Skocz do zawartości

Porady dla początkującego robotyka - lutowanie.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

Tak się zastanawiam, na czym najlepiej uczyć się lutować, żeby szybko można to opanować w stopniu zadowalającym do lutowania np. układów scalonych?(czytałem na forum, że niedoświadczeni mogą łatwo przegrzać układ scalony, dlatego akurat pytam o to 😉)

Link do komentarza
Share on other sites

Popatrz na poradniki (szczególnie na wideoporadniki), najpierw zacznij od rezystorów. Jak uzyskasz wprawę do każdy element przylutujesz (oprócz SMD bo wtedy najlepiej mieć odpowiedni grot i duże dośiwadczenie w lutowaniu)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nigdy nie zapomnę nauki na warsztatach elektronicznych w technikum elektronicznym, do którego uczęszczałem. Musieliśmy wylutowywać i wlutowywać przeróżne elementy na jakichś starych płytkach od różnych urządzeń. Podczas gdy co poniektórzy mieli pierwszy raz w ręku lutownicę transformatorową i przypalali ścieżki tak, że aż odchodziła miedź z laminatu, a sam laminat czerniał, ja już byłem dawno po tego typu nauce bo już robiłem sam płytki, wtedy robiłem jakieś radio na UKF na podstawie artykułu w Młodym Techniku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Roztapiasz lut i odysasz...odsysaczem do cyny. Albo używasz tzw. plecionki. O ile rezystory da się jeszcze wyciągnąć bez używania dodatkowych akcesoriów, to przy np. większych obudowach typu DIL raczej się nie da (bez uszkodzenia PCB/obudowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym radził zainwestować w stacje lutowniczą. Sam mam Zhaoxin 936A+. Jest teraz na allegro za 70zł. Odsysacza elektrycznego nigdy nie miałem. Lepiej zainwestować w lepszy sprzęt niż potem kupować jeszcze raz.

Link do komentarza
Share on other sites

Lutownicy szukaj min. 40W, odsysacz zwykły jest dobry - można odsysać nawet z smd, tym dużym sobie nie wyobrażam robić tego bez pomocy lutownicy. Cyny lepiej od razu cały zwój, od kalafonii lepsza jest pasta, chociaż kalafonia też się przydaje. Ta lutownica ma dziwne coś przy uchwycie - w sumie fajne, ale nei do tej podstawki. Zestaw jest wart w sumie tyle ile jest podane, na początek może wystarczy, ale lepiej trochę dołożyć i kupić stację, albo mniej więcej to samo, ale z normalnym odsysaczem i większą cyną.

Link do komentarza
Share on other sites

od kalafonii lepsza jest pasta

A ja mam całkiem inne doświadczenia. Zależy pewnie jaka pasta i jaka kalafonia (chyba że mówimy o tych wszystkich topnikach do smd, ja mam na myśli taką pastę w pudełkach jak do kalafonii).

Link do komentarza
Share on other sites

Kpiłem swoją pierwszą w życiu stację lutowniczą. Wszędzie jest dużo poradników na temat lutowania, ale jest tam tylko o że tak powiem przykładaniu grota i cyny do elementu a mi chodzi o coś innego, a dokładniej o dbanie o sprzęt. Czy mógłby ktoś mi opisać jak powinno się lutować? Chodzi mi o to kiedy trzeba czyścić grot, czy trzeba go przed pierwszym użyciem pobielić (tak wyczytałem w instrukcji) i czy na jego żywotność wpływa rodzaj (firma/jakość) cyny?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.