Skocz do zawartości

Silniki do manipulatora


kazz92

Pomocna odpowiedź

Witam,

projektuje manipulator z 2 silnikami.

1. silnik - moment około 0,8 Nm (prędkość 60 obr/min)

2. silnik - moment około 40 Nm (prędkość około 2 obr/min)

Myślałem o serwonapędach, ale mają one zazwyczaj małe momenty przy dużym zakresie prędkości, czy w takim razie można do nich zastosować jeszcze przekładnie ? Spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem ? Bo w sumie po to są serwa żeby nie trzeba było już stosować przekładni, enkoderów itd., ale tutaj przekładnie pozwoliłaby na zastosowanie znacznie mniejszego(tańszego) serwa

Po drugie mam pytanie czy serwo można sterować bezpośrednio z mikrokontrolera czy trzeba stosować jakiś osobny układ ?

Drugim rozwiązaniem mógłby być silnik krokowy z przekładnia sterowany bezpośrednio z mikrokontrolera.

Jest tylko jeszcze jedna ale za to najważniejsza rzecz.

Po wyłączeniu zasilania cały układ ma pozostać w swojej pozycji, wały muszą być zahamowane. Tu jest problem bo żadnego silnika, który trzymałby pozycje nie mogę znaleźć. Znalazłem serwo z hamulcem, ale hamulec jest zasilany napięciem 24V.

Link do komentarza
Share on other sites

Serwami steruje się przez uC

http://dturczak.wordpress.com/2010/08/21/sterowanie-serwomechanizmem-hs-322hd/

I w zasadzie można do nich dorobić przekładnie to zależy co chcesz podnosić (5kg ziemniaków ?) Mój kolega dorabiał przekładnie do serwo mechanizmu ale to też tak nie działa że jak weźmiesz serwo za "5zł" i dorobisz przekładnie to to będzie działać jak serwo za 50zł bo po prostu tryby ci się rozlecą...

A silnikiem krokowym już tak zupełnie bezpośrednio nie sterujesz tu masz przykład http://obrazki.elektroda.net/32_1239451022.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie chyba będę musiał zastosować silnik krokowy bo serwa na 50 Nm są jednak o wiele droższe niż silnik krokowy + przekładnia.

A co z tym utrzymywaniem pozycji po wyłączeniu zasilania ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przekładnie do serwa można oczywiście stosować, tylko wymaga to dość dużych modyfikacji. Potencjometr na osi serwa nie da Ci już informacji o położenie wyjściowego wału, dlatego należało by go połączyć z osią wyjściową właśnie.

Dodatkowo w Twoim przypadku widzę jeszcze jeden problem: serwa dostępne w cenach "budżetowych" nie przekraczają raczej momentu 1-1,5 Nm. Oznacza, to, że aby uzyskać pożądany moment będziesz potrzebował przełożenia 30-40:1, a tego raczej nie osiągniesz jednostopniową przekładnią.

No i tak jak wpomniał Tolo, nie zrobisz porządnej przekładni za 5zł...

Link do komentarza
Share on other sites

A co z tym utrzymywaniem pozycji po wyłączeniu zasilania ?

Myślę, że tutaj najlepszym rozwiązaniem jest mechanizm samohamowny, a konkretniej przekładnia ślimakowa. Samohamowność + dość duże przełożenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki od wycieraczek Poloneza uzywalem rowniez. Jednak oprocz wspomnianych zalet nie zapominajmy o duzym poborze pradu okolo 3 A na luzie i ponad 5A pod obciazeniem. Do tego jeszcze ciezar silnika... Samohamowne , rowniez wyposazone w przekladnie slimakowa sa solniki podnoszenia szyb. Mniejsze i lzejsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.