Skocz do zawartości

Metalowe ringi w minisumo


fish

Pomocna odpowiedź

Właśnie rolą organizatorów jest zabezpieczenie miejsca takich małych bitewek (mówię o metal minisumo).

Taa, a w takim np. Wrocławiu organizatorzy mają zwykle problem, żeby pilnować regulaminowej odległości na którą podchodzą widzowie - jak sobie niby wyobrażacie takie zabezpieczenie? Musiałby być jakiś krawężnik 1m od ringu do łapania robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

No żeby to miało ręce i nogi to można się pokusić o jakiś delikatny płoteczek z siatką ustawiony dookoła ringu i sprawa załatwiona. Myślę, że z tym nie będzie już problemu.

Co do tego podchodzenia pod ring to jest jak najbardziej wina organizatorów. Ktoś kiedyś wspominał, żeby nad ringiem, została umieszczona (na statywie) dobrej jakości kamera, która filmowała by pojedynki oraz wyświetlała to na jakimś ekranie, lub projektorze. To jest jak najbardziej dobry pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Niektórzy upatrywali problemu w transporcie metalowego ringu, a tutaj prosze- propozycja "bunkra" 😃. Sorry Carpe Diem, ale to pierwsze co sobie wyobraziłem 🙂. Myślę, że nikt by nie przystał na propozycje trzymania kilku-dziesięciu/set cegieł przez 364 dni w roku tylko dla jednej imprezy. Pojawiają się już na zawodach stoły z zabezpieczeniami przed wypadnięciem- mówię o Robomaticonie,SUMO challenge. Myślę, że można byłoby taki pomysł rozwijać- wyższe/mocniejsze ściany.

Gryfu, odnoszę wrażenie, że nie widzisz/cie minusów takiego postępu. Nie wydaję ci się, że już najlepsze roboty wykonują zwroty w ułamki sekund(0,2÷0,1 s)?

Cieszę się, że nie tylko ja mam trzeźwe spostrzeżenie na tą kwestię i możliwe poparcie od innych doświadczonych konstruktorów.

Poza tym jeżeli realnie wystartowałaby nowa klasa "metal" to zauważcie, że to samo w sobie rodzi dla organizatorów utrudnienia- potrzeba więcej miejsca, o wiele lepsze zabezpieczenia, a popularność "nowej" klasy nie przekroczyłaby wg mnie 50% względem tej ilości co teraz jest. Pytanie czy jest tu rachunek ekonomiczny?

Pół żartem półserio- już widze jak w sklepach, z których korzystamy pojawiają się magnesy neodymowe 🙂. Takie może pytanie bardziej do mechaników- jak z obróbką tego materiału? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie ze względu na kruchość obróbka może być mocno utrudniona lub wręcz niemożliwa. Z tego co się orientuję ich kształt najlepiej formować w procesie produkcyjnym a późniejsza obróbka może skutkować zniszczeniem albo pogorszeniem właściwości. Tak więc pewnie będzie trzeba dostosowywać konstrukcje pod standardowe wymiary magnesów lub w droższej wersji zlecać produkcję pod wymiar.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli podsumowując, zbudowanie konstrukcji do konkurencji "MetalSumo" będzie bardzo droga. Trzeba tutaj pomyśleć o mocniejszych silnikach, wytrzymalszych konstrukcjach, mocowaniach, do tego koszty magnesu, akumulatora itp. Pokaźna sumka wyjdzie ... Pewnie inaczej by się na to patrzyło gdyby na zawodach były do wygrania jakieś cenniejsze nagrody lub poprostu jakaś kwota pieniędzy, w tym wypadku można byłoby coś odzyskać i to by miało sens.

