Skocz do zawartości

Łączenie 2 kawałków aluminium


soban

Pomocna odpowiedź

Witam po raz kolejny 🙂.

W temacie SketchUp - czyli modele 3D dla każdego pytałem o łączenie aluminium. Dostałem odpowiedzi typu spawanie, lutowanie itp. Myślę że ze spawaniem może być ciężko a lutowanie nie wytrzyma uderzeń podczas walk MiniSumo. Znalazłem klej wyłącznie do metali od znanego producenta SOUDAL. Chciałbym was zapytać czy mieliście z czymś takim do czynienia i czy jest on wystarczająco dobry aby wytrzymać uderzenia podczas walk. Przypominając chciałbym dodać, że będzie to łączenie "podwozia" z bokami robota. Za wszelkie uwagi oraz inne propozycję bardzo dziękuję.

Planowany układ łączenia:

Link do Allegro - Klej Araldite Liquid Steel z metalem 2x15ml Soudal - użytkownik elmet11 :

http://allegro.pl/klej-araldite-liquid-steel-z-metalem-2x15ml-soudal-i1813721442.html

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiej grubości masz blachę robiącą za podłogę? Najlepiej byłoby wywiercić w niej otwory, nagwintować je i z boku przykręcać śrubkami boczki. Ewentualnie można zastosować kątowniki. Takie łączenie na stałe nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety ten projekt nie może być wykonany takim sposobem, no chyba, że zabawa z cięciem laserowym ale ja robię wszystko odręcznie, do tego mam już wszystko zrobione no i tak o. Muszę znaleźć inną metodę

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Aluminium można giąć ale nie na b.małym łuku. Dural praktycznie wcale, popęka.

Nie dawno skleiłem pewną konstrukcję Arctic Alumina, spoina wygląda na solidną ale nie wiem jaką ma wytrzymałość, nie będę sprawdzał "na rozrywanie" gdyż ten klej kosztuje dużo więcej niż ten Soudal.

Blachy jakiej grubości chcesz łączyć ? Jeżeli spodnia ma ≤2,5mm, boki łączył bym na śrubki 2 czy 2,5mm. ( widzę że mnie wyprzedzono )

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, śruba m3/m2,5? Czemu na zamówienie?

Gwintownik M2,5 jednoprzebiegowy, Krzysztof_P_J

http://allegro.pl/gwintownik-m2-5-jednoprzebiegowy-i1800774280.html

Wiertarka stołowa, imadło, wiertło odpowiednie do gwintu, gwintownik+uchwyt, śrubki - wszystko co potrzebne do ładnego połączenia tych blach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro nie posiadasz małych gwintowników M2 czy tp. to może masz jakieś kleje ? Odradzam Distal, polecam Poxipol ( odradzam podobny dwu-składnikowy UHU ) i cyjanowe. Jeżeli masz to zrobiłbym próby, pokleił różnymi klejami kilka ochłapów tego Alu i sprawdził organoleptycznie na rozrywanie ect.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bobby Wielkie dzięki za tą informację z gwintownikiem bo na pewno mi się jeszcze przyda, ale jednak muszę coś innego wykombinować do złączenia tych 2 kawałków, no chyba że zrobię rozpórki takie nagwintowane hmm... No cóż zobaczy się ale chyba najpierw spróbuję jednak z jakimś klejem a później jak nic nie zadziała będę próbował nagwintować to alu, choć biorąc to wiertło m2,5 i mając 0,25mm od nagwintowanego otworu do ścianki to nie wiem czy to dobry pomysł

Mógłbym mi jeszcze powiedzieć jak się tego używa? Bo przypuszczam, że najpierw rozwierca się otwór jakimś mniejszym wiertłem a później używa się gwintownika ale nie jestem pewien czy o to chodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

lutowanie nie wytrzyma uderzeń podczas walk MiniSumo.

Ciekawe, bo dużo robotów ma obudowy z lutowanego laminatu, który powinien być jeszcze mniej wytrzymały ze względu na cienką warstwę miedzi, a jakoś walczą i się nie rozsypują.

Mógłbym mi jeszcze powiedzieć jak się tego używa? Bo przypuszczam, że najpierw rozwierca się otwór jakimś mniejszym wiertłem a później używa się gwintownika ale nie jestem pewien czy o to chodzi?

Zgadłeś, tak się właśnie używa gwintownika. Tabelki jaki otwór pod jaki gwint sa w internecie, ale tym razem spróbuj znaleźć sam.

sob4n, spójrz prawdzie w oczy. Masz 4 wyjścia:

-spawanie

-kątowniki, gwintowanie

-lutowanie

-klejenie

I ja bym je tak ułożył ze względu na wytrzymałość i solidność. A tobie wszystko nie pasuje. Wybierz coś i próbuj.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Prawie wszyscy przesadzacie, nawet jeśli nie chce lutować zwykłą cyną to kupienie palnika i lutowanie twarde tym stopem z allegro nie stanowi problemu. Połączenie lutowane będzie znacznie trwalsze i mocniejsze niż klejone, a do tego nie zajmie miejsca tak jak kątownik i śruby. Po co utrudniać sobie życie jak są naprawdę proste metody.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.