Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja3 - zaczynamy programować


Ikar

Pomocna odpowiedź

raczej ok:D masz podłączone tak jak mówiłem, czyli switche do masy, a diodę do VCC, wiec trzeba trochę program zmodyfikować, ten poniżej powinien działać w taki sposób jak pisałem wcześniej.

$regfile = "attiny2313.dat"                                 'model proca
$crystal = 1000000                                          'taktowanie

Config Portb = Input                                        'port b  jako wejścia
       Portb = &B11111111                                  'stan spoczynkowy-0
Config Portd = Output                                       'pprt d jako wyjścia
       Portd = &B1111111                                   'stan spoczynkowy-0


Do                                                          'pętla nieskończona


While Pinb.1 = 0                                           'do puki na pb1 stan wysoki
  Portd.0 = 0                                              'stan wysoki ma pd0
Wend                                                       'koniec petli while

Toggle Portd.0                                             'zmien stan na pd0
Waitms 200                                                 'czekaj 0,2s




Loop                                                        'koniec pętli

End
Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze mam pytanie co do samego programowania. Po naciśnięciu F4 muszę jeszcze potem nacisnąć auto program chip ?

A program nie działa. Po naciśnięciu switcha dioda tylko mignie raz i się pali. A jak nie jest wciśnięty to się pali cały czas 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jest dioda led flux albo super flux nie pamiętam nazwy 🙂. No i to cały schemat. Oczywiście nie rysowałem stabilizatora napięcia itp 🙂

No i już działa jak trzeba. Dolutowałem sobie jeszcze niebieską diodę i mam wiecej opcji do zabawy 😋 np. syrena policyjna 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Okazało się, że były źle switche przylutowane 😃 i cały czas były zwarte 🙂

Dlaczego przez tranzystory?

No i mam kolejne pytanie co do kodu 😃 Nie wiem może lepiej nowy temat założyć (pytanie co do kodów) 😃 Ale jak narazie tutaj zapytam 🙂. Dlaczego to:

$regfile = "attiny2313.dat"                                 'model proca
$crystal = 1000000                                          'taktowanie

Config Portb = Input                                        'port b  jako wejścia
       Portb = &B11111111                                  'stan spoczynkowy-0
Config Portd = Output
       Portd = &B10111111                                  'końcówki PD0 do PD3 jako wyjścia, a od PD4 do PD6 końcówki jako wejścia


Do

waitms 30
If Pinb.1 = 0 And Portd.0 = 0 Then                         'jeżeli przycisk 1 są wciśnięte
  Toggle Portd.0                                           'zmień stan wyprowadzenia
End If
waitms 30
If Pinb.1 = 0 And Portd.0 = 1 Then                         'jeżeli przycisk 1 są wciśnięte
  Portd.0 = 0                                              'zmień stan wyprowadzenia
End If


Loop
                                                     'koniec pętli

End

Działa tak:

- Włączam zasilanie nic się nie świeci (tak jak powinno byc 🙂)

- naciskam przycisk zapala się dioda (wszystko jak dotąd ok)

- naciskam znowu przycisk nie dzieje się nic (ups)

- naciskam i czasami się zmieni, na pewno się zmieni jak przytrzymam przycisk dłużej.

- jak przytrzymuje przycisk dioda miga.

W zamyśle miało być tak że. Jak nacisnę przycisk dioda się zapala i świeci się cały czas jak nacisnę znowu wyłącza się.

I czym różni się pinb od porb ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Jestem początkujący i zamierzam zbudować robota (atmega8+L293d). Jak wygenerować i sterować 2 sygnałami PWM do zmiany prędkości silniczków (najlepiej za pomocą BASCOMA)?

Link do komentarza
Share on other sites

bo podczas Twojego jednego przyciśnięcia procek zrobi parę cykli, czyli przepuści ten sam algorytm parę razy 😋 dlatego najlepiej zastosować zaraz po ifie pętle while, która poczeka do momentu, aż puścisz przycisk z realizacja dalszej części problemu.

$regfile = "attiny2313.dat"                                 'model proca
$crystal = 1000000                                          'taktowanie

Config Portb = Input                                        'port b  jako wejścia
       Portb = &B11111111                                  'stan spoczynkowy-0
Config Portd = Output
       Portd = &B10111111                                  'końcówki PD0 do PD3 jako wyjścia, a od PD4 do PD6 końcówki jako wejścia


Do

waitms 30
If Pinb.1 = 0 And Portd.0 = 0 Then                         'jeżeli przycisk 1 są wciśnięte
  Toggle Portd.0                                           'zmień stan wyprowadzenia
End If
While Pinb.1 = 0 
Wend
waitms 30
If Pinb.1 = 0 And Portd.0 = 1 Then                         'jeżeli przycisk 1 są wciśnięte
  Portd.0 = 0                                              'zmień stan wyprowadzenia
End If
While Pinb.1 = 0
Wend

Loop
                                                     'koniec pętli

End

btw, nie rozumiesz polecenia Portx = wartość

Portd = &B10111111 nie oznacza "końcówki PD0 do PD3 jako wyjścia, a od PD4 do PD6 końcówki jako wejścia

" , tylko, że stan spoczynkowy wszystkich pinów portu d oprócz pd.1 jest równa 1 😃

co do tranzystora- fluxy mają duży pobór prady i możesz sobie nimi port usmażyć 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.