Skocz do zawartości

Minisumo Haker- worklog


Pomocna odpowiedź

A w jakim sklepie dostanę je najtaniej ? . Jak sprawdzałem to ceny wachały się od 37 do 40zlł sztuka.

A co z sharp'ami są gorsze ? Pytam się bo również wiele robotów z nich korzysta

Zdecydowałem się na kliny , zdjęcia postaram się przesłać dzisiaj wieczorem (bo w końcu mam czas je skończyć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

klonyyy analogowe są dosyć znacznie wolniejsze od cyfrowych i (zazwyczaj) większe 😉 Skoro to twój pierwszy robot i to taki, z którym nie masz zamiaru startować na zawodach to obojętnie, który weźmiesz a będzie dobry 😉

Pamiętaj też, że cyfrowy zwróci ci jedynie wartość 0 lub 1, zaś analogowy poda ci napięcie (prawie liniowa charakterystyka) odpowiadające danej odległości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Aktualne zdjęcia z budowy ;

Przepraszam za palec w ostatnim zdjęciu ale robot nie ma jeszcze podpórek 😉

Zdecyduję się chyba na SHARP'a analogowego (przekonał mnie pomiar odległości , który może się przydać w innych konstrukcjach )

I jeszcze poprawiona płytka :

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze możesz spróbować z kilkoma IR-Ledami i fototranzystorem 😉 Miałem to sam przetestować, ale jakoś czasu brakuje...

Ogólnie to fajnie ci wychodzi ten robot, ale mam kilka uwag - wyczyść laminat i całą resztę tak dobrze jak tylko możesz 😉 Kolejna uwaga to felgi z nakrętek po Nutelli (są cienkie i się gną). Laminat polecam pokryć lakierem bezbarwnym, ponieważ w ten sposób zabezpieczysz ją przed utlenianiem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Znacie jakiś dobry artykuł o ADC ? Szukałem w internecie i tylko czasami trafiają się przypadkowe kawałki programów. Chciałbym wykorzystać ADC do prób z czujnikiem fototranzystor + dioda ir na attiny13 😉

Laminat na pewno polakieruję albo pomaluję bo pamiętam co się działo z poprzednimi moimi konstrukcjami 😉 Nie wiem tylko jak wzmocnić pokrywki od nutelli , bo serwa 'wchodzą' do środka pokrywki i byłoby trzeba dać tam cienką metalową obręcz.

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy po kiego wała potrzebny ci jest attiny13 do testów czujnika fototranzystor + dioda IR? Skoro płytę główną masz na Atmedze8 to ją też zaprzęgnij do tego zadania 😉 Nie marnuj kolejnego procka na tak prościutkie zadanie jak odczytywanie wartości ADC.

Co do samego przetwornika analogowo-cyfrowego to polecam polskiego Helpa do Bascoma 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tak się składa, że nie mam jeszcze płyty głównej bo jeszcze jej nie wytrawiłem dlatego chciałem przetestować te czujniki na attiny13 🙂

Chodzi Ci o tego helpa do bascoma który się włącza przez bascoma czy jakiś inny internetowy ?

Link do komentarza
Share on other sites

Polskiego helpa możesz pobrać z oficjalnej strony Bascoma (strony MSC) 😉

Nie ma za bardzo też czego testować 😉 Bierzesz multimetr w rękę, diody (minimum 2 lub 3) podłączasz do VCC i sprawdzasz jakie napięcie w zależności od odległości daje ci fototranzystor.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A czy oszustwem będzie wykorzystanie odblaskowych klinów? Pytam się bo zrobiłem kliny z cienkiej blachy i się tak zastanawiam czy to zalicza się do regulaminowego oszukiwania czujników przeciwnika ? Jeśli dobrze myślę odblaskowe kliny zadziałają jak biała linia i robot zacznie się cofać co ułatwi nam jego zepchnięcie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, klonyyy, to nie jest zakłócanie pracy przeciwnika. Wolno ci dobrać dowolne kolory obudowy. W sumie to całe zakłócanie nie jest sprecyzowane, na pewno niedozwolone jest na przykład wysyłanie przez dodatkowe diody IR nośnej zakłócającej pracę czujników przeciwnika, ale po 1, kto to wykryje, a po 2, dużo robotów teraz korzysta z czujników samoróbek.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.