Skocz do zawartości

Metalowe ringi w minisumo


fish

Pomocna odpowiedź

Szymbi, tak, jest automatycznie członkiem drużyny.

To jest dobre pytanie - na 99% wszystkie ringi będą drewniane. Na ostatnich zawodach w Łodzi pytałem się zawodnika sumo czy ma w swoim robocie magnesy i odpowiedział, że nie. Jeżeli okazałoby się, że wszystkie roboty je mają, to rozważylibyśmy metalowe ringi, ale raczej mogę was zapewnić, że będą drewniane.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Wydzieliłem z tematu:

https://www.forbot.pl/forum/topics34/zawody-robotic-arena-2011-wroclaw-vt6317.htm

Link do komentarza
Share on other sites

fish, wg mnie zawody na metalowych ringach byłyby ciekawe, natomiast takie ringi i zgodę na magnesy trzeba by zapowiedzieć około roku wcześniej, żeby ci, którzy budują roboty na zawody odpowiednio wcześnie uwzględnili możliwość mocowania magnesów. Wprowadzenie tego teraz spowodowałoby tylko chaos, bo żaden robot chyba nie ma magnesów, ktoś kto buduje teraz by założył, i szanse są nierówne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź 🙂

I jeszcze mam kolejne pytanie dotyczące osób w zespole. Regulamin mówi, że drużyna może liczyć dowolną liczbę osób, jednak na formularzu zgloszeniowym przy liczbie osob w zespole maksymalnie można wpisać 9, więc nie wiem czy ta liczba jest jednak ograniczona czy to po prostu jakiś błąd?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A według mnie to trochę bezsensu... Na zawodach jest przepis, że robot nie może przyklejać się do kartki a jak będą magnesy to będzie mógł się przytwierdzić do ringu-bezsensu. Normalnie zawodnicy sumo też się do podłoża nie przytwierdzają 😋 . Zawody według mnie straciłyby swój urok. Lepiej jak nie będzie magnesów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dżony, jednak podnosi to poziom i daje nowe możliwości.

Według mnie to jest temat do ogólnej "debaty". Chyba wszyscy organizatorzy zawodów w Polsce słyszeli o tym forum, większość ma tutaj konta. Może warto byłoby przedyskutować taką sprawę, bo jest to zmiana, która trzeba by było chyba wprowadzić na wszystkich imprezach, albo na żadnej...

Link do komentarza
Share on other sites

Już na Robocompie 2011 rozmawialiśmy o tym z różnymi ludźmi i tak jak tutaj już sugerowano rok to byłby minimalny okres na wprowadzenie tego nowego standardu. Całkiem nowa dynamika robotów i możliwości.

Stalibyśmy wtedy na otwartej drodze do standardów japońskich.

Jednakże przy takich dociskach i siłach niezbędne byłyby zwiększone środki ostrożności- japońce nie dla bajeru noszą specjalne rękawice i okulary. Sam przy prędkościach powyżej 1m/s łapiąc 0,5kg Slayera nie raz się pociąłem, a front mamy ze zwykłej szpachelki nieostrzonej. A co dopiero przy standardzie...

Należy jeszcze pamiętać o takiej rzeczy, że w "drugą stronę" to nie zadziała. Nastawy mocy i prędkości z metalowego ringu i neodymów będą miały się kompletnie nijak do zwykłych ringów. Robot musiałby mieć kompletnie inny profil ustawień na różne ringi - w sumie i tak to już zachodzi ale w mniejszej skali i różnicach.

Ponadto wprowadzenie przyciągania moim zdaniem jeszcze bardziej zwiększy różnicę pomiędzy początkującymi a czołówką.

I na koniec kwestie finansowo-logistyczne. Zorganizowanie paru ringów z wiórówki to nie problem, ale metalowych malowanych proszkowo z odpowiednimi farbami to już nie jest tania zabawa na 2 dni przed zawodami- może tutaj powinni się wypowiedzieć bardziej organizatorzy, bo może jestem w błędzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie wprowadzenie metalowych ringów i umożliwienie korzystania z magnesów jest fajnym udogodnieniem - po prostu nie da się przeskoczyć pewnej granicy prędkości, z robotem o słusznej masie (wylatywanie z dohyo), sama konkurencja stałaby się bardziej widowiskowa, więcej ludzi by ją oglądało i więcej ludzi tym samym by chciało wystartować. Z drugiej jednak strony, oddala to początkujących, bo znowuż pasowałoby zastosować lepsze silniki, szybsze czujniki itd. Podobnie zresztą jest teraz z LFRami (turbinki), o czym toczyła się dyskusja w innym wątku (że trudniej się teraz wybić).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Szymbi, przyznam się szczerze, że nie widziałem jeszcze drużyny która ma więcej niż 9 członków... Ale jeśli taka wola i potrzeba, to zwiększymy ten limit, regulamin obowiązuje 🙂

Treker, wg mnie to nie podnosi poziomu - wszystko sprowadzi się do tego kto ma większe i mocniejsze magnesy. Nie ukrywam, że walki na metalowych ringach są dość widowiskowe, ale jeśli wszystko ma się sprowadzać tylko do magnesu to chyba nie o to chodzi.

