Skocz do zawartości

Łączenie 2 kawałków aluminium


soban

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z utrudnianiem sobie życia bym dyskutował, zależy czym kto dysponuje. Mam gwintowniki / narzynki od 2-ki w górę i b.mocne połączenie tych detali zajęłoby mi z godzinę. Mam też sporo różnych śrubek, przy zastosowaniu z łebkami stożkowymi nie przybędzie ani mikrona wymiarów.

Myślałem o tym Alumwelder ( palnik gratis przy 4szt ) ale w mym przypadku nie zdałby egzaminu. Potrzebowałem scalić z radiatorem o grubości aż 1,5cm a taki palniczek ma za małą wydajność cieplną. Musiałbym szukać jakiegoś warsztatu.

Link do komentarza
Share on other sites

LUT do ALUMINIUM lepszy niż klej! PALNIK GRATIS!, użytkownik ekomis12

Tym "palnikiem" (to nie jest palnik tylko zapalniczka) nic nie zlutujesz, a już napewno nie coś o takiej powierzchni. Nawet normalnym przeciętnej wielkości palnikiem propanowym mógł by być problem.

Co do głównego tematu wątku to nie bawił bym się w żadne dziwne wynalazki tylko po prostu zrobił bym to z jednego kawałka blachy.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n napisał/a:

LUT do ALUMINIUM lepszy niż klej! PALNIK GRATIS!, użytkownik ekomis12

Tym "palnikiem" (to nie jest palnik tylko zapalniczka) nic nie zlutujesz, a już napewno nie coś o takiej powierzchni. Nawet normalnym przeciętnej wielkości palnikiem propanowym mógł by być problem.

Jakbyś nie widział to to nazwa aukcji której wymaga regulamin a nie moje widzi mi się...

Link do komentarza
Share on other sites

Tym "palnikiem" (to nie jest palnik tylko zapalniczka) nic nie zlutujesz, a już napewno nie coś o takiej powierzchni. Nawet normalnym przeciętnej wielkości palnikiem propanowym mógł by być problem.

Tak się składa, że mam identyczny i śmiem twierdzić, że spokojnie zlutuje tym obudowę swojego robota. Temperatura płomienia ma znacznie więcej niż 400 stopni potrzebne do lutowania tym stopem.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n napisał/a:

LUT do ALUMINIUM lepszy niż klej! PALNIK GRATIS!, użytkownik ekomis12

Tym "palnikiem" (to nie jest palnik tylko zapalniczka) nic nie zlutujesz, a już napewno nie coś o takiej powierzchni. Nawet normalnym przeciętnej wielkości palnikiem propanowym mógł by być problem.

Jakbyś nie widział to to nazwa aukcji której wymaga regulamin a nie moje widzi mi się...

Wydaje mi się że on nie krytykował Ciebie, ale właśnie sprzedawce za takie rozreklamowanie swojego produktu 😉 mniej spiny.

Jak możesz - nawierć i nagwintuj to aluminium w bocznych ściankach i używaj stożkowych śrub od skręcenia. Ja bym się bał osobiście tak zrobić - przy wielokrotnym nawiercaniu i gwintowaniu (np 10 otworów) zepsujesz jeden i lipa, element do wykonania od nowa bo nie skręcisz jednej ścianki... Polecam gięcie w imadle - naprawdę. Ja robiłem w aluminium PA11 (AW-5754) i niby jest bardziej kruche niż najlepsze aluminium do robotyki 5052 ze względu na większą ilość magnezu a i tak robię nim kąty 130' i nic jeszcze nawet nie próbowało pękać a waliłem tym młotkiem do bólu 😋 Jak zrobisz sobie drewniane zaciski (w kształcie V - kąt prosty) w które włożysz po prostu swoją blaszkę i dociśniesz maksymalnie w imadle to już w ogóle sprawa prosta.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady że detale do wyrzucenia. Trzeba mieć trochę wprawy i wyczucia, w aluminium trzeba wiercić i gwintować obowiązkowo mocząc narzędzia denaturatem. Jak coś nie wyjdzie, można wywiercić kilka mm obok.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady że detale do wyrzucenia. Trzeba mieć trochę wprawy i wyczucia, w aluminium trzeba wiercić i gwintować obowiązkowo mocząc narzędzia denaturatem. Jak coś nie wyjdzie, można wywiercić kilka mm obok.

Nie jeśli masz małe detale i wszystko przygotowane akurat pod te otwory. Jeżeli masz 2 kwadratowe blachy i skręcić możesz byle gdzie no to faktycznie jest tak jak mówisz.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, patrz post mog123.

Temperatura płomienia ma znacznie więcej niż 400 stopni potrzebne do lutowania tym stopem.

Iskierka ma temperaturę kilku tyś. stopni więc czemu nie przepala półmetrowej stalowej blachy na wylot? Wydajność tego "palnika" jest prawie zerowa a powierzchnia detali spora. Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydajność tego "palnika" jest prawie zerowa a powierzchnia detali spora. Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła.

Powiedz czy robiłeś coś takim palnikiem czy nie? Ja robiłem i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że z jego pomocą można polutować obudowę, którą chce wykonać sob4n.

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy się tak. Kolega rozpoczynając projekt, nie wziął pod uwagę, jakimi narzędziami i możliwościami dysponuje, co wpędziło go w takie kłopoty.

Inna sprawa że można takie konstrukcje tak projektować, że nie będzie w nich żadnej śrubki, żadnego kleju, a kupy trzymać się będą i to solidnie. Jak ? wystarczy podejrzeć metody stosowane w stolarstwie, np. w szufladach kiedyś (bo dziś już mało komu się chce) popularne było złącze na tgz. Jaskułczy ogon (samo zaciskowe). Trwałe, w tym przypadku stosunkowo proste do wykonania, aczkolwiek wymagające dużej precyzji wykonania, dokładnie pasowania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82%C4%85cza_ciesielskie_poprzeczne

Co do klejenia Aluminium i w ogóle metali. Owszem stosuje się to, łopaty wirników śmigłowców są w całości tak budowane, czyli klejone z kształtek Al, ale wymaga to specjalnych klejów, i metod klejenia. Pasowanie elementów i och obróbka musi być bardzo dokładna, bo od niej zależy dokładność i grubość spoiny klejowej, a ta wpływa na wytrzymałość takiego połączenia.

Jak kolega nie ma jeszcze wyciętych tych profili Al i są grubości ok 3mm lub więcej, to polecam Jaskułczy ogon. Mogę w razie potrzeby zrobić rysunki, bo z zawodu jestem projektantem mebli, choć pracuje jako elektryk aby było śmieszniej 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.