Skocz do zawartości

Laminarka - temat ogólny


KD93

Pomocna odpowiedź

Witam !

To ja może dorzucą coś od siebie w temacie o robieniu płytek drukowanych wspominałem o moim laminatorze wykonanym ze starej drukarki laserowej. Zamieszczam kilka zdjęć :

Według mnie taka laminarka jest lepsza od zwykłej tym że lepiej się nagrzewa oraz nic nie kosztuje 🤣 A to najważniejsze...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Według mnie taka laminarka jest lepsza od zwykłej tym że lepiej się nagrzewa oraz nic nie kosztuje 🤣

Jak masz zepsutą drukarkę laserową to nie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za opis i filmik, na pewno się przyda nie tylko mi, ale każdemu kto ma dość poparzeń od żelazka. Jedna kwestia mnie ciekawi, czy kolor tworzywa ma jakiś wpływ na ewentualne nagrzewanie/stopienie się obudowy (znaczy czy czarne są może z jakiegoś mniej odpornego na temperaturę tworzywa)? Bardziej do reszty sprzętu by mi czarna pasowała 😅. I co to za ptaszek tak ładnie śpiewa w zimie 😉?.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie, to jest kwestia gustu, ja nawet nie spostrzegłem ze są jeszcze czarne.

I co to za ptaszek tak ładnie śpiewa w zimie 😉 ?.

Hehe 😅 Kanarek, sami widzicie, śpiewa tak głośno, że go słychać przez 2 zamkniętych drzwi i 3 pokoje obok, już nasłuchiwałem czy nie ma jakichś niepożądanych dźwięków na filmiku, ale widocznie jestem przyzwyczajony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

kolor tworzywa nie ma wpływu na jego właściwości

Nie byłbym tego taki pewny. Przedmioty o kolorze czarnym lepiej wypromieniowują z siebie ciepło. Do tego kolor to nie tylko widzimisię, kolor stanowi o składzie danego tworzywa i może tak być, że jest np. bardziej kruche bo ma za dużo jakiegoś dodatku, który akurat sprawia, że przedmiot ma kolor czarny.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, kolor wpływa na ilość odbitego światła np. słonecznego, dlatego czarny samochód nagrzeje się szybciej niż biały. Tworzywo sztuczne jest pierwotnie w postaci granulatu o jakimś standardowym kolorze (zależy od tworzywa, zazwyczaj biały), a barwi się go czymś w rodzaju koncentratu, to też granulat ale w kolorze i a by zabarwić całość dodaje się tylko trochę tego barwionego granulatu (jakieś 1-5%). Na zajęciach z przetwórstwa daliśmy jakieś 10-20 ziarenek granulatu barwionego wielkości ziarenek ryżu na ok. 1kg granulatu zwykłego i wyrób wychodził w kolorze, więc wydaje mi się, że wpływ barwnika na właściwości tworzywa jest pomijalny.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, kolor wpływa na ilość odbitego światła np. słonecznego, dlatego czarny samochód nagrzeje się szybciej niż biały.

Oczywiście, że tak, ale poczytaj też na temat właśnie wypromieniowywania ciepła z przedmiotów o różnych kolorach. Czarne obiekty oddają ciepło szybciej niż białe, nie wiem dlaczego tak jest, ale tak jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Fakt jest coś takiego, ale nie wpływa to w żaden sposób na właściwości tworzywa takie jak temperatura topnienia czy degradacji (czy wytrzymałościowe), które miałyby wpływ na trwałość czy jakość działania laminarki.

Wydaje mi się również, że zjawisko o którym wspominasz ma bardzo znikomy wpływ na procesy termiczne dla przedmiotów codziennego użytku. Źródła mówią o tym zjawisku w odniesieniu do ciał doskonale białych/czarnych, a zwykłym przedmiotom (ciała szare) daleko do takich.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie myślałem że się taka dyskusja utworzy. Rzeczywiście w podręcznikach do fizyki jest mowa o promieniowaniu ciał białych/czarnych. Jednak głównie chodziło mi tu właśnie o skład tworzywa, myślałem że może są używane granulaty o różnej temperaturze topnienia, a to miałoby wpływ na ewentualną długość życia laminarki. Dziękuje za odpowiedzi, teraz z czystym sumieniem mogę brać wersję czarną.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.