Skocz do zawartości

Łączenie 2 kawałków aluminium


soban

Pomocna odpowiedź

Zgadzam się że tak się przeważnie zaczyna chociaż, czasem ktoś ma jakąś gotową konstrukcję i projektuje "pod nią".

Nadal jestem za gwintownikami. Klej na tak małej powierzchni styku źle rokuje ( często i kleję i skręcam spoinę śrubkami ). Kosztuje tyle co komplecik gwintowników 2 czy 2,5 i po kilku latach nieuchronnie straci właściwości. A gwintowniki, jak się będzie o nie dbało i uważało, będą wieczne, posłużą "całe życie".

Link do komentarza
Share on other sites

Kolega pisze że Al ma gr 3mm więc śruba musiała by być 1,6mm do 2mm, aby nie osłabić materiału w miejscu gwintowania (grubość ścianek). To oznacza szukanie takich gwintowników, a to może być spory wydatek, bo to już precyzyjne narzędzia.

Przy takiej grubości można spokojnie zaprojektować konstrukcję całkowicie samonośną, opartą o złącza stolarskie, a widzę że kolega ma tam jakąś rurkę/pręt który można spokojnie wykorzystać jako element spinający. Dodatkowo zawsze takie złącza można posmarować klejem do metalu np. śrub aby zwiększyć wytrzymałość.

Link do komentarza
Share on other sites

Blachę 3mm spokojnie gwintuję M2. Nie wiem ile takie gwintowniki kosztują w sklepie, M2,5 "dorobiłem się" w latach 80-tych po inwentaryzacji w narzędziowni, na "ponad stanowe" M3 i 4 było dużo chętnych, na te nie. M2 kupiłem za grosze na bazarze.

Link do komentarza
Share on other sites

A gdzie kupujecie taka blachę 2 - 3mm, bo bym potrzebował kawałek (65 x 40 mm) na radiator do L298 w moim Mini sumo.

Co do łączenia to na allegro znalazłem topniki do lutowania Al zwykła cyną i lutownicą, choć z moich doświadczeń to zwykła lutownicą nie bardzo da się lutować metale (znaczy się spore powierzchnie), lepsza jest taka do rynien, lub gazowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do mocowania radiatora do L298 najlepiej przykleić na thermopadzie.

0 problemów z tym jest, a że nie przewodzi prądu itp, to za radiator można stosować obudowe robota.

Co do klejenia metali, nie polecam. Pierwszego robota kleiłem i skończyło się na tym, że na zawodach kupy się trzymał tylko dzięki taśmie izolacyjnej. Najlepiej na śrubach skręcić (ile przewidujemy na nie miejsce).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.