Skocz do zawartości

[Minisumo] Werewolf - worklog


Pomocna odpowiedź

Poprawiłem część błędów, mam nadzieję że teraz wygląda lepiej. Dodałem część debugującą, jeżeli nie narobiłem znowu błędów do może uda mi się skończyć schemat do soboty.

Czy taki transoptor szczelinowy będzie dobry jako enkoder ?

Link do komentarza
Share on other sites

paczkaexpres, to zależy jak chcesz mocować tarczę. Jeśli na przedłużeniu osi to musisz mieć szczelinowy, ale najpierw zastanów się jak zamocujesz tarczę na osi. Jeśli będziesz mocował do koła to użyj zwykłego transoptora, ktir'a najlepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Wprowadziłem pewne zmiany w projekcie:

1.Jednak 8 czujników ktir 4 będą rozmieszczone pod kątem prostym względem podłoża ,a pozostałe 4 będą patrzeć pod pewnym kątem.

2.Użyje lipola 3 cellowego,
3.Niestety mój sterownik silników jest jednak trochę za duży więc będę musiał z niego zrezygnować . Jako zastępstwo użyję L298.

4.Enkoder będzie przymocowany do silnika , na osi silnika zamocuję tarczę z myszki.

Zamieszam zaktualizowany schemat. Jak by nadal było coś nie w porządku to proszę mówić.

Czy enkoder powinien być podpięty do linii zliczającej uc ?

W jakiej odległości od podłoża ktir działa prawidłowo?

Czy przy switch powinienem mieć dodatkowo zamontowane diody ?

Czy da się przenieść szkic z Inventora do Eagle znacznie ułatwiłoby mi to pracę nad płytką.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się, że powinieneś jeszcze raz przemyśleć podłączenie buzzer'a, bo nie wiem, jaką wydajność prądową mają piny Twojego uC, ale wydaje mi się, że nie więcej niż 30-40mA, a takim prądem Twój brzęczyk to za mocno nie pobrzęczy. Najlepiej zrób to na MOS'ie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wrzucam kolejną wersję schematu.

Przy okazji mam kilka kolejnych pytań:

Czy diody przy sterownikach silników można zamienić na jakieś mniejsze odpowiedniki?

Jak prawidłowo podłączyć akcelerometr (do jakich pinów atmegi)?

Czy da się w eaglu „montować” elementy po drugiej stronie płytki (warstwa bottom)?

Ma ktoś może z was bibliotekę do drivera ledów SCT2024CSTG lub do MBI5026GF.

Na schemacie pojawiły się zmiany w części :

Płyta główna dodane parę dodatkowych kondensatorów filtrujących;

Sterownik silników : dodałem diody zabezpieczające;

Akcelerometr : Nowa część;

Buzzer : zmieniłem bieguny;

Dodany stabilizator 3V3 ;

Dodany enkoder;

Mam nadzieję , że popełniłem żadnych błędów 😋. Proszę o odpowiedź na poprzednio zadane przeze mnie pytania.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy da się w eaglu „montować” elementy po drugiej stronie płytki (warstwa bottom)?

Tak, polecenie "mirror".

Jak prawidłowo podłączyć akcelerometr (do jakich pinów atmegi)?

SPI chyba można do dowolnych i robić obsługę software'owo, albo do pinów ISP procesora, szczerze mówiąc jeszcze się tak nie komunikowałem, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Taka rada praktyczna: nie projektuj wszystkiego na styk. Zawsze będą jakieś błędy wykonania, ćwierć milimetra dalej otwór i już się nie zmieścisz w wymiarach 100x100. Lepiej dać sobie te pół milimetra zapasu na każdy wymiar.

Link do komentarza
Share on other sites

albo do pinów ISP procesora, szczerze mówiąc jeszcze się tak nie komunikowałem, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić

Od tego one są 🙂 Poza tym, niektóre akcelerometry korzystają jeszcze z I2C (TWI)

https://www.forbot.pl/forum/topics20/test-recenzja-czujniki-akcelerometry-w-robotyce-na-przykladzie-kamodmems2-vt4051.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się zrobić pierwszą wersję płytki zapewne ma jeszcze wiele błędów ale tu liczę na waszą pomoc.

Niestety nie udało mi się zaleźć jakichkolwiek bibliotek do sterowników ledów więc powrócę do początkowej koncepcji sterowania ich za pomocą rejestru.

Buzzer zostanie przeniesiony na płytkę DEBUG na podstawowej płytce i tak mam spore problemy z miejscem i rozmieszczeniem elementów.

Zdecydowałem się na zasilanie i kupiłem 2 sztuki lipoli 11V1 o pojemności 470 mA (trochę mało ale na 2\3 walki powinno wystarczyć) ich największą zaletą są rozmiary 57x30x13 mm więc się idealnie zmieści (a nawet będę miał z 2mm zapasu z każdej ze stron) pomiędzy silnikami a gold pinami debuggera.

Danioto : Może tego nie widać na renderach które wrzuciłem ale mam całkiem spory zapas miejsca w każdej ze stron (ok 1\2 mm czasem nawet większy).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie uważasz że te ścieżki prowadzące do silników są za cienkie? Zwłaszcza ze to robot MiniSumo? Dodatkowo zauważyłem ze dwie ścieżki kolo mostka L298P w prawym górnym rogu zwierają jego wszystkie wyprowadzenia ze sobą.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że chcesz użyć 340K - w jaki sposób chcesz je zamontować? Bo wg pcb masz je skierowane teraz do góry, a jak je postawisz to będą patrzeć do środka, chyba że jest zrobione odbicie lustrzane.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sesja się skończyła więc postanowiłem przysiąść i go w końcu dokończyć. Trochę to czasu zajęło ale poprawiłem schemat i płytkę , udało mi się także ukończyć płytkę debuggera. Ścieżki silnika są chyba nadal za cienkie (trochę je pogrubiłem). Mam nadzieję , że jedyne poprawki które będę musiał wprowadzić będą kosmetyczne.

Orientuje się może ktoś z was kiedy przyjdzie w Botlandzie dostawa KTIRów ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.