Link do komentarza
Share on other sites

Magnesy zwykle służą jako koła więc upakowanie tego w 10x10 raczej nie będzie problemem. Jak już to taki robot po zamianie opon na magnesy mógł by przekroczyć 500g. Jeżeli chodzi o docisk to nie ma co się martwić. Już całkiem małe neodymy mogą się ze sobą złączyć tak mocno, że człowiek nie jest w stanie ich rozerwać o własnych siłach, poza tym są w stanie np. utrzymać w powietrzu przedmioty wielokrotnie cięższe niż masa magnesu. Biorąc pod uwagę, że każda kategoria sumo ma oddzielne restrykcje dotyczące masy i powierzchni robota, w każdej takie magnesy dało by się użyć i spełniały by dobrze swoje zadanie.

Jeżeli chodzi o problemy jakie mogą wyniknąć podczas walki to takie poruszające się po torze magnesy wprowadzają dodatkowe zakłócenia do układów elektronicznych. Poza tym teoretycznie magnesy z dwóch robotów mogły by się przyciągnąć i ciężko by było coś takiego rozczepić.

Link do komentarza
Share on other sites

Magnesy zwykle służą jako koła więc upakowanie tego w 10x10 raczej nie będzie problemem.

Nie widziałem żadnego robota japońskiego, któremu magnesy służyłyby jako koła. One są od spodu przyczepione do obudowy i przyciągają się do metalowego podłoża po prostu.

Link do komentarza
Share on other sites

GAndaLF ciekawe rzeczy mówisz...

Pierwsze słyszę, aby zamiast przyczepnego ogumienia i zwiększenia siły docisku, zastosować jako koła magnesy- przecież styk z podłożem i oddziaływanie będzie o wiele mniejsze, niż przy większej płaszczyźnie możliwie blisko ringu. Poza tym kiepsko widze tarcie magnesów o ring przykładowo malowany proszkowo- będzie zdzierał farbe moim zdaniem.

Co by rozmowa była rzeczowa:

1:30,2:30,3:05,4:13,5:05

Na żadnym z wymienionych chwil nie ma realnych podstaw do tego aby sądzić, że mają koła z magnesów- po prostu by się ślizgały. Wszystko jest odlewane tak jak my już to robimy (WOW 🙂 ).Któraś chwila pokazuje robota wiszącego na końcu ringu trzymającego się na końcu ringu. Enjoy! 🙂

Co jeszcze ciekawe- mało widziałem minisumo japońskich. Czyżby problematyczna kwestia wagi magnesów/przyciągania/ HQ silników/aku/wagi?. Co do obróbki- kruchość jest bardzo dużym problemem- jedyne wyjście to właśnie montowanie magnesów o gotowych kształtach. Odlewanie na zamówienie, póki ktoś tego nie sprawdzi, określam na masakrycznie drogie. Poza tym warto przyjrzeć się jeszcze kołom (średnicy)- wszystkie są relatywnie małe- problemy z momentem obrotowym na silnikach i łożyskowaniem wałów.

Po oglądnięciu zastanawiam się jeszcze nad rzekomym dociskiem rzędu kilkudziesięciu kg w standardzie.Też o takim słyszałem/czytałem ale na filmie jakoś nie siłują się z nimi aby je oderwać. Ktoś ma jakieś (inne) spostrzeżenia. Może to kwestia roku 2006...

Co jeszcze znalazłem ciekawego:

0:38 - coś chyba osiągnęło temperature zapłonu ;]

1:00 - tyle miejsca to ja rozumiem. Śmiem sądzić, że dohyo otoczone jest raczej jakimś materiałem- czymś na czym roboty nie mają przyczepności.

Jest też pare innych filmików. W komentarzach można poczytać o "niesamowicie" drogich silnikach. Do tego jeszcze akumulatory. Na taką widowiskowość będzie stać tylko największych z dużymi finansami na "zabawki". Takie moje zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Odlewanie na zamówienie, póki ktoś tego nie sprawdzi, określam na masakrycznie drogie.

Magnesów neodymowych się nie odlewa! Zresztą chyba żadnego magnesu się nie odlewa (no może poza tymi na lodówkę bo zawierają jakieś tworzywo). Magnesy neodymowe są wykonywane z proszków metali, są one prasowane, dlatego są takie kruche.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.