Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja1-wstęp


Ikar

Pomocna odpowiedź

Będziesz miał kłopot bo z pewnością HEX z bootloaderem napisany jest konkretnie pod atmega8, więc jeśli nie masz bootloadera pod swój procesor to możesz mieć niemały rebus.

A jak zrobię programator na lpt jak trzeba odnaleźć jego port, żeby móc ustawić go w Bascom Avr?

Nic nie trzeba ustawiać. Czasem zachodzi konieczność bujnięcia LPT pod biosem, a w BASCOM ustawiasz w zakładce PROGRAMATOR (jak zrobisz STK200) na STK200/300

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę zamieszałeś, ale z tego co zrozumialem to nie możesz. Najpierw pierwszy procesor trzeba zaprogramować hex'em z bootloaderem przez inny programator (polecam stk200) i dopiero można sobie dalej programować już przez zaprogramowaną atmegę8.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć! Mam jedno pytanie jak trzeba podłączyć Attiny2313 do tego najprostszego programatora (I jeszcze jedno pytanie jaką nazwę wybrać do tego programatora?) ? Czy trzeba dawać jakieś kondensatory, kwarce lub inne elementy?

P.S Proszę o szybką odpowiedź

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

To są podstawy, jeśli chcesz się brać za programowanie powinieneś poczytać najpierw o tym za co się zabierasz a nie hurrraaa kupuję programator i mikrokontroler a forumowicze zrobią za mnie resztę. Wykaż się samodzielnością! Kolejne takie pytanie zostanie odpowiednio nagrodzone.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznijmy od tego jaki masz programator. Jeżeli zasilasz procek dobrym zasilaczem np od komputera to nie potrzebujesz nic dodatkowo ewentualnie rezystor 10k. Programator podłączasz równolegle do procesora. Nazwy wyjść z proga muszą się zgadzać z nazwami w procesorze. Nazwy są w datasheetcie szukasz go attiny2313 datasheet. Opisy są w rozdziale pin config (czy jakoś tak).

Link do komentarza
Share on other sites

A mam jeszcze pytanie, na które szukam odpowiedź. Czy jak podłącze programator i do XTAL podłącze tylko kwarc bez kondensorów to coś się stanie?

Wiem, że głupie pytanie ale przez pomyłkę kupiłem kondenstator 33 uF a nie 33 pF, a chce dzisiaj zrobić programator. Zdjęcie tego połączenia

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko że chodzi mi żę patrzyłem jak podłączyć attiny 2313 i było że trzeba podłączykć kwarc od 1-10 i kondensatory 33 pF do xtal. Chodzi mi czy jak podłączę tylko kwarc bez kondensatorów czy co się stanie? Zdjęcie tego połączenia

Link do komentarza
Share on other sites

Nie potrzebujesz kwarcu do zaprogramowania procesora. Nawet jak go podepniesz nie będzie wykorzystywany bez ustawienia fusebitów. Do nauki jest ci zupełnie nie potrzebny. Potrzebny jest jedynie do układów wymagających większej dokładności lub szybkości wykonywania programu. A jeżeli chodzi o kondki to gdzieś piszą ,że nawet bez im działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.