Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja3 - zaczynamy programować


Ikar

Pomocna odpowiedź

Ok. To teraz wszystko skompletuje i wykonam, a następnie dalej będę pytał. Jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Pozdrawiam.

------------

edit.

Zakupiłem dziś ATtiny2313, goldpiny, płytki, podstawki, kondensatory itd.

I poprosiłem o podkładki pod uC 40, 28 i jedną precyzyjną pod 20, i nie wiem czy dobre, ale 40 i 28 są takie strasznie szerokie (jak 2x ATtiny2313) I czy takie mają być ? Wejdą w nie przyszłościowo ATmegi8/16, czy powinny być szerokości takiej jak ATtiny (tak mi się wydaje)? Ta precyzyjna za to szerokości ATtiny, i uC ładnie pasuje. (Mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi 🙂

Teraz stoję przed wyborem najważniejszym mianowicie programator, tylko jego mi brakuje do szczęścia.

Rozważam dwa: (doradźcie, który brać)

http://www.allegro.pl/item957167309_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200.html ( Protech-Micro, 957167309)

http://www.allegro.pl/item946129668_programator_avr_stk200_kanda.html ( Mi-Ster, 946129668)

Proszę o pomoc.

Mam w tej wtyczce KANDA coś takiego jak LED, i nie wiem do której nogi ATtiny2313 mam to podłączyć ?

Przepraszam, że troszkę robię bałagan w temacie o nauce Bascoma, ale po części to się tyczy też zakupów, a nie chcę zakładać specjalnie tematu, wiec proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

28DIP powinna być tak wąska jak attiny2313 (choć dłuższa o 4 pary pinów), 40DIP powinna być szeroka. Na przyszłość po prostu powiedz w sklepie do jakiego uC podstawki są potrzebne - w przyzwoitych sklepach sprawdzą (jeśli nie będą tego wiedzieć) bez mamrotania pod nosem 😉

Co do programatorów - kupowałem w Protech-Micro, więc z czystym sumieniem mogę polecić. Dodatkowo ma zabezpieczenie przeciwko odwrotnej polaryzacji zasilania (w przypadku tego drugiego nie ma żadnej informacji).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam z kolei taki problem.

Zrobiłem prosty układ zapalający diodę, po naciśnięciu przycisku, taki jak w 1 poście:

IMG_4889012f61d0f2487.jpg

Problem polega na tym że po skompilowaniu i wgraniu jakiegokolwiek programu (czy to zapalanie i gaszenie diody przyciskiem czy miganie diody) dioda pali się cały czas, bez względu na to czy pin wejściowy jest w stanie wysokim czy niskim.

Wszystkie połączenia na płytce stykowej są ok, uC - ATtiny2313, programator USBasp, podczas kompilacji i wygrywania programów nie wyświetlają się żadne błędy. Fusebitów nie ruszałem, ustawione są fabrycznie.

Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W mikrokontrolerach AVR przycisk powinien zwierać do GND ze względu na wewnętrzne rezystory na portach podciągające wejścia do plusa zasilania. Bez twojego programu też ciężko jest coś więcej powiedzieć, ale w pierwszej kolejności zmień podłączenie przycisków, potem zmień program i wrzuć go na diodę jeśli dalej będziesz miał problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Podciągnąłem przycisk do masy, dalej to samo.

$regfile = "attiny2313.dat"
$crystal = 1000000

Config Portb = Input
       Portb = &B00000000
Config Portd = Output
       Portd = &B0000000


Do


If Pinb.0 = 0 Then
   Portd.0 = 1

End If

Loop

End
Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj tego:

$regfile = "attiny2313.dat"
$crystal = 1000000

Config Portb = Input
       Portb = &B00000000
Config Portd = Output
       Portd = &B0000000


Do
Set portb.0 'to polecenie ustawia na danym pinie 1 logiczną, czyli włącza wewnętrzne podciąganie do Vcc

If Pinb.0 = 0 Then
   Portd.0 = 1

End If

Loop

End
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Procesor zasilany prądem 5V. Ja aktualnie piszę program na Atmega 8 32-pinowego. Będzie to robot kroczący typu pająk, w związku z czym w niektórych momentach będzie wymagać jednoczesnego zasilenia 8 1,5 voltowych silniczków. Daje to razem 12V, a procesor dostaje tylko 5V. Albo 10V lub 15V, bo z tego co widziałem na schemacie w programie, Atmega 8 posiada 2 VCC i 1 AVCC. Czy to oznacza, że mogę podpiąć dwa lub nawet trzy zasilacze 5V?

Link do komentarza
Share on other sites

Skończyłem już mojego pierwszego robota(LF), tylko muszę jeszcze go zaprogramować.

Program mam gotowy(z tematu "Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower").

Muszę go tylko przerzucić na ATmege i mam kilka pytań:

1. Czy podczas wgrywania programu robot ma być włączony czy wyłączony?(Chyba było gdzieś o tym na forum ale nie umiem tego znaleźć)

2. Jak wgrać program na procesor? Mam kliknąć w kompilatorze program>send to chip> ?

Sterowniki do programatora już zainstalowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Domyślam się, że chodzi o programator USB (sterowniki)? Jeśli tak, to robota śmiało możesz wyłączyć, pamiętaj też żeby na czas programowania odłączyć silniki.

Polecam kompilować przy pomocy np. BASCOM-AVR'a, a wgrywać program (plik *.hex) poprzez SinaProg (konfiguracja łatwiejsza i wygodniejsza niż w avrdude-gui).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.