Zgadzam się z tym, że taka zmiana powinna wejść jednocześnie na wszystkich zawodach. Ale tu powinni głównie wypowiedzieć się zawodnicy sumo.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Ale tu powinni głównie wypowiedzieć się zawodnicy sumo.

Których ostatnio u nas niestety malutko (albo siedzą w ukryciu)....

Link do komentarza
Share on other sites

fish to się nie sprowadzi tylko do magnesu. Znacznie większym problemem będzie dobrać silniki do mocy przyciągania,wytrzymałość przekładni etc. Wywinduje to w sposób oczywisty koszty konstrukcji i będzie kolejnym powodem oddalającym początkujących z niskim budżetem od doświadczonych z grubym portfelem.

Link do komentarza
Share on other sites

Metalowe ringi moim zdaniem nie posiadają żadnych zalet, a jedynie wady:

- są ciężkie, co sprawia ogromne problemy organizatorom w kwestii logistycznej - noszenie >100kg ringu byłoby mordęgą

- lżejsze ringi byłyby słabsze mechanicznie - cienka blacha mogła by sie wyginać pod wpływem działających sił

- dodatkowy koszt po stronie organizatoów (jak już wspomniano)

- wywindowanie kosztów po stronie konstruktorów - sumo byłoby zamkniętą konkurencją, gdyż koszt robota mógłby pójść w >10tys. PLN, a bez minimum 3tys. nie byłoby w ogóle co zaczynać

- zmniejszenie bezpieczństwa - widzowie nie mogliby stać tak blisko ringów jak czasami obecnie, bo komuś mogłaby się stać krzywda

A w zamian? Roboty by szybciej jeździły, ale dalej byłaby to konkurencja siłowa a nie na algorytm, bo na tak małym ring po prostu nie ma miejsca na robienie uników (swoją drogą - fajne by były zawody minisumo na dużych ringach 🙂 ).

Link do komentarza
Share on other sites

GROM też już nie jednokrotnie dyskutował nad regulaminem i jeśli dobrze pamiętam nasze zdanie jest takie im więcej możliwości tym lepiej, BA DUŻO LEPIEJ!!

-większa elastyczność przy konstruowaniu robotów,
-zwiększenie poziomu reprezentowanego przez roboty,
-zdecydowane poszerzenie dziedzin powiązanych z mechaniką i automatyką (nowi sponsorzy i gałęzie gospodarki zainteresowane naszymi poczynaniami),
-itd.

nie widzę problemów z stworzeniem metalowego ringu do MS mogę się tego podjąć.

kwestia budżetu to argument wykorzystywany przez ludzi mniej zaradnych bo jeśli masz 2 ręce i głowę to nie powinieneś mieć żadnego problemu no chyba, że nie potrafisz wykorzystać ich jednocześnie!!

jeśli pojawi się możliwość stosowania magnesów to 60% GROM wystawia MS z nimi.(na dzień dzisiejszy nie posiadamy takowego)!!

Link do komentarza
Share on other sites

- są ciężkie, co sprawia ogromne problemy organizatorom w kwestii logistycznej - noszenie >100kg ringu byłoby mordęgą

Sama powierzchnia ringu może być wykonana z blachy grubości nawet 2mm. Na pewno nie ważyłoby to 100kg.

- lżejsze ringi byłyby słabsze mechanicznie - cienka blacha mogła by sie wyginać pod wpływem działających sił

Pod ta blachą należałoby dospawać kilka profili, które po pierwsze by ja usztywniły, a po drugie nadały dohyo odpowiednią wysokość.

Do tego nie wiem czy o tym pomyśleliście, ale dużo łatwiej wykonać idealnie okrągłe dohyo z blachy. W przypadku sklejek, płyt wiórowych itd trzeba narysować okrąg i jechać wycinarką ręcznie.

Blachę bardzo dobrze tnie się plazmą (i nie jest to tak droga technologia, wykonanie tego u kogoś kto ma wycinarkę to nie są duże koszty), wbija się odpowiednio ustawiony cyrkiel z rączką i objeżdża dookoła. Przy cienkiej blasze krawędzie nie są nawet postrzępione.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rozmawiałem z Pawłem Bańką z Integry na temat ringów (ROBOCOMP). Sprawdzali i o grubości 3mm byłoby drogo i ciężko, dlatego stosowali 2mm blache. Firma malowała proszkowo na czarno a oni zakupili specjalną białą farbę do szkła bodajże.

@ hungrydevil- nie każdy ma dostęp do super maszyn. U większości to raczej podstawowe elektronarzędzia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.