Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja3 - zaczynamy programować


Ikar

Pomocna odpowiedź

Maxus też miałem podobną sytuację, dobrze masz wgrane programy do programowania (Bascom, avrdude) ? ja źle zainstalowałem avrdude, bo w folderze swoim, także skopiuj program bezpośrednio na C, wydawało mi się to bezsensowne, ale jak tak zrobiłem to pomogło). Jak to nic nie da, to sprawdź czy masz ścieżki ustawione dobrze w Bascomie ( "avrdude" -p m8 -c usbasp -U flash:w:"{FILE}":a -U flash:v:"{FILE}":a), zależy jaka ATmega. Nie musisz podłączać AVCC do + , chyba że potrzebny Ci ten port. Masz USBasp ? Jak tak, to BascomAVR 1.11.9.8 obsługuje taki programator.

Link do komentarza
Share on other sites

Pochwal się kolego swoim programatorem - może tu jest przyczyna.

Jakiego programu używasz do programowania, wybrales odpowiedni programator w programie.

Takie podstawowe pytanko - czy procesor jest zasilany w chwili programowania?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak się zastanawiam, czy moje wcześniejsze pytanie ma sens, bo podczas programowania występuje między innymi komunikat:

avrdude: erasing chip

avrdude: reading input file "zapaldiode.hex"

avrdude: writing flash <174 bytes>:

czyli wygląda na to, że programator przed wgraniem czyści procesor.

Jestem początkujący. Proszę odpowiedzcie czy mam rację

Link do komentarza
Share on other sites

kokuet, programy są zainstalowane dobrze: avrdude jest bezpośrednio na dysku C, a w bascomie to chyba niema znaczenia, ale nie zmieniałem żadnych ustawień przy instalacji.

agrala, programator mam stk200 taki z alegro za 15zł. programować próbowałem (tak jak pisałem wyżej) w bascom avr, winavr, ispprog. programator jest dobrze ustawiony, i procesor jest zasilany podczas programowania.

czytałem, że takie problemy mogą wynikać z źle skonfigurowanego portu lpt w biosie jako SPP, owszem u mnie było tak, przestawiłem na ECP, ale to też nie pomogło. podejrzewam że w moim przypadku jest to wina komputera.

jutro będe miał możliwość zaprogramowania procka z innego komputera z którego już programowano, także przy okazji sprawdze programator.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ZAPROGRAMOWAŁEM!!!!!!!!!!! HURAAAAA!!!!

trochę wstyd mi się do tego przyznać ale winą wszystkiego było to że nie zasiliłem programator.... ani przez chwilę mi nie przyszło do głowy że programator trzeba zasilać, myślałem że bierze on zasilanie z portu lpt.

Dzięki wszystkim za pomoc. pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam troszkę inny problem:

Kupiłem 3 sztuki nowych atmeg48-20PU,żadna z nich nie chce się komunikować z programatorem.Połączenia są prawidłowe,programator stk200 podpięty pod atmege16 działa bez problemów.Sprawdzałem Bascomem,SinaProg i samym WinAvr.

Czy nowe procesory mogą być uszkodzone lub zablokowane?

Dodam że na samym początku pierwsza sztuka wysyłała błędną sygnaturę,ale nie było to 0xFFFFFF albo 0x000000 tylko coś w stylu 0x1e3456 i dało się odczytać fuse bity,lecz programowanie nie działało.

Link do komentarza
Share on other sites

hej-pisze w Bascom'ie pierwszy program na Atmego16P i chciałem się zapytać, czy jesli nie podpinałem zewnętrznego kwarca ani nic nie podpinałem do reset ponieważ chce korzystać z wbudowanych w atmege rozwiązań muszę to konfigurować w programie(i jesli tak to jak)?

Link do komentarza
Share on other sites

jeżeli wcześniej nie zmieniałeś fusebitów to nie musisz nic konfigurować. fabrycznie atmega jest "zaprogramowana" na działanie na wewnętrzym oscylatorze. lepiej fusebitów nie ruszaj narazie bo może to tylko zaszkodzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ustawiasz przez komendę $crystal = 1000000 i to koniec ustawiania.

Up. Czemu nie ma ruszać fusów. Jak się wie co chce się zmienić a nie robi się na pałę to nic się nie stanie.

Link do komentarza
Share on other sites

A jeśli koniecznie chcesz zmienić ustawienia na rezonator zewnętrzny, to polecam SinaProg - masz predefiniowane ustawienia, czyli wybierasz z rozwijanej listy (po wykryciu uC) "Ext. Crystal" i klikasz "Program" przy "Fuse bits" - 100% pewności, że nic się nie sknoci 🙂 Ogólnie polecam ten program-nakładkę (zamiast np. avrdude-gui czy samego "surowego" avrdude). Trudno jest przy jego pomocy nieświadomie zablokować fusy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.