Skocz do zawartości

Metalowe ringi w minisumo


fish

Pomocna odpowiedź

Warto omówić ten temat szerzej. Magnesów nie stosuje się raczej tak jak ktoś sugerował mi na PW - przez opuszczanie i podnoszenie ich, tylko po prostu działają one ciągle, zresztą nie ma takich mechanizmów, które pozwoliłyby w robocie jakoś rozsądnie zmieniać położenie magnesów neodymowych, pamiętajcie że przy robotach klasy sumo, mowa jest tutaj o docisku rzędu 2x50kg.

Link do komentarza
Share on other sites

Ile wychodzi oragnizatorów zrobienie dohyo i z jakich materiałów?

Moim zdaniem kategorii sumo i minisumo nie ominie wprowadzenie magnesów. Prędzej czy później stanie się to standard i brak takich ringów osłabi tylko poziom zawodów w Polsce.

Łatwiej jest zacząć od minisumo: mniejsze koszty ringów, robotów, więcej robotów - można nabyć ciekawych spostrzeżeń. Z powodów takich jak już wpisałem, imo nie ma sensu, wprowadzać magnesów szybciej niż w następnym sezonie. O ile się nie mylę to taka nieprzyjemna sytuacja była w sumo na ostatnich zawodach we Wiedniu, że pojawił ie jeden robot z magnesami i dopuszczono go z nimi do zawodów:

https://www.forbot.pl/forum/topics37/konkurs-robotchallenge-2011-vt4937.htm#44205

Następna kwestia, pewnie bardzo trudna do realizacji, jest taka, żeby oragnizatorzy wszystkich imprez w Polsce (a przynajmniej tych największych) dogadali się do wprowadzenia metalowych ringów w tym samym sezonie. Bo niby robot z magnesami może też jeździć po drewnianym ringu, ale tak jak już było omówione wcześniej, robot z magnesami to nie tylko dołożenie magnesów, więc jeżdżąc po drewnianym ringu byłby jak "ryba wyjęta z wody". Wprowadzenie tego tylko na 1-2 imprezach spowoduje prawdopodobnie spadek liczby uczestników.

Takie moje spostrzeżenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze można zrobić sezon przejściowy, podczas którego na zawodach mogły by być zarówno ringi drewniane jak i metalowe, jako osobne konkurencje. Ci, którzy nie zdążyliby przygotować robota z magnesami nie byliby stratni, a i Ci, którzy takiego by już zrobili również mogliby brać udział w zawodach. Każdy między swoimi. Myślę, że wszyscy byliby zadowoleni.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ktoś mógłby też zrobić jakieś walki pokazowe - bardziej jako freestyle 🙂 Może zainteresowałoby się tym więcej osób. Niestety, ale na forbocie udziela się bardzo mało osób budujących minisumo, a o suma już nie wspominając. Chyba obawiają się zdradzenia swoich sekretów, chociaż już pojawiały się tutaj opisy nie jednych świetnych robotów, które nadal są/były nie do pokonania - jak się chce to można 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pojechanie po ambicji takim jak ty

Czyli jakim? Takim co się starają przyłożyć w 100% do każdego robota którego robią? Którzy nigdy by nie pojechali na zawody dalej niż 100km z niesprawnym robotem? Może takim jak Bobby, który kmini i buduje robota 10 miesięcy a nie 4 dni?

tzn. takim co wypisują pół dnia pierdoły na forum zamiast się wziąć do roboty 😃 jak do tej pory dla mnie jesteś żałosny!! zrób coś a przynajmniej spróbuj cokolwiek zrobić a potem płacz!!

Nie mam pieniędzy. To weź się do roboty aby je zdobyć ja w twoim wieku już dawno pracowałem i nie potrzebowałem się prosić rodziców o 60zł na bilet do Wrocławia!!

mam brata który ma 17 i codziennie do późnej nocy zasuwa bo potrzebuje pieniędzy a nie tylko pisze, że ich potrzebuje!! pozostałe moje rodzeństwo również pracuje ja jestem najstarszy i czasami aż mi wstyd, że tak mało w porównaniu do nich!

napisz mi proszę ile w ostatnim tygodniu przepracowałeś godzin? i ile za to dostałeś pieniędzy! dziś jest sobota spokojnie można wyskoczyć na 10h do pracy ja byłem i mam 100zł za co kupię se kolejne 2 silniki pololu i zrobię następnego robota bo taki mam kaprys!!

