Skocz do zawartości

Minisumo Haker- worklog


Pomocna odpowiedź

witam!

Piszę tego worklog-a ponieważ buduję mojego pierwszego minisumo i często są potrzebne porady mądrzejszych ludzi 😉

Mózg robota stanowić będzie Atmega8

Robot bedzię zasilany z pakietu Ni-MH 7,2v 600mAh do którego muszę kupić ładowarkę

Będzie wykonany z laminatu , wzmocnione pokrywki z nutelli będą stanowiły koła, dla lepszej przyczepności będą pokryte samoprzylepną uszczelką do okien.

Czujniki białej linii to będą CNY70 albo jakiś samoróbki

Za napęd będą robiły dwa przerobione serwa sg tower pro 5110

Czujniki odległości to SFH5110-36 (trzy sztuki)

Schemat:

Płytka:

Projekt robota (cały czas będzie udoskonalany ):

Proszę wszystkich o porady i komentarze ( wpisy postaram się dodawać co tydzień )

Link do komentarza
Share on other sites

Lekkość obudowy to sprawa sprzyjająca- nie wozimy zbędnego ciężaru. To w elementach wykonawczych powinien być najlepszy stosunek masy do mocy i tutaj można zwiększać ciężar jak się da.

Proponuje laminat wzmacniać lutując poprzeczki i tworząc profil T albo L- można przy niewielkiej ilości pracy bardzo go wzmocnić.

Napisz jakie cele stawiasz sobie żeby tym robotem osiągnąć. Nawet przy pierwszej konstrukcji jakieś musisz sobie postawić 🙂. Nasz pierwsyz samael był takiej konstrukcji. Jedna z jej największych wad było "gibanie" na osi. Montując czujniki końca ringu na końcach będziesz miał bardzo duże wahania odczytów w zależności od przechyłu- można zredukować to gibanie dając podpórki po każdej stronie.

Jeżeli jesteś początkujący to odradzam SFH. Uzyskanie zasięgu powyżej 10-20cm (jeżeli taki chcesz) wymaga już odpowiedniego sterowania, przemyślenia i konstrukcji mechanicznej. Pisałem o tym pare razy w innych miejscach. Wg mnie lepiej od uszczelek okiennych spisują się silikonowe opaski na rękę, ale mogę się mylić.

Nie wiem czy mega 8 da rade obsłużyć cały kod. Zastanów się nad m16.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Barto, raczej nie bałbym się o rozmiar pamięci wew. uC - jak to ma być pierwszy robot, to spokojnie w 8kb się zamkną, nawet bym zaryzykował stwierdzenie że w 4kb też (m48) a jak nie to jeszcze pinowo kompatybilna z m8 jest 168 lub 328.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby tyle, że M48 jest droższa niż M8 🤣

Co do projektu w SU to popracuj troszkę nad nim a po 10-20 wersjach będziesz program znał tak dobrze, że będziesz w stanie robić projekty bardzo dobre 😉 Radziłbym ci zrobić tyle w projekcie ile się da 😉 Zobaczysz wtedy jak wszystko wygląda i czy na pewno zmieścisz wszystkie elementy. Pamiętaj też (porada Bobbiego) żeby nie projektować nic na styk.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Lekkość obudowy to sprawa sprzyjająca- nie wozimy zbędnego ciężaru.

Oczywiście, natomiast wykorzystując serwa jako napęd wydaje mi się, że nie ma problemu z wożeniem ciężaru, natomiast cięższy robot będzie miał zdecydowanie lepszy docisk na kołach (tym bardziej, że są one pośrodku robota), oraz będzie trudniejszy do przepchnięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno masz dobre wymiary serw? W sensie że się tak mieszczą naprzeciwko siebie w 100x100.

Rzeczywiście serwa się dotykają. W projekcie nie uwzględniłem orczyka ale robot ma szerokość ok 985mm.

Napisz jakie cele stawiasz sobie żeby tym robotem osiągnąć. Nawet przy pierwszej konstrukcji jakieś musisz sobie postawić 🙂 . Nasz pierwsyz samael był takiej konstrukcji. Jedna z jej największych wad było "gibanie" na osi. Montując czujniki końca ringu na końcach będziesz miał bardzo duże wahania odczytów w zależności od przechyłu- można zredukować to gibanie dając podpórki po każdej stronie.

Mój cel to zbudowanie działającego minisumo raczej nie zamierzam z nim jechać na zawody, ale może kiedyś...

A co do gibania tak jak mówi barto zastosuje podpórki.

Waga nie jest problemem zawsze mogę go dociążyć 😉

Koła skończyłem wczoraj postaram się wrzucić zdjęcia, zrezygnowałem ze wzmocnień pokrywek od nutelli (wcale tak mocno się nie wyginają).

Dzisiaj zaczynam wycinać ramę z laminatu, i proszę kogoś o ostateczne sprawdzenie mojej płytki poniwaz chcę ja niedługo wytrawić 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak C3 przerzucisz na drugą stronę megi będziesz mógł usunąć zworkę, a sam kondensator będzie działać lepiej, bo będzie bliżej nóżek uC. Ponadto gdzieniegdzie pady nachodzą na siebie, ale ogólnie płytka wygląda fajnie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze by było jak byś porozsuwał elementy w pobliżu mostka H - zredukujesz wtedy ilość cienkich ścieżek prądowych (masa i +7,4), bo tą cieniutką ścieżką przy C6/C4 będzie Ci leciał prąd z 2óch silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Obiecane zdjęcia obudowy robota :

Górna obudowa nie jest przytwierdzona ( jeszcze) na zdjęciach tylko leży 😉

I tradycyjnie pytanie 😉 czy stosować klapki na zawiasach ( nie wiem jak się to fachowo nazywa) z przodu i tyłu robota ???

Link do komentarza
Share on other sites

Kliny zależą tylko i wyłącznie od Twojej koncepcji, jak masz ochotę je dać, to czemu nie 😉 Ja bym Ci radził wzmocnić czymś te lutowane łapy dla silników, może poprzecznie przylutowany kawałek laminatu, jakaś tulejka dystansowa, pręt gwintowany..? Przy jakimś zderzeniu ostrzejszym obawiam się, że może to łączenie nie wytrzymać...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.