Skocz do zawartości

Śpiewający Robot DIPOLA


Petrus

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem nowy na tym forum. Pragnę przedstawić zbudowanego ostatnio przeze mnie robota http://www.dipol.com.pl/robot.

Jego zadaniem jest reklama firmy stąd użyte dostępne w Dipolu podzespoły.

Oto kilka szczegółów technicznych:

•Napęd szyi - obrotnica do kamer, zewnętrzna, GL-402 zasilana z 24 V napięcia przemiennego. Obrót lewo-prawo (6o/s), góra-dół (3o/s).

•Napęd ramion - siłowniki satelitarne. Zasilanie 18 V napięcia stałego.

W środku obrotu znajduje się mikrowyłącznik pokazujący położenie neutralne.

•Napęd dłoni - obrotnica do kamer wewnętrzna zasilana z 24 V napięcia przemiennego.

•Oczy - kamery obrotowe IP TP-LINK, które mają za zadanie przekazywać obraz i dźwięk z "oczu" robota. Posiadają złącza Audio-IN i Audio-OUT oraz wyjście alarmowe, które można wykorzystać do wzbudzenia ruchów robota, gdy ten będzie w trybie uśpienia. Ustawienie tego samego presetu sprawia, że "oczy" patrzą na to samo miejsce.

•Szczęka - zbudowana z obudowy zasilacza multiswitcha Signal napędzana siłownikiem zamka centralnego stosowanego w motoryzacji do otwierania drzwi. Zasilanie +/- 12 V. Na potrzeby projektu został opracowany specjalny układ sterowania szczęką. Wewnątrz szczęki znajduje się głośnik.

•Napęd nóg - siłownik prądu stałego 36 V stosowany do napędu bram garażowych.

•Napęd tułowia - silnik prądu stałego z przekładnią 7 obr./min. Zasilanie DC 5 V. Mimośrodowy napęd całej góry robota. Sterowanie włącz/wyłącz.

•Wytwornica dymu - zasilanie 230 V napięcia przemiennego.

•Sterowanie robota - hybrydowe: bioniczne IP, akustyczne i zdalne.

Więcej informacji oraz filmy przedstawiające jego powstawanie i działanie można znaleźć tutaj:

http://www.dipol.com.pl/robot

Jeśli będą pytania techniczne to chętnie postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Link do komentarza
Share on other sites

No niestety ta wersja robota nie jest zasilana z akumulatorów tylko z sieci (jest to robot stacjonarny) dlatego nie zastanawiałem się nad poborem prądu. Najwięcej pobiera 22 calowy monitor (ciągle) oraz grzałka wytwornicy dymu (od czasu do czasu). W robocie jest kilka zasilaczy sieciowych do napędów i wzmacniacza akustycznego ale zużycie prądu jest tam niewielkie w porównaniu z monitorem i dymiarką. Jeśli to dla Ciebie ważne mogę zmierzyć zużycie prądu dla poszczególnych napędów chyba że moja odpowiedź Ci wystarcza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Autor chyba nieco przesadził ze skromnością umieszczając projekt w konstrukcjach początkujących 😃

Hehe, no chyba właśnie tak 😉

Ekstra robot. Gratuluję 😉

Nie do końca, ten projekt jest w tym dziale ponieważ nie do końca jest to robot. To jest ruchoma platforma według mnie. Wygląda ładnie, ale nie spełnia żadnych innych funkcji poza reklamą. No i opis do działu Nasze sukcesy musi być inny.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie śmiem dyskutować z opinią eksperta, ale pragnę nadmienić że poza funkcją reklamową Robot Dipola pełni funkcję obserwacyjną i inwigilacyjną w dzień oraz w nocy dzięki wbudowanym w gałki oczne kamerom z oświetlaczami podczerwieni oraz mikrofonom weń wbudowanym. Można rejestrować poprzez Internet to co widzą i słyszą jego zmysły Wykrywa ruch w swoim pobliżu, a przy odpowiedniej konfiguracji stref dozoru wysyła powiadomienia e-mail będąc strażnikiem obiektu w którym przebywa. Może pełnić funkcję informacyjną dzięki umiejętności mowy oraz obrazom ukazującym się na monitorze zamontowanym na jego torsie. Może również, a nawet przede wszystkim dostarczać rozrywki.

Dołożyłem ostatnio na stronie http://www.dipol.com.pl/robot kilka zdjęć pokazujących szczegóły jego konstrukcji po zdjęciu monitora oraz wrażenia osób, które się z nim zetknęły osobiście na targach. Fakt. Nie ma on funkcji praktycznych jak roboty kuchenne (cięcie, mieszanie) czy przemysłowe (spawanie, wiercenie) ale nie wydaje mi się aby przytoczona powyżej "ruchoma platforma" była jego najlepszym określeniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem dlaczego niby nie można by uznać tej konstrukcji za robota. W końcu jest cała gałąź przemysłu zajmująca się robotami rozrywkowymi i z tego co wiem całkiem nieźle prosperuje np w Stanach czy Japonii. Jedyne ewentualne zastrzeżenie to, że nie jest to robotyka amatorska. W końcu zastosowanie takiego robota jest czysto komercyjne.

W każdym razie umieszczanie czegoś tak skomplikowanego w dziale dla początkujących jest po prostu komiczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.