Skocz do zawartości

[Minisumo] Werewolf - worklog


Pomocna odpowiedź

paczkaexpres nadal masz błąd na schemacie - dławik powinien być na Avcc a nie Aref. W wolnych miejscach rozlej masę i to najlepiej w postaci siatki. W realiach Minisumo nie dawałbym jednak krótkich mocować silników, co najmniej przedłużone (choć najlepsze byłyby metalowe - samoróbki).

Link do komentarza
Share on other sites

... dodatkowo:

1. W jakim celu wszędzie na switch-ach stosujesz rezystory 330R? Jeżeli nie masz podłączonych do nich kondensatorów to rezystory są zbędne.

2. C28 zastąp dwoma kondensatorami 100nF i podepnij je do pinów Vcc.

3. C17 i C7 powinny być na silniku, a nie na PCB

4. Każdemu czujnikowi Sharpa także warto byłoby dodać po kondensatorze 100nF na Vcc.

Schemat ładnie opracowany z jednym wyjątkiem: Nie prowadź ścieżek przez symbole układów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pracę posuwają się naprzód. Koła i klapki są w trakcie wykonywania. Płytka jest prawie na ukończeniu. Największy problem mam z elektroniką gdyż nie wiem gdzie dostać ktiry.

piotreks-89 : masz rację miałem źle podłączony dłąwik. Błąd już poprawiony.W jaki sposów w eagle można włączyć „wylanie” masy w postaci siatki?

Bobby : Tak w poprzednich wersjach płytki wszystko było robione za pomocą auroroutera. Grubość ścierzek wachała się od 10 do 16 mil. Teraz większą cześć płytki (zasilanie, sterowniki silników i część sygnałów prowadziłem sam).

Dondu: Poprawiłem części do których miałeś uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

paczkaexpres KTIRy możesz dostać w większości sklepów z robotyką 😉 Np. Botland, Electropark, Robodudes itd

Co do Polygonu w postaci siatki to jak klikniesz narzędzie do rysowania Polygonów w pasku narzędziowym pojawiają się równe opcje. Wśród nich będzie opcja Hatch i po jej kliknięciu będziesz rysował już Polygon w kształcie siatki. Dobra rada - zwiększ trochę odstępy (funkcja Isolate) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, jesteś pewny? Nim napiszesz coś podobnego sprawdź najpierw, czy wszyscy nie oczekują na dostawę. KTIRów nie ma aktualnie nigdzie, nawet w TME.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wprowadziłem kosmetyczne zmiany. Jeszcze jutro posiedzę i przeanalizuję wszystko żeby nie okazało się że gdzieś jest zwarcie albo źle poprowadzona ścieżka.

Mam jeszcze takie pytanie (dopóki mogę jeszcze edytować płytkę) jakie najlepiej zastosować zabezpieczenie w wypadku zwarcia albo złego podłączenia baterii ?

Link do komentarza
Share on other sites

paczkaexpres nie polecam stosowania przelotek ani prowadzenia ścieżek pod silnikami. Jednak Pololu z serii High Power wprowadzają niemałe zakłócenia. Możesz spróbować jakoś izolować przestrzeń pomiędzy silnikami, a płytką 😉 Oczywiście ścieżki to już pal licho, ale przelotki pod silnikami (i to bez izolacji) to czarno to widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do zakłóceń to zrobię tak : obwinę silnik taśmą izolacyjną potem folią aluminiową a potem jeszcze raz izolacyjną . Mam nadzieję że wytłumię w ten sposób znaczną część zakłóceń. Zabezpieczenie przed złym podłączeniem wykonam w trochę inny sposób niż chciałem wcześniej : zastosuję włącznik i dwie diody sygnalizacyjne (które będą się palić przy wyłączonym przełączniku) tzn czerwona dioda zapalona -> źle podłączone, dioda zielona -> poprawnie podłączone (jeżeli możecie to sprawdźcie czy poprawnie jest wykonany dzielnik napięcia) .

Czy taki przełącznik będzie się nadawał (czy nie się nie spali jak przepłynie przez niego powiedzmy 5A).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma sensu bawić się w coś takiego. Ja nie miałem problemu ,a miałem pod silnikami przetwornicę i mostki. Najlepsze zabezpieczenie to po prostu gniazdo w którym wtyczka lipola nie pasuje inaczej. Włącznik dał bym inny. Ten raczej nie nadaje się na takie prądy.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do postu użytkownika wyżej polecam wtyczki modelarskie DEANS. Dzięki którym na pewno nie podepniesz zasilania odwrotnie, są dość tanie i obecnie jedne z najlepszych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.