilka fotek:

Link do komentarza
Share on other sites

Czyżby Bobby wysłał Ci projekty Horneta? Bo jest tak łudząco podobny, że az bym pomyślał że chcesz go skopiować, a przecież takie całkowite zrzynanie czyichś konstrukcji jest nie w porządku.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 nie Bobby nie wysyłał mi żadnych projektów Horneta 😉 Owszem jest łudząco podobny bo się na nim opierałem 😃 Musiałem to zrobić, ponieważ nie mam dostępu do tokarki (nie zrobię obudowy z tworzywa). Chodziło mi o upchanie 4 silników, a u Horneta było to świetnie zorganizowane. U mnie przede wszystkim inna jest elektronika.

Co do zżynania to się z tobą zgodzę, ja nie miałem takiego zamiaru. Chciałem po prostu opierać się na konstrukcji, która mnie zainspirowała 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Popieram sprawę kopiowania nawet najmniejszych detali. Wygląda to tak, jakbyś piotrek nie miał pomysłu na własnego robota i chciał zrobić" fajną" kopię. Może lepiej by było zebrać doświadczenie na własnej prostszej konstrukcji, a nie od razu robić swojego pierwszego super robota.

Bobby raczej ze świadomością zaprojektował Horneta, aby pozbawić go błędów wcześniejszych konstrukcji. Pytanie czy ty masz taką świadomość...?

Z drugiej strony - czy gdziekolwiek jest zabronione robienie bardzo zbliżonej konstrukcji?

Publikując własnego robota niestety trzeba się z tym liczyć.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Z drugiej strony - czy gdziekolwiek jest zabronione robienie bardzo zbliżonej konstrukcji?

Publikując własnego robota niestety trzeba się z tym liczyć.

Nie jest, ale jest coś takiego jak zwykła ludzka uczciwość, jeśli piotreks-89 podpatrzył jakieś autorskie rozwiązanie, to nic nie stało na przeszkodzie spytać się, czy może je również wykorzystać. Najwyżej otrzymałby odpowiedź negatywną, ale byłby wtedy w porządku w stosunku do Bobbiego w tym przypadku.

Poza tym nie ma na tym forum 5-latków, publikując robota na forbocie liczy się, że użytkownicy tutaj są na tyle dojrzali, że wiedzą co wypada, a co nie. Jak widać nie wszyscy.

piotreks-89 miał na początku całkiem inną koncepcję, niezbyt trafioną, otrzymał trafne porady między innymi od Bobbiego, więc w ramach podziękowań za zaoszczędzony czas i pieniądze kopiuje mu robota. Może mam dziwne poglądy, ale imo to jest nie fair.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Barto i KD93 macie rację... Zbyt rozpędziłem się projektując Heaviego tworząc plagiat Horneta za co przepraszam, szczególnie Bobbiego, bo to była jego konstrukcja.

Dzięki waszej uwadze zrozumiałem i pojąłem kilka ważnych wzorców moralnych, ale postarajcie się zrozumieć także mnie. Chodzę dopiero do gimnazjum i moja postawa moralna nie jest jeszcze w pełni dojrzała i nie patrzę na wszystko oczami osoby dorosłej. Co oczywiście mnie nie zwalnia z trafnego celu waszej krytyki. Bardzo wam za nią dziękuję 😉

Co do mojego "plagiatu" to zdjęcia pousuwam. Dzięki wam nasunęła mi się nowa myśl a konstrukcję. Pozbędę się klinów i postaram się obudować robota pomalowanym na czarno laminatem. Wprawdzie płytki pozostaną zmienione tylko w niskim stopniu, ale robot będzie wyglądał na pewno inaczej.

Jeśli chodzi o tą tokarkę to miałem na myśli obudowę robioną z "bloku" aluminium. Coś a'la roboty Grom-u.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.