Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja1-wstęp


Ikar

Pomocna odpowiedź

W helpie 🙂 Naprawdę, jest tam wszystko co potrzeba - bascom jest bardzo intuicyjnym językiem, z pomocą dobrze skomentowanych listingów wykorzystujących interesującą cię funkcję powinieneś go opanowac na poziomie wystarczającym. Ja np nie znam wszystkich nazw funkcji, ani jak się je wykorzystuje, ale jak jakąś potrzebuję to zaglądam do helpa - wszystko jest dobrze opisane, nawet jest help polski.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W helpie 🙂 Naprawdę, jest tam wszystko co potrzeba - bascom jest bardzo intuicyjnym językiem, z pomocą dobrze skomentowanych listingów wykorzystujących interesującą cię funkcję powinieneś go opanowac na poziomie wystarczającym

no to wiem, tylko pomyślałem że kolega tu napisze coś nowego w łatwy sposób przyswajalnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj najpierw polskiego helpa, a sam zobaczysz, że nie ma takiej potrzeby.

Znaczy źle to ująłem. Myślałem może że kolega przedstawi coś czego nie ma w owym helpie. Bo tegoż helpa czytałem już i nie jestem początkującym w programowaniu BASCOM.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale adapter do czego? Chyba nie tego słowa chciałeś użyć.

Wg klasycznego schematu potrzebujesz:

* Komputer

* Kompilator

* Program do przesyłania skompilowanego programu do układu (avr dude, ewentualnie z nakładką GUI)

* Programator (najwygodniej SPI na USB)

* Układ z uC z wyjściem SPI

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz programować mikrokontrolery już znajdujące się w urządzeniu (potrzebne złącze ISP, np. typu KANDA), albo (jeśli np. nie ma złącza) przekładać je do podstawki adaptera, programować i przekładać je z powrotem. Druga opcja dotyczy raczej tylko układów w obudowie DIP 😉 Mówiąc "urządzenie" mam na myśli dowolny układ - płytka z migającymi diodami, robot czy cokolwiek, co pozwoli zaobserwować jakieś działanie zachodzące w uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie, skoro dwa posty pod rząd o tym samym, ale inaczej.

Tak dumam, czy można w tym przypadku używać zamiennie "złącze SPI" oraz "złącze ISP"? ISP może być też po JTAG, ale najpopularniejsze jest po SPI, więc wydaje się, że oba skróty mimo, iż znaczą co innego, mogą być używane w tym samym celu.

Link do komentarza
Share on other sites

W tym przypadku (małe AVR, bez JTAG'a) chodzi nam o to samo 🙂 Chociaż SPI może być wyprowadzone niekoniecznie do programowania - komunikacja z innym uC, z różnymi układami. Określenie "ISP typu KANDA" jasno określa "pinologię" i zastosowanie 🙂 Oprócz MOSI, MISO, SCK, GND jest też RESET i nieraz zasilanie VCC.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.