Nie muszę jechać do Tarnowa Opolskiego, wystarczy że mi pokażesz projekt i jakąś dokumentację.

poproś tatusia o pieniążki to ci taką zrobię bez dokumentacji aby było taniej i szybciej!! dokładność zdecydowanie lepsza niż 0,5mm 🙂

widziałem dwie małe frezarki na uczelni do jednej robiłem części więc jak się chce to się da nie masz maszyn to naucz się rysować i zleć komuś wykonanie tych elementów!

czy to nie twoja wypowiedź??

nikt do tej pory nie zaskoczył mnie lepszą dostępnością do maszyn i urządzeń umożliwiających wykonanie części mechanicznych do robotów od mojej

Szkoda że nie napisałeś tego dzień wcześniej, bo bym cię zaskoczył 😉 Chociaż maszyny, do których mam dostęp na co dzień bardziej nadają się do budowy lekkich pojazdów pancernych, to wiele razy wykorzystywałem je do takich a innych celów, no i mam jeszcze dostęp do szkolnego parku maszynowego.

powodzonka z robotem. nie wymagam od ciebie abyś mnie pokonał wystarczy, że zawalczymy razem i już zyskasz w moich oczach a jak będziesz w moim wieku to będziesz niszczył wtedy 16latków bez problemu i to oni będą płakać, że życie jest niesprawiedliwe!! BO JEST!! a jak Pawcio będzie w moim wieku i pozostanie mu ten zapał który teraz posiada to Polska się stanie 2-gą JAPONIĄ😃

Link do komentarza
Share on other sites

O właśnie - taki sezon przejściowy pozwoliłby na sprawdzenie jak to by się mogło przyjąć - podejrzewam, że przynajmniej kilka robotów już teraz mogłoby dostać magnesy i zmierzyć się na takowym - GROM by zrobił pewnie jakieś 6 robotów, bo do zawodów 27 dni, więc na testy też by był czas. Ja do Horneta na przykład również mogę wsadzić magnesy, kilka innych konstruktorów na pewno by się znalazło, którzy by mogli dostosować swoje roboty. Tylko informacja taka musiałaby wisieć na stronie RA i być dobrze widoczna.

EDIT: Hungrydevil, przepraszam, ale skończ się wypowiadać tak żałośnie. Są jeszcze inne rzeczy niż budowanie robotów dla np KD93 lub mnie - chociażby szkoła, o życiu towarzyskim nie wspomnę, z tego co wiem to KD jeździ też na zawody w tańcu towarzyskim. I wjechałeś z takimi wyrzutami na niego, chociażby, że nie potrafi rysować:

widziałem dwie małe frezarki na uczelni do jednej robiłem części więc jak się chce to się da nie masz maszyn to naucz się rysować i zleć komuś wykonanie tych elementów!
aż przykro, naprawdę. Jak na razie to nie pokazałeś na forum nic, za co by Cię można respektować, oprócz głupich wrzutów na ludzi, że jacy to oni nie są, że narzekają a nic nie robią. Tak, wyobraź sobie, ze jak nie ma z czego to się nie robi - dziwne, nie? Szkoda, że nie można nic z powietrza zrobić "ot tak". A co do pracy - taaak, znajdź pracę dla byle gimnazjalisty/licealisty (<18lat + brak jakichś specyficznych wymagań typu budowa ciała na budowę lub coś podobnego, o doświadczeniu nie wspomnę). Rozwożenie pizzy/ulotki są płatne żałośnie, czyli trzeba by pracować długo, żeby sobie coś dorobić, a szkoła też nie pozostaje dłużna, jeśli się nie przyłożysz.

EDIT2. Wracając do tego, że tak szybko robicie te roboty i w ogóle - myśleliście, że można się trochę przy tym rozwijać, a nie robić masowo roboty praktycznie na identycznej elektronice, tylko na przykład jakiś nowy ciekawy mostek zastosować, o mikrokontrolerze nie wspomnę, lub jakieś takie bajery głupie typu przyciski pojemnościowe. Jak już robicie tyle tych robotów, to przy okazji się rozwijajcie, a nie ciągle tylko klocek stali, byle mega + 298 i SFH.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

jak do tej pory dla mnie jesteś żałosny!!

Może trochę spokojniej? Forum jest od dyskutowania, a nie od wyzywania się na wzajem co kto nie potrafi i nie robi. Nie znasz sytuacji KD93, ani my nie znamy Twojej - lepiej nie oceniać kogoś kogo się nie zna w wystarczającym stopniu.

Tak jakby ktoś Ci wypomniał, że ciągle piszesz o pokonaniu Slayera, zamiast to zrobić już dawno, bo przecież się da...

Proponuję trochę bardziej potraktować to na spokojnie, rywalizacja jest ważną rzeczą, ale to nie znaczy, że nie można zachowywać się do siebie w odpowiedni sposób. Ja też będąc w LO kompletnie nie miałem dostępu do żadnego sprzętu, i nie było jak załatwić sobie do niego dojścia - nie mówiąc już o osobach do drużyny, bo wspominałeś też wcześniej, że nie ma problemu ze stworzeniem zgranego teamu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do dyskusji o metalowych ringach... Startuję w zawodach standard sumo od ok 3 lat, wielokrotnie myślałem jak zwiększyć przyczepność swoich robotów... Wg mnie stosowanie metalowych ringów spowoduje, że tak na prawdę liczyć się będzie moc magnesu i moc silników. W chwili obecnej trzeba znaleźć kompromis między mocą silników, przyczepnością opon, tak by była jak największa a za razem nie przyklejały się do kartki... Poza tym stosowanie metalowych ringów przyczyni się do potrzeby budowy totalnie nowych robotów, co w kategorii standard sumo, gdzie zawodników już jest bardzo mało, może grozić wykluczeniem tej konkurencji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam coś od siebie. Nie mam nawet 16 lat na karku. Na forbocie jestem od marca i od wtedy interesuję się robotyką. Nikt z tutejszych nie zarzuci mi, że się nie znam. Fakt - mechaniki nie umiem zrobić porządnej sam, bo nie mam dostępu do maszyn, ale teorię opanowałem bardzo dobrze i pomagam tym, którym mogę (mało mi brakuje do dziesiątki najbardziej pomocnych). Wiek nie ma znaczenia, liczy się determinacja i umiejętności. Jak się ma to pierwsze to drugie przyjdzie samo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

hungrydevil, wiesz jaka jest różnica między fanem a fanatykiem? Dokładanie taka sama jak między kibicem a kibolem, albo między katolikiem a katolem... a nam na forum nie potrzeba ani chuliganów, ani obrońców krzyża

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zaogniło się trochę. Nie o to chodzi nam, aby się wymądrzać ani przechwalać jacy to my jesteśmy zajebiści. Wydaję mi się jednak, że wszystko zaczęło się od tego, że niektórzy z forum zarzucili nam, że zrobiliśmy dużo robotów na zawody przez co idziemy w ilość, a nie jakość. Osobiście chciałbym, żeby takie wyniki jak my w tak krótkim czasie mieli wszyscy, nie tylko my (nie będę wymieniał osiągnięć - zainteresowani wiedzą). Zaczynaliśmy od tego, że ja pierwszy pojechałem sam do Szczawna Zdroju na T-Bota w styczniu br. (na dodatek ze złamanym palcem i ręce w gipsie). Były to moje pierwsze zawody w których brałem udział z robotem minisumo Zergling. Wtedy jeszcze mało co działało w tym sprzęcie (elementy przewlekane, ATMega8, mostki L293DNE 🙂 ) Jednak poznałem wtedy wielu wspaniałych ludzi i spodobała mi się atmosfera i adrenalina towarzysząca turniejom. Między innymi poznałem chyba wtedy Ciebie Bobby i twojego robota Nugget'a z silnikami pololu 30:1, które pierwszy raz w życiu widziałem. Potem był Kraków, gdzie pojechałem z Hungrydevilem. Niestety płytka od Zerglinga nie dawała rady silnikom pololu w robocie Hungrydevila, bo dedykowana dla niego zrobiona w smd nie była jeszcze uruchomiona z braku czasu. Tamte zawody to totalny niewypał (2 roboty). Następny był Gdańsk i 7 albo 8 h jazdy autem już w 4 osoby (obecny skład i wystawione zostały 3 roboty wszystkie już w smd). Potem zawody we Wronkach także 3 roboty wzięły udział. Przez wakacje plany były wielkie. Jednak tylko Kaszek zrobił swojego robota elegancko (Kraken). My wzięliśmy się ostro teraz przed zawodami w Łodzi i udało nam się wystawić zamiast 3 to już 6 robotów (miało być 9) i to o różnej konstrukcji tak jak Barto napisał. Także nikt nam nie może zarzucić, że się nie rozwijamy. Jak na tak krótki okres czasu to i tak uważam, że jest całkiem nieźle.

EDIT2. Wracając do tego, że tak szybko robicie te roboty i w ogóle - myśleliście, że można się trochę przy tym rozwijać, a nie robić masowo roboty praktycznie na identycznej elektronice, tylko na przykład jakiś nowy ciekawy mostek zastosować, o mikrokontrolerze nie wspomnę, lub jakieś takie bajery głupie typu przyciski pojemnościowe. Jak już robicie tyle tych robotów, to przy okazji się rozwijajcie, a nie ciągle tylko klocek stali, byle mega + 298 i SFH.

Masz rację "głupie bajery". Jesteśmy trochę starsi od Ciebie i życie już nas nauczyło, że tam gdzie jest potrzebna wydajność nie stosuje się zbędnych dodatków. A niezawodność uzyskuje się poprzez wykorzystanie sprawdzonych elementów (np. l298). Prostym przykładem nawet z Łodzi może, być walka finałowa Kiciuś vs Silver w pierwszym starciu. 2 min walki w zwarciu i prawdopodobnie spalił mu się jeden kanał na mostku, bo później kręcił się tylko w kółko. Kiciuś ledwo ciepły był od spodu.

Tak dla zaspokojenie twojej ciekawości to nie stosujemy tylko l298 i jednego typu atmeg. Z drugiej strony jeśli myślisz, że jak wykorzystujesz już ARM to na starcie daje ci to przewagę - możesz być w błędzie. O ile Barto i Radek dali by radę wykorzystać spokojnie możliwości 32-bitowca to w Twoim przypadku z całym szacunkiem mam wątpliwości. Powód jest prosty. Jeśli się nie mylę to nie potrafisz rozwiązywać równań różniczkowych ani całkować? Bo m.in. do takich obliczeń zmiennoprzecinkowych przechodzi się na takie mikrokontrolery. Resztę można "załatwić" na AVR (nie licząc sprzętowo wpieranych interfejsów DMA itp.). Inna sprawa jest taka, że też niczym ciekawym w Hornecie też nie możesz się pochwalić: czujniki 340k, KTIR, enkoder, ARM (oprócz własnych czujników, za co szacun). Musze jednak przyznać, że mechanicznie konstrukcja mi się podoba. (Sam planuję coś podobnego zrobić już od czerwca. Na Wrocław powinno się udać ;] )

Teraz mamy trochę robotów i będziemy je udoskonalać. Niech się nikt o to nie boi 😃 Mamy nadzieję na fajne, ciekawe walki i dużo pozytywnych emocji na zawodach już w Sosnowcu. Jeśli uda się prostym robotem na byle medze pokonać ARM'a to będziemy się cieszyć, a jak nie to wyciągniemy wnioski. Powodzenia i oby jak najwięcej robotów się pojawiło w Sosnowcu, żeby znowu nie było sytuacji, że 60% z wszystkich to roboty GROM'OWE 😃 hehhehe

Link do komentarza
Share on other sites

"Dyskusja" jaką tu właśnie prowadzicie jest kompletnie bezsensowna. Moim zdaniem powinni już dawno wkroczyć moderatorzy i trochę pousuwać postów oraz niektóre stosownie nagrodzić warnem. Szczególnie odnosi się to do hungrydevila. Człowieku do czego niby ma prowadzić takie chwalenie się i poniżanie innych na podstawie jakiś domysłów i strzępków informacji.

Tak się chwalisz, że jesteś starszy i KD93, Bobby i inni nie rozumieją pewnych rzeczy. A tak szczerze mówiąc jeśli by porównać wypowiedzi twoje i wyżej wymienionych użytkowników to jednak dojrzałością biją cię na głowę. Dlatego może byś przemyślał swoje zachowanie i dał sobie spokój z bezmyślnym flamem. Bo jeszcze ktoś sobie nie daj Boże pomyśli, że nie opłaca się np. pracować w wieku szkolnym i trochę sobie dorabiać, bo potem wyrasta się na takiego zadufanego w sobie forumowego trola.

Może to trochę nie w porządku, że chcę abyście się uspokoili samemu używając ostrego języka ale może taki przekaz jednak do was trafi i zaczniecie rzeczowo rozmawiać. Argumenty typu ja mam pieniądze a wy nie, bo jesteście nieudacznikami , albo używasz ARMa ale i tak nie jesteś go w stanie wykorzystać naprawdę nie powinny się tutaj znaleźć. A nawet jeżeli koniecznie chcecie coś takiego napisać to przecież można to jakoś inaczej ubrać w słowa. W końcu jesteście starsi, powinniście potrafić.

Link do komentarza
Share on other sites

[...] , albo używasz ARMa ale i tak nie jesteś go w stanie wykorzystać naprawdę nie powinny się tutaj znaleźć. A nawet jeżeli koniecznie chcecie coś takiego napisać to przecież można to jakoś inaczej ubrać w słowa. W końcu jesteście starsi, powinniście potrafić.
O ile Barto i Radek dali by radę wykorzystać spokojnie możliwości 32-bitowca to w Twoim przypadku z całym szacunkiem mam wątpliwości. Powód jest prosty. Jeśli się nie mylę to nie potrafisz rozwiązywać równań różniczkowych ani całkować?

Czytaj ze zrozumieniem. Ja tylko wysnułem przypuszczenie. Grzeczniej, ładniej i bardziej finezyjnie się nie dało 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.