Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja3 - zaczynamy programować


Ikar

Pomocna odpowiedź

Fuse'ów nie ruszaj dopóki nie będziesz wiedział co robią (nie klikaj "Program" w sekcji "Fuses"). Skoro nie wiesz jaki masz programator, to kliknij na ">", następnie wybierz procesor w sekcji "Devices" i kliknij "Search". Jeśli wybrałeś dobrze, to powinno Ci wyświetlić że sygnatura się zgadza. Jak już to ustawisz, to wystarczy wybrać plik hex, czyli skompilowany program i kliknąć "Program" w sekcji "Flash".

A najlepiej będzie jak na początek skorzystasz z instrukcji do programatora.

PS

ISP to rozwiązanie konstrukcyjne, z programatorem który się tak nazywa to się jeszcze nie spotkałem... Jeśli masz tani programator USB z Allegro, to na 99% jest to jakiś klon STK500v2 lub USBasp.

ISP

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Mam problem z atmega8a

Napisałem prosty program: jeden port jako wyjście -stan wysoki, drugi port jako wejscie - stan wysoki. Dioda podłączona przez resytor do wyjścia i +5V, switch do masy i do wejścia uP.

Częstotliwość w programie: 1MHz

Program to: jezeli na wejściu 0 to zmień stan wyjścia.

Po skompilowaniu i wgraniu do uP dioda mruga, po podaniu masy na wejście czasami zagśnie i po ponownym podaniu masy znów sie zapali, czasem też dioda pali się ciągle podanie masy na wejście powoduje przygaśnięcie diody.

Układ mam złożony na płytce stykowej.

Switcha wywaliłem i podaje sygnał na wejście przewodem.

uP nowy, fusy nie ruszane.

Czy to normalne, czy uszkodzony jest uP?

Jak napisze program żeby dioda mrugała to jest ok, problem jest kiedy uP ma brać pod uwagę sygnały z zewnątrz.

Jako wejście użyłem też raz portu na którym, jest reset więc wydaje mi się że uP powinien byc sprawny bo gdyby nie przyjmował sygnałów z zewnątrz to nie można by go było zaprogramować.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie próbowałem jeszcze funkcji "debounce".

Być może jest to spowodowane właśnie drganiem zestyków,- tak jak napisałeś.

Tylko dziwi mnie jedna rzecz że wcześniej nikt o tym problemie nikt nie napisał a autor tego kursu nie używa w pierwszym programie funkcji debounce.

Jestem początkującym i może to zjawisko jest normalne, wieczorem wypróbuje funkcji deboune.

Jeżeli nic się nie poprawi to wrzuce schemat i kod na forum.

Mam jeszcze jedno pytanie - autor artykułu kończy komende if zwrotem endif a w niektórych przykładach end if. Który zwrot jest poprawny?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Mam następujący problem. Nie moge zaprogramować atmegi. w BascomAVR wyświetla mi "could not identify chip id:40000000"( co jakiś czas id się zmienia) czyli jakby system widzi procesor ale nie może zaprogramować. jak odłącze procesor to id=FFFFFFFFF. Nepewno nie jest to wina procka, bo jest nowy. Błędów w połączeniu też raczej niema VCC i AVCC do + zasilania a gnd i aref do masy - oczywiście wszędzie kondensatory. co to może być? pomóżcie.

Link do komentarza
Share on other sites

wydaje mi się że to nie jest wina oprogramowanie, dlatego że próbowałem zaprogramować przez winavr, ispprog(nie mógł odczytać sygnatury) i też nic. ale spróbuje.

zainstalowałem inną wersję bascoma.. nic się nie zmieniło..

Link do komentarza
Share on other sites

Szukam polecenia, którego mogę użyć wierszu poleceń wymazującego stary program z procesora

Aby sprawdzić czy występuje prawidłowe rozpoznanie i zarazem działanie programatora używam polecenia:

avrdude -c usbasp -p t2313

Aby pobrać program z układu do pliku używam:

avrdude -c usbasp -p t2313 -U flash:r: zrzut .hex:i

Aby zapisać program z pliku hex używam polecenia:

avrdude -c usbasp -p t2313 -U flash:w:doavr.hex:i

wszystkie polecenia działają, jak jednak zrobić tak aby wyczyścić uC ze starego programu. Wspomnę, że przycisk „reset the microprocessor” w BASCOM-AVR nie działa z moim programatorem. A programuję przy pomocy programatora USB-ISP